Latviešu valoda

14.sep 2023
2018.gadā Latvijā veiktie grozījumi par pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā mazākumtautību skolās nepārkāpj Eiropas Cilvēktiesību konvencijā (ECK) noteiktās tiesības uz izglītību, secinājusi Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT).
12.sep 2023
Pagājušajā mācību gadā gandrīz pusē Latvijas skolu (320 no 668) kā otro svešvalodu izvēlējās apgūt tieši krievu valodu. Šogad esot līdzīgi. Viens otrs apgalvo, ka tā ir populārākā izvēle. Aptuveni 1000 pedagogu pasniedzot šo apmācību. Bet pēc trim gadiem izglītības sistēmā sagaidāma kārtējā reforma: krievu valoda vairs nebūs otrā izvēles valoda, tās vietā – jebkura no ES valodām. Vai tiešām krievu valoda ir tik populāra? Ja ir, tad – kāpēc?
6.sep 2023
Prasību Krievijas pilsoņiem Latvijā apliecināt elementāras zināšanas latviešu valodā varētu pielīdzināt ģeoloģiskai izpētei lietotam dziļurbumam, kas apmaksāts uz 14. Saeimas priekšvēlēšanu kampaņas rēķina. Ar to domāta iespēja kaut ko noskaidrot par formāli Latvijas teritorijā dzīvojošu, bet ar Latviju nekādi nesaistītu cilvēku grupu tik lielā skaitā un spēkā, ka Latvijas valdība jau nobijusies un gatavo tādus grozījumus likumos, lai arī turpmāk varētu šos cilvēku neredzēt un ļaut viņiem arī turpmāk ne(ie)redzēt Latviju.
5.sep 2023
"British Council" pārstāvniecība Latvijā sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) ir izstrādājusi pilotprojektu skolu partnerību veidošanai, lai sniegtu atbalstu skolu pārejai uz vienotu izglītības sistēmu un mācībām latviešu valodā, aģentūru LETA informēja "British Council" pārstāvniecības Latvijā komunikācijas vadītāja Laura Kristapsone.
5.sep 2023
Vairums jeb 61% Krievijas pilsoņu,  kuri bija reģistrējušies latviešu valodas pārbaudei, to ar pirmo reizi nav nokārtojuši, preses konferencē informēja Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītāja Liene Voroņenko.
28.aug 2023
Lielākajai daļai mazākumtautību skolu Rīgā nevajadzētu būt būtiskām problēmām ar pāreju uz mācībām latviešu valodā, šodien izskanēja Rīgas domes preses konferencē par skolu gatavību mācību gada sākumam.
14.aug 2023
Likuma bardzība pret pedagogiem, kuri nepārvalda latviešu valodu atbilstošā līmenī, ir ļoti skaidra, šādu vērtējumu pirmdien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" pauda Valsts valodas centra (VVC) direktors Māris Baltiņš.
27.jūl 2023
“Jautājiet Valsts izglītības satura centram!” – man atbild kāda sieviete Daugavpils “Latgales mācību centrā”, kurai uzdodu jautājumu par videostāstu, kas izstaigājis pa tīmekli, radot krasi pretējus viedokļus. Runa ir par video, kurā redzama sieviete, kas – par spīti cienījamiem gadiem un invaliditātei, - tiek nesta uz valsts valodas eksāmenu. “Kāda necilvēcība!” – kliedz vieni. “Tikai pamuļķis vai nelietis nespēj iemācīties kaut vai dažus vārdus valsts valodā,” atbild otri.
13.jūl 2023
Papildu atbalsta pasākumiem pārejai uz mācībām valsts valodā šogad tiks novirzīti vēl 1 161 790 eiro, tai skaitā Eiropas Sociālo fondu (ESF) finansējums 987 522 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums 174 268 eiro, ceturtdien nolēma valdība.
28.jun 2023
Satversmes tiesa šodien par neatbilstošām Satversmei atzina normas, kas paredz studiju programmu īstenošanu latviešu valodā, noskaidroja aģentūra LETA.
21.jun 2023
Līdz 19.jūnijam saņemts 2171 iesniegums no Krievijas pilsoņiem, lai reģistrētos nākamajam latviešu valodas pārbaudījumu posmam, aģentūru LETA informēja Valsts izglītības satura centrs (VISC).
31.mai 2023
Nesen tika publicēta informācija, ka vairāk nekā puse krievvalodīgo, kuri kārtoja latviešu valodas eksāmenu, lai garinātu uzturēšanās atļaujas, nespēja to nokārtot.
18.mai 2023
Latviešu valodas prasmes pārbaudi līdz šim nav izdevies nokārtot 51% no visiem Krievijas Federācijas (KF) pilsoņiem, kas kārtoja eksāmenu, aģentūra LETA noskaidroja Valsts izglītības satura centrā (VISC).
13.mai 2023
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir sagatavojusi grozījumus "Noteikumos par valsts valodas zināšanu apjomu un valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību", lai noteiktu kārtību, kādā Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi varēs reģistrēties un kārtot valsts valodas prasmes pārbaudi, ja tai nav reģistrējušies līdz 24.martam.
7.mai 2023
Latvijas iedzīvotājiem atšķirīgi vērtējumi par etniskās spriedzes palielināšanos sabiedrībā, izriet sabiedriskās politikas centra "Providus" pētījumā "Vai Latvijas krieviski runājošo iedzīvotāju pilsoniskā apātija ir mīts vai realitāte?".
7.mai 2023
Ļoti formālu valodas lietojumu valodnieki ļauj dēvēt par "birokrātisku valodu".
2.mai 2023
Lai arī no septembra plānots pakāpeniski ieviest mācības tikai latviešu valodā, rīcības plāns pārejai uz šo modeli vēl tiek precizēts, aģentūra LETA uzzināja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).
2.mai 2023
Valdība otrdien atbalstīja grozījumus likumā, kas paredz repatrianta statusa saņēmējiem un viņu ģimenes locekļiem piešķirt termiņuzturēšanās atļauju uz pieciem gadiem, bet pastāvīgās uzturēšanās atļauju piešķirt, ja šo piecu gadu laikā persona nepārtraukti uzturējusies Latvijā un apguvusi valsts valodu vismaz A2 līmenī.
1.mai 2023
Televīzijas programmu izplatītājiem turpmāk ir pienākums tādām programmām, kas nav kādā no Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstu oficiālajām valodām, primāri nodrošināt latviešu valodas celiņu.
1.mai 2023
Līdz ar ziņu, ka nepilsoņiem nāksies kārtot latviešu valodas eksāmenu, lai tiktu pagarināta uzturēšanās atļauja, pieaugusi interese saņemt izziņu, ka konkrētais cilvēks nav spējīgs iemācīties valodu. Izziņas izsniedz Psihiatrijas un narkoloģijas centra sepciālisti.