Izglītība

2.sep 2019
Šogad visā Latvijā likvidētas 14 izglītības iestādes, savukārt vēl aptuveni 50 izglītības iestādes pirms jaunā mācību gada ir reorganizētas, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) informācija.
2.sep 2019
Jaunajā akadēmiskajā gadā Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) un Latvijas Universitātē (LU) pieaudzis pirmkursnieku skaits, turpretī pārējās lielākajās augstskolās tas saglabājas nemainīgs, noskaidrots augstskolās.
1.sep 2019
Pirms mācību gada sākuma gandrīz katram pieaugušajam, kam jālaiž bērns vai pat vairāki bērni uz skolu, rodas jautājumi, ko darīt un ko nedarīt, lai pāreja no vasaras bezrūpības uz rudens rutīnu būtu pēc iespējas vieglāka un patīkamāka visai ģimenei – ne tikai mazajiem, bet arī lielajiem.
30.aug 2019
Pirms četriem gadiem valdība paaugstināja akcīzes nodokli alkoholam, lai iegūtos līdzekļus novirzītu skolēnu brīvpusdienām, bet tagad tiek darīts pilnīgi pretēji – samazināta akcīze stiprajam alkoholam un atņemta nauda bērnu pusdienām. Acīmredzot valsts nonākusi dziļā krīzē, ja grābstās gar bērnu pusdienām. Finansiālā vai morālā?
29.aug 2019
Tūliņ, tūliņ jau klāt 1. spetembris! Lai gan līdz tam atlikušas tikai pāris dienas, iespējams mazo jau tagad pamazām sagatavot skolas solam. Lai pārmaiņas nebūtu tik krasas, piedāvājam piecus ieteikumus, kas palīdzēs sagatavoties skolas režīmam.
26.aug 2019
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) prioritāro pasākumu īstenošanai, kā pedagogu darba samaksas paaugstināšanai, zinātnes bāzes finansējumam un sporta nozares attīstībai nepieciešami 128 miljoni eiro, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padomes sēdē atzina izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).
26.aug 2019
Kamēr vairums vēl tikai gatavojas tam, ka jau pavisam drīz būs jāizlemj, vai kļūt par medicīnas tehnoloģiju, viedo apģērbu vai atkritumu inženieri, komerciālo kosmosa lidojumu pilotu vai lidojošo auto instruktoru, citi jau šobrīd naudu pelna ar darbiem, kādi vēl nesen pat prātā nevarēja ienākt. Tieši pirms jaunā mācību gada sākuma, lai orientētos izaicinājumos, kas saistīti ar izglītību un karjeras iespējām šodien un pārkvalificēšanos tuvākajā nākotnē, vecāki, jaunieši un citi interesenti ir aicināti piedalīties septiņos bezmaksas pasākumos inovāciju un tehnoloģiju festivālā iNOVUSS, kas notiks no 30. augusta līdz 1. septembrim Rīgā, Lucavsalā.
24.aug 2019
Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) vadītāja Inita Juhņēviča par iestādes vadīšanu pērn algā saņēmusi 36 585 eiro, kas ir par 6048 eiro vairāk nekā gadu iepriekš, liecina Valsts ieņēmumu dienestam iesniegtā amatpersonas deklarācija.
21.aug 2019
Vasara strauji tuvojas savam noslēgumam un jau tagad vecāki un skolēni sāk gatavoties jaunajam mācību gadam. Lielu izaicinājumu mēdz sagādāt atgriešanās pie agrajiem rītiem, kuri nereti rada nevajadzīgu stresu. Tomēr ir daži triki, kas palīdzēs sakārtot rītus un padarīs tos daudz mierīgākus gan vecākiem, gan bērniem.
14.aug 2019
Vēl gribētos pakavēties vasarīgās noskaņās, bet reklāmas televīzijā un skolas preču pieplūdums lielveikalos atgādina, ka tuvojas septembris. Visgrūtāk atgriezties skolas ikdienas ritmā varētu būt tieši jaunāko klašu bērniem, jo viņiem vēl nav izstrādājies ikgadējais ritms starp brīvdienu un skolas laika mēnešiem. Lai atvieglotu bērna atgriešanos skolā, vecāki var ievērot dažas vienkāršas lietas un pamazām sākt to jau tagad.
