Ministru kabinetam šobrīd ir jāpieņem svarīgs lēmums, kas skars daudzu televīzijas skatītāju intereses – kā tiks nodrošināta virszemes televīzijas apraide Latvijā pēc nepilniem diviem gadiem.
Lai arī šī jautājuma risināšana tika uzsākta laikus, izveidojot profesionālu darba grupu, kura izvērtējot visus plusu un mīnusu, izstrādāja optimālāko variantu ciparu apraidei pēc 2014.gada, procesam nonākot finiša taisnē, pēkšņi tiek virzītas dīvainas iniciatīvas.
2013.gada decembrī beidzas termiņš līgumam par ciparu apraides nodrošināšanu Latvijā, tāpēc atbildīgās institūcijas jau pirms gada uzsāka darbu pie koncepcijas, kā ciparu TV apraide tiks nodrošināta sākot ar 2014.gadu.
Ar premjera rīkojumu tika izveidota. darba grupa, kurā piedalījās arī Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija, kas augstu novērtēja to, ka nevalstiskās nozares organizācijas tika iesaistītas darba grupā un to profesionālais viedoklis tika ņemts vērā.
Vairāk nekā gadu ilgās profesionāļu diskusijās darba grupa izstrādāja vairākus koncepcijas variantus, no kuriem kā atbalstāmu uz Ministru Kabinetu virzīja variantu, kas paredz, ka turpmāk bezmaksas kanālu apraidi nodrošina Latvijas valsts Radio un televīzijas centrs (LVRTC), bet maksas kanālu apraide konkursa kārtībā tiek uzticēta vienam komersantam. Šāds modelis veiksmīgi darbojas arī mūsu kaimiņvalstī Igaunijā.
Šobrīd, bez pamatotām un izsvērtām profesionāļu diskusijām, pēkšņi tiek virzīts fundamentāli jauns priekšlikums, pēc Latvijas Telekomunikāciju asociācija (LTA) un tās prezidenta P.Šmidres ierosmes.
Uzskatam, ka nav pieņemami profesionālu ekspertu izstrādātu koncepciju sasteigti grozīt ārpus darba grupas ietvariem. Nav skaidrs, kā interesēs šāds piedāvājums tiek virzīts, taču veids, kādā tas tiek darīts, raisa pārdomas par lēmumu pieņemšanas procesa caurspīdību tiesiskuma koalīcijā.
Ir aizvainojoši, ka šādā veidā faktiski tiek noniecināts profesionālu ekspertu gandrīz gadu ilgušais darbs un ieteikumi. Valsts institūciju un sociālo partneru godīga un caurspīdīga sadarbība var notikt tikai tad, ja tiek respektēts sadarbības rezultāts un ekspertu rekomendētais viedoklis. Šobrīd tas tā nenotiek.
Bažas raisa arī pats priekšlikuma saturs. Ja valdība pēkšņi un fundamentāli plāno grozīt ekspertu izstrādāto koncepciju, jārēķinās ar to, ka neefektīvi tiks izmantots valstij piederošais radiofrekvenču resurss, kā arī būs apdraudēta valsts uzņēmumam LVRTC piederošās apraides infrastruktūras un veikto investīciju efektīva izmantošana, kas nākotnē var nozīmēt miljoniem latu zaudējumus.
Kuram tas ir izdevīgi?