Reizēm ir tāda naiva un cilvēciski saprotama vēlme – pamosties stabilā un par sevi pārliecinātā valstī, kas mūsu ticības karu un demokrātijas importa laikmetā kontrolē iekšējo situāciju un zina, ko dara.
Nopietno grāmatu plauktā viens no interesantākajiem šīs vasaras jaunumiem ir Ingas Pērkones pētījums Latvijas pirmās filmas. Patiesībā šis ir vairāku autoru kopdarbs – tā tapšanā tulkotāju statusā roku pielikusi arī Kristīne Matīsa un Viktors Freibergs.
Atzīšos, ka būšu neobjektīvs. Man patīk tas, ko savā droši vien nerakstītajā tulkotāju programmā īsteno Maima Grīnberga un Guntars Godiņš, atrodot kaimiņzemju – Igaunijas un Somijas – literatūrā tekstus, kas labi iedzīvojas un bagātina mūsu literāro kopainu.
Nedēļas tēma neapšaubāmi ir ņemšanās ap Latvijas Institūta (LI) kampaņu #GribuTeviAtpakaļ. Visu cieņu, ka LI cilvēkiem pieticis drosmes kaut ko tādu izstrādāt, kaut droši vien viņus tagad par to apcels vēl ilgi, neraugoties uz to, ka problēmas sakne ir nesalīdzināmi dziļāka par vienu emocionālu akciju.
Vasara pamazām sāk posties uz rudens pusi, tāpēc, lasot atvaļinājuma laika literatūru, ir vērts paskatīties arī nopietnāku grāmatu virzienā. Grāmatu krājējiem un mākslas vēstures cienītājiem noteikti noderēs divi Neputna izdevumi sērijā Latvijas mākslas klasika.
2016. gada sākumā režisors Alvis Hermanis pārtrauca sadarbību ar Thalia teātri Hamburgā un nāca klajā ar paziņojumu, no kura toreiz daudzi Latvijas intelektuāļi kratījās nost kā sātans no svētā ūdens.
6. augustā pulksten 20 Dzintaru koncertzālē norisināsies viens no krāšņākajiem šā gada baleta notikumiem vasaras sezonā – 17. starptautiskais baleta festivāls Baleta zvaigznes Jūrmalā.
Pagājušajā nedēļā pēc atjaunošanas tika atklāts Raiņa muzejs Tadenava. Kā Neatkarīgā rakstīja 25. jūlija numurā, pēc rekonstrukcijas darbiem šī Raiņa piemiņas vieta galvenokārt orientēsies uz noteiktu mērķauditoriju – ģimenēm ar bērniem.
Svētdien, Jāņa Baltvilka 72. dzimšanas dienā, tika nosaukti un svinīgā ceremonijā apbalvoti Jāņa Baltvilka balvas 2016. gada laureāti. Šogad zvaigznes sakritušas tā, ka visas balvas ieguvuši dzejas grāmatu autori un mākslinieki.
Aspazijas un Raiņa 150. jubilejas gads bija īpatnējs ar to, ka abu mūsu dižgaru cienītājiem tikpat kā nebija iespēju apmeklēt Raiņa memoriālos muzejus, kuri, pateicoties Norvēģijas finansiālajam atbalstam, tobrīd tika atjaunoti.
Dailes teātris izplatījis paziņojumu, ka ar režisora Dmitrija Petrenko iestudēto izrādi Iespējamā tikšanās 29. jūlijā viesosies Cēsu Mākslas festivālā.
Misters Tramps mūs iepriecināja, izpaužoties par to, ka ASV vēl vajadzētu padomāt, vai vispār vērts palīdzēt Baltijas valstīm hipotētiska Krievijas uzbrukuma gadījumā.
Paziņoti Purvīša balvas otrā ceturkšņa nominanti. Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus laika posmā no 2016. gada 1. aprīļa līdz 30. jūnijam, neatkarīgo ekspertu darba grupa Purvīša balvai, kura tiks pasniegta 2017. gada februārī, izvirzījusi trīs autorus.
Pēc nedēļas, 28. jūlijā, pulksten 20 Rīgas Sv. Pētera baznīcā Introvertās mākslas festivāla Ad Lucem ietvaros uzstāsies izcilais itāļu vijoles virtuozs un improvizācijas meistars Luka Čarla (Luca Ciarla).
Emīla Dārziņa jauktais koris šomēnes piedalījās starptautiskā koru konkursā Špitālā (Austrija), iegūstot 1. vietu oriģinālmūzikas kategorijā un 2. vietu tautas mūzikas kategorijā.