10.aug 2019
Titulu "Latvijas Jauniešu galvaspilsēta 2020" sestdien ieguva Ventspils, informēja Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas konsultante Iveta Sēbriņa.
2.aug 2019
Latvijā universitāšu autonomija drīzāk noved pie stagnācijas, nevis attīstības, jo tās izveidojušas pašpietiekamu sistēmu, kas sargā to, kas ir, un nav orientētas uz pārmaiņām, intervijā laikrakstam "Latvijas Avīze" saka Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens (JV).
15.jūl 2019
Nesen publicēti reitinga rezultāti, kas nosaka labākos skolu kolektīvus pēc to skolēnu sasniegumiem mācību priekšmetu Valsts un atklātajās olimpiādēs, skolēnu valsts zinātniski pētniecisko darbu konferencē un valsts mēroga konkursos. Papildus tam pastāv arī skolu topi, kuros par pamatu tiek ņemti centralizēto eksāmenu rezultāti (audzēkņu iegūtais vidējais vērtējums). Komentējot dažādus reitingus un to ietekmi uz skolēniem, privātās vidusskolas “Patnis” direktore Agnese Pūtele norāda, ka reitingi var maldināt sabiedrību un skolas kvalitāte ir rādītājs, kas jāskata kompleksi.
15.jūl 2019
Tālajā 1985. gadā Rīgas Daugavas futbola komanda bija izcīnījusi pirmo vietu PSRS čempionāta pirmajā līgā jeb «mazās zelta medaļas», par ko tai pienācās pāreja uz augstāko līgu, taču šāds pavērsiens nesakrita ar padomju sporta ierēdņu interesēm, tāpēc tika sarīkotas speciālas pārspēles Maskavā uz rīdziniekiem neērta mākslīgā seguma, kur viņi zaudēja. Arī nākamajā gadā Daugavas galva tika pabāzta zem ledus ar tendenciozu tiesāšanu, lai augstākajā līgā varētu spēlēt armijas klubs ACSK.
10.jūl 2019
Šogad pamatstudijām kādā no 13 Latvijas augstskolām kopumā pieteikušies 10 911 reflektanti, kas ir augstākais studētgribētāju skaits pēdējo piecu gadu laikā.
9.jūl 2019
Pērn Latvijā nedaudz samazinājies obligātajā izglītības vecumā esošo, bet izglītības iestādēs nereģistrēto bērnu skaits, liecina valdībā apstiprinātais Labklājības ministrijas (LM) ziņojums "Par bērnu stāvokli Latvijā 2018.gadā", apkopojot Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Bērnu tiesību komitejas izteikto rekomendāciju izpildi.
5.jūl 2019
Patlaban pilnā spēkā rit pieteikšanās studijām. Vakar to vienotajā elektroniskajā sistēmā, kurā ietilpst 12 augstskolas, bija izdarījuši gandrīz 4000 studētgribētāju. Vislielākā interese līdz šim ir par Latvijas Universitātes (LU) pamatstudiju programmām, tad seko Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), kas reflektantus uzņem atsevišķi. Saraksta augšgalā ir ar medicīnu, tiesībzinātnēm un datoriku saistītas programmas.
26.jun 2019
Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājam Guntaram Catlakam nav bažu, ka līdz ar lielākām izvēles iespējām vidusskolas posmā skolēni apzināti lems par labu vieglākajam, izriet no viņa sacītā intervijā Latvijas Radio.
21.jun 2019
Ievada daļu sk. B. Lulle “Papule: Šuplinskai nav nedz naudas, nedz reformu plāna”, NRA.lv, 19.06.2019
21.jun 2019
Gribu runāt gan ar tiem skolotājiem, kuri atbalsta tā saucamo (mans uzskats) skolu reformu, gan ar tiem, kuri to noraida. Jo uzskatu, ka šai reformai arvien nav pienācīga valstiska, profesionāla pamatojuma. Paskaidroju, kāpēc.