RP un Vienotības civillaulība

Pirmdien Vienotība un Reformu partija parakstīja kaut ko līdzīgu civillaulību līgumam, kurš paredz, ka Vienotībai tuvināšanās akta laikā vienmēr jābūt augšā.

Ja Krievijas politiķe Irina Hakamada savulaik teica: «Es atpogāju blūzīti uz varas krūtīm», tad tagad līdzīgā garā var sacīt, ka Vienotība izģērba RP pilnīgi un galīgi. Proti – atklājas, ka RP kā organizācijai tiešām nav nekāda sava politiska libido. Un tas dara saprotamu, kāpēc RP ļaujas ar sevi izdarīties kā tāda gumijas sieviete. Lai arī pati droši vien uzskata, ka tāds ir viņas gudrais amizieris. Bet, vai kāds var pateikt, kur šajā tuvības aktā ir redzama pašas RP (kā politiskas partijas, kā organizācijas) stāja, forma un saturs? Manuprāt, redzamas ir tikai atsevišķu RP solistu ambīcijas un Vienotība.

Acīmredzot Reformu partija jau tiktāl mazohiste, ka tuvības akta laikā ar patiku un varbūt pat dziļa gandarījuma sajūtu ļaus partnerei vienkārši izkost no savas miesas garšīgākos gabaliņus. Nenoliedzami, tur var sanākt kvēla mīla vai vismaz kvēls akts, tomēr gribētos publiski redzēt daudzmaz argumentētu Reformu partijas viedokli par to, kas tai liek ielaisties tuvībā, kura acīm redzami uzbaro tikai vienu pusi. Kamēr to neredzu, man šķiet, ka vienošanās galvenokārt paredz RP asiņu pārliešanu Vienotībā. RP ir piekritusi ar savu miesu vairot Vienotības svaru. Un viss. Jo nav skaidrs, kādas izredzes palikt pie varas caur šiem gājieniem dabū RP. Bet, ja RP šie gājieni vajadzīgi tikai kā caurums dažu atsevišķu censoņu ambīcijām, tad tas nav nekāds sekss. Tā ir klizma.

Turklāt, ja ar zināmu piepūli jāmeklē, kas īsti nosaka Vienotības «labējo centrismu» ideoloģijas līmenī, tad RP kopš dibināšanas tā ar nav spējusi sakarīgi definēt pat kaut kādas ideoloģijas pamatprincipus. RP «labējais centrisms» ir tikai izkārtne, kura nekādā veidā neiezīmē RP kā politiskas organizācijas individualitāti. Lai arī RP savos principos it kā vajadzētu būt konsekventākai, konkrētākai un mērķtiecīgākai par Vienotību. Tieši tāpēc, ka tā saucas – Reformu partija. Labākais, ko RP devusi politikai – atsevišķi spējīgi cilvēki. Daži no tiem jauni. Man nav atbildes, kāpēc šie it kā varošie cilvēki, kuri savulaik sanāca kopā ap saukļiem «jauna politika», «reformas»,… nespēja izveidot spēcīgu, patstāvīgu politisku organizāciju un tagad izvēlas par labāku nevis transformēties atbilstoši laikam, bet prostituēt. Proti – atdoties bez stājas. Vārdu sakot, es neredzu nekādu minētās vienošanās politisko bāzi. Redzu tikai tukšas spekulācijas ar vārdiem «labējais centrisms» u. tml. Turklāt Vienotības pieredzei it kā vajadzētu būt pietiekamai, lai saprastu, ka partijas nevairojas dzimumceļā. Bet tie, kas nevairojas dzimumceļā (piemēram, parazīti), vairāk pakļauti negatīvām mutācijām. RP novedusi sevi līdz bezmaz letālai mutācijai. Vienotība kā vairāku mutāciju rezultāts, kas panākts bez kārtīga dzimumakta, nebūt nav kļuvusi politiskā skaistuma etalons. Kas ļauj domāt, ka divu apšaubāmas kvalitātes partneru sakari tuvinās tos abus pilnībai?

Proti – transformācija ne mazākā mērā vajadzīga arī kvēlajai RP partnerei Vienotībai. Protams, jāpaklausās, kā Vienotība zīmēs savu nākotni kongresā 18. janvārī, bet šobrīd tā nav futūristiska politiska organizācija. Un ne tikai tāpēc, ka tai ir akūts cilvēkresursu deficīts. Tāpēc tai vajag RP asinis un tāpēc kārtējās valdības veidošanas process ir izteikts rutīnas, aprēķina, veco politisko miesu summēšanas process, kurš it nekādā mērā neparedz kvalitatīvu izpildvaras transformāciju vismaz tādā garā, kā to pieteica Valsts prezidents. Es uzskatu, ka prognozējamais valdības sastāvs vienkārši nav, nebūs spējīgs īstenot kompleksas sinerģiskas pārmaiņas šajā virzienā. Turklāt domāju, ka prezidents ar saviem priekšlikumiem ir aplauzies skarbajā realitātē un šobrīd, visticamāk, arī grib vien mieru un stabilitāti. Tāpēc saistībā ar izpildvaru pamatā tiks risināts vien formāls uzdevums – izveidot valdību, kura līdz Saeimas vēlēšanām uztur stabilu priekšvēlēšanu arēnu visām koalīcijas partijām. Proti – kārtējās valdības galvenais uzdevums līdz rudenim būs – gādāt, lai šīs partijas pārmanto varu.

Viedokļi

Infektoloģija man ir aizraušanās, nevis specialitāte. Šis raksts ir tapis nevis tādēļ, ka es kaut minimāli zināšanās par putnu gripu varu sacensties ar profesoriem Ludmilu Vīksnu, Ugu Dumpi, Indru Zeltiņu, Jeļenu Storoženko, Aigaru Reini vai Sniedzi Laivacumu, bet tādēļ, ka rakstu ātri un relatīvi vienkārši. Iepriekšminētos un arī citus infektologus es dievinu, apbrīnoju, ar patiesu interesi klausos viņu lekcijas un lasu viņu rakstus, un katram, kam manu zināšanu nešķiet pietiekami, aicinu vērsties pie infektoloģijas guru. Šī rakstiņa pamatā ir informācija, kas nāk no ASV slimību kontroles un prevencijas centra portāla (cdc.gov) un Amerikas Ārstu savienības žurnāla JAMA. Kāpēc Amerikas materiāls? Vienkārši – 6. janvārī izplatījās pamatota informācija, ka ASV miris pacients ar putnu gripu, bet Latvijas portālos un sociālajos tīklos izplatās baiļu raisoši stāstiņi. Žurnāls JAMA vienkāršu skaidrojumu ārstiem un pacientiem publicēja jau dažas dienas pēc notikuma, un es sekoju JAMAs piemēram.

Svarīgākais