38 gadus vecā Kaitlina Palmjēri piedzīvoja dubultu traģēdiju: viņas līgavainis Ēriks nomira abu kāzu rītā, bet pēc dažiem gadiem atklājās vēl sāpīgāka patiesība: viņas iecerētais bija viņai neuzticīgs. Pēc mīļotā zaudējuma sieviete mēģināja ar to samierināties, taču vēlāk uzzināja, ka Ēriks tajā pašā laikā satikās ar citu sievieti, atsaucoties uz laikrakstu “The Sun”, vēsta tv3.lt.
Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) jauniešiem no 14 gadu vecuma ieviests digitāls kognitīvi biheiviorālās terapijas (iKBT) modeļa pakalpojums, kā arī atbalsta persona terapijas laikā, aģentūru LETA informēja slimnīcā.
Slikts garastāvoklis un bezmiegs var liecināt par bīstamu slimību. Dažreiz depresiju var “atdarināt” hipotireoze. Šī ir vairogdziedzera slimība, kurā pacientam ir apātija, nogurums, spēka zudums un atmiņas traucējumi.
Saskaņā ar jaunu pētījumu, precētiem vīriešiem ir 3,2 reizes lielāka iespēja tikt tehniski klasificētiem kā cilvēkiem ar lieko svaru, salīdzinājumā ar viņu neprecētajiem kolēģiem, vēsta “Sky News”.
Sezonālie afektīvie traucējumi jeb sezonālā depresija, kuru mēdz saukt arī par ziemas vai rudens depresiju attiecīgajā gadalaikā, var piemeklēt ikvienu no mums. Ja gada tumšajos mēnešos, kad saule spīd reti, jūtaties nomākts vai jums trūkst enerģijas, pastāv iespēja, ka tā varētu būt sezonālā depresija.
Saules gaisma ir vajadzīga ne tikai dzīvībai un augšanai - tā ir nepieciešama arī mūsu garīgajai veselībai. Saskaņā ar “Healthline.com”, saules gaisma būtiski ietekmē mūsu garastāvokli un vispārējo labsajūtu. Kā pārdzīvot gada tumšo laiku un nepadoties sezonālajai depresijai? Lūk, daži vērtīgi ieteikumi.
Pētījumi liecina, ka cilvēka gremošanas trakta mikrobu sastāvs ietekmē veselību - tajā skaitā arī garīgo veselību. Tomēr tikai nesen zinātnieki ir sākuši precīzi saprast, kāda veida baktērijas ir iesaistītas slimībās un kā tās to dara, raksta “Medical Xpress”.
Saskaņā ar ASV pārtikas un zāļu kvalitātes kontroles pārbaudes ziņojumu, ASV ir apstiprinājušas ketamīnu saturošu medikamentu kā atsevišķu līdzekli depresijas ārstēšanai deguna aerosola formā, raksta “postimees.ee”.
Honkongas Universitātē veiktais pētījums atklāja, ka vientulība palielina risku saslimt ar depresiju, īpaši, ja cilvēks pastāvīgi koncentrējas uz savu vientulību. Pētnieki uzskata, ka šim atklājumam ir svarīga terapeitiska ietekme uz vientuļu cilvēku un arī citu iedzīvotāju grupu ārstēšanu, raksta “Nature Mental Health”.
Novembris ir laiks, kad tumšie vakari un drūmās dienas jau atkal kļuvušas par ikdienas realitāti. Šajā periodā dabiskās saules gaismas trūkums un pelēcīgā atmosfēra var ietekmēt ne tikai emocionālo labsajūtu un kopējo garastāvokli, bet arī fizisko pašsajūtu. Lai veiksmīgāk tiktu galā ar tumšā perioda sagādātajiem izaicinājumiem, apdrošināšanas sabiedrība "Gjensidige" ir apkopojusi vairākus ieteikumus, ko papildina psihoterapeita Reiņa Lazdas rekomendācijas, kā saglabāt emocionālo līdzsvaru.
Rudens ir emocionāls pārejas laiks, kas nereti rada emocionālu un garīgu nospriegojumu prātā, jūtās un noskaņojumā. Vēdiskajā astroloģijā tiek uzskatīts, ka planētu kustības un to savstarpējās mijiedarbības būtiski ietekmē cilvēku emocionālo stāvokli.
“Izdegšanai un depresijai ir līdzīgas iezīmes, kas var apgrūtināt abu atšķiršanu. Turklāt, lai gan dažos aspektos tās var līdzināties viena otrai, vairākas svarīgas atšķirības tās atšķir, un ir svarīgi tās zināt,” raksta healthline.com.
Bieži sastopama apātija, letarģija un miegainība rudens sākumā. Ja skumjām nav citu, būtiskāku iemeslu, tad nervu sistēma var viegli pielāgoties jaunajam režīmam.
“Depresija nav tikai īss periods, kad jūtaties skumji vai nomākti par kaut ko. Turklāt to ne vienmēr ir viegli atpazīt vai ārstēt. Jūs, iespējams, pat nenojaušat, ka saskaraties ar depresiju, kamēr ilgstoši neesat piedzīvojis dažādus simptomus,” raksta healthline.com.
“Garastāvokļa izmaiņas jeb svārstības ir viena no biežāk sastopamajām pazīmēm pubertātes laikā. Emocionāla nestabilitāte šajā periodā ir bieža parādība, taču vecākiem un pārējiem tam būtu jāpievērš uzmanība,” raksta healthline.com.
“Liela sabiedrības daļa nemaz neapzinās, cik daudz jauniešu skar pusaudžu depresija visā pasaulē. Un pats skumjākais ir tas, ka depresija var izraisīt, kā arī palielināt pusaudžu pašnāvību skaitu, tāpēc tā ir jāuztver nopietni katrā ģimenē,” raksta healthline.com.
Domājat, vai jūs varētu būt nomākts? Apgūstot izplatītākās depresijas pazīmes, varat saprast, ko darīt tālāk. Depresija ir garīgās veselības stāvoklis, kas bieži tiek pārprasts.
Lai gan daudzi uzskata, ka antidepresanti neko nedod un no depresijas jāmēģina izķepuroties paša spēkie, medikamentozā terapija bieži vien ir neaizstājama ārstēšanas sastāvdaļa.