Ar vitroniem nosmērētā Iekšlietu ministrija

Ķīniešu domātājs un reliģijas dibinātājs Konfūcijs ir teicis, ka valsts būs stipra tikai tad, ja ikviens labi darīs savu darbu. Zemnieki ars zemi, valdnieki valdīs, bet karavīri zemi apsargās. Ikviena valsts aizies postā, ja lietu kārtība mainīsies, ja karavīri sāks valdīt, zemnieki karot, bet valdnieki art zemi.

Ikvienā sabiedrībā izveidojas tradicionāla lietu kārtība, ko mēs sagaidām no vienas vai otras valsts struktūras. Un Latvijas iedzīvotājiem ir izveidojusies atšķirīga attieksme pret dažādām valsts struktūrām. No Ārlietu ministrijas ļaudis gaida tiešu un nepārprotamu Latvijas pilsoņu tiesību un interešu atbalstu, ja kāds nokļūst grūtībās ārzemēs. No Satiksmes vai Ekonomikas ministrijas iedzīvotāji cer sagaidīt kaut ko citu – racionālu un neitrālu attieksmi pret visiem uzņēmējiem, atbalstot Latvijas ekonomiskās un nacionālās intereses starptautiskā līmenī.

Savukārt ir ministrijas un valsts struktūras, no kurām mēs gaidām pirmām kārtām taisnīgu un tiesisku attieksmi. Pie šādām struktūrām pieder KNAB, Valsts policija, tiesas, Iekšlietu ministrija u.c. Citas ministrijas, aizstāvot Latvijas uzņēmumu vai pilsoņu intereses, var rīkoties, atkāpjoties no absolūtām taisnīguma normām. Tas nav skaisti, bet nav nepiedodami. Savukārt, ja Iekšlietu ministrijas valsts sekretāri un policijas ģenerāļi uzvedas kā vienas privātfirmas algotņi, tad tas nav vienkārši slikti, bet ir pretrunā ar to lietu kārtību, ko Latvijas sabiedrība sagaida. Vitroniku radaru sāga, lai kā tās organizatori censtos šo vārdu izdzēst no sabiedrības atmiņas, ir nodarījusi ļoti lielu ļaunumu Latvijas sabiedrības un varas attiecībām. Vitroniku radaru sāga ir padarījusi par apsmieklu un pārvērtusi par klauniem līdz šim tik brašos un taisnīgumu garantējošos policijas ģenerāļus. Jau bija brīdis, kad policija sāka atgūt sabiedrības uzticību. Tagad cilvēki, kuru profesija ir cīņa pret noziedzību un darbs sabiedrības drošības labā, ir ieguvuši pagļēvu nemākuļu slavu.

Tagad sanāk, ka par šmuci ministrijā neviens nav vainīgs, vainīgie nav jāmeklē, bet no privāti publiskā partnera, kas gadu cūkoja policiju, tiks atpirktas iekārtas, bet neveiksmīgā uzņēmēja algotie darbinieki kļūs par Iekšlietu ministrijas darbiniekiem. Lieliski, bet tad šādu standartu ir jāpielieto pret visiem, kas nepilda ar Iekšlietu ministriju un policiju noslēgtos līgumus! No ikviena zemnieka, kurš, neskatoties uz noslēgto līgumu, turpina nepiegādāt bietes Valsts policijas ēdnīcai, ir jāatpērk biešu kombains, kura apkalpošanai Iekšlietu ministrijas Nodrošinājuma valsts aģentūrā jānodibina īpaša nodaļa. Spriežot pēc Iekšlietu ministrijas skaidrojumiem Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā 3. oktobrī, tā tagad būs normāla prakse Valsts policijā un tiks piemērota pilnīgi pret visiem uzņēmumiem un uzņēmējiem, kas mēnešiem nepildīs līgumos noteiktās saistības ar policiju vai Iekšlietu ministriju.

Privātais partneris, kurš ir piešņācis visus un kura darbības dēļ policijas un Iem reputācija ir smagi cietusi, ir jāsoda. Jāsoda, pārtraucot jebkuru sadarbību. Jāsoda, lai dotu mācību visiem citiem, kuri tagad zina, ka ar policiju un Iekšlietu ministriju noslēgtos līgumus var droši nepildīt. Mēs nesadarbojamies ar biznesu, kas mūs šmauc un kompromitē! Stāsti par auditiem un Vitroniku tehnikas iepirkumiem turpina kompromitēt gan policiju, gan Iekšlietu ministriju, un pat Saeimas deputāti to ir sapratuši, tāpēc Saeimas komisijas locekļi, neraugoties uz partiju atšķirībām, centās atturēt Iekšlietu ministrijas ierēdņus no kārtējās avantūras par pieciem miljoniem latu iepirkt negodprātīga privāta partnera lietoto tehniku, to pamatojot ar prasmīgiem veiklu auditoru sacerējumiem.

Vitroniku sāga ir pelnījusi Valsts kontroles auditu, un Saeimai vai valdībai ir nekavējoties jāiedala līdzekļi un jādod šāds uzdevums Valsts kontrolei. Valsts policija nav jāpārveido par maksātnespējas aģentūru.

Latvija 20 gadu iztika bez stacionāriem fotoradariem un iztiks vēl kādu brīdi. Policijas ģenerāļiem tagad ir iespēja notīrīt traipus no saviem mundieriem, parādot, ka policija spēj nodrošināt kārtību uz autoceļiem arī bez nemākulīgajiem vitroniķiem. Savukārt Iekšlietu ministrijai ir pēc iespējas ātrāk jāpiedāvā Latvijas sabiedrībai plāns par to, kā ilgtermiņā tiks nodrošināta drošība uz ceļiem, lai tie, kas rada reālus draudus satiksmes drošībai un apdraudētākajām satiksmes dalībnieku grupām, saņemtu taisnīgu un neizbēgamu sodu.

Viedokļi

Premjerministre Evika Siliņa atzinusi, ka viņa ar saviem ministriem un Baltijas valstu premjeriem apspriedusi RB būves izbeigšanu un visi secinājuši, ka tāds lēmums dārgi maksāšot Praktiski lēmējiem bija jāizšķiras starp dārgu un nesamaksājami dārgu lēmumu nākotnē. Latvijai dārgais- nozīmētu ES atmaksāt nedaudz vairāk par vienu miljardu EUR vai nākotnē maksāt aptuveni 5 miljardus, lai būvi pabeigtu. Pie pēdējiem vēl būtu jāpieskaita sākotnējais miljards, ja būvi nepabeidz laikā, t.i. 2030. gadā. Eksperti gan saka, ka Latvijai nekādi neesot iespējams iekļauties grafikā un tuvākais varētu būt 2035. gads.

Svarīgākais