No skolās veiktajiem siekalu testiem 1% bijis ar Covid-19 pozitīvu rezultātu

© AFP/SCANPIX/LETA

Rutīnas skrīningā izglītības iestādēs nodoti 6184 siekalu testi, no kuriem 1% ir bijuši ar Covid-19 pozitīvu rezultātu, atklāja Veselības inspekcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Ermansone.

Viņa informēja, ka pirmajā nedēļā skrīningi veikti 191 izglītības iestādē, kopā nodoti 6184 siekalu testi, no tiem 1,0% ir pozitīvie. Kopumā no izglītības iestādēm bija pieteikti 13 733 siekalu testi.

Savukārt uz 2.marta plkst.12 apstrādāti 600 pieteikumi no skolām un pirmsskolām par rutīnas skrīningu ar siekalu testiem, un Veselības inspekcija pieteikumus turpina saņemt joprojām.

Jautāta, vai ir skolas, kas pieprasa biežāku rutīnas skrīningu, Ermansone atbildēja, ka patlaban rutīnas skrīnings izglītības iestādēs norisinās reizi nedēļā.

Rutīnas skrīningi izglītības iestādēs norisinās no 22.februāra.

Kā ziņots, pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) aktuālākajiem datiem, otrajā nedēļā "drošās skolas" principam vairs neatbilst Alojas, Apes, Dagdas, Lubānas, Siguldas un Tērvetes novadi. Turpretim epidemioloģiski drošo pašvaldību sarakstam pievienojas Pārgaujas, Rundāles un Viesītes novadi.

Kopumā uz 3.martu klātienes mācības 1.-4.klasei varēs rīkot 19 novadi - Alsungas, Durbes, Ērgļu, Kuldīgas, Ķeguma, Mālpils, Mērsraga, Naukšēnu, Neretas, Pārgaujas, Pāvilostas, Pļaviņu, Rundāles, Rūjienas, Salacgrīvas, Skrīveru, Vecumnieku, Viesītes un Zilupes novadi.

Iepriekš uz 24.februāri "drošās skolas" principam atbilda 22 novadi - Alojas, Alsungas, Apes, Dagdas, Durbes, Ērgļu, Kuldīgas, Ķeguma, Lubānas, Mālpils, Mērsraga, Naukšēnu, Neretas, Pāvilostas, Pļaviņu, Rūjienas, Salacgrīvas, Siguldas, Skrīveru, Tērvetes, Vecumnieku un Zilupes novadi.

Savukārt pirmajā nedēļā, kad 1.-4.klases atsāka klātienes mācības epidemioloģiski drošajās pašvaldībās, startēja 25 novadi.

Aktualizētais saraksts ar pašvaldībām, kuru 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimstības rādītājs nepārsniedz 220 uz 100 000 un nav novērots straujš saslimstības pieaugums, stāsies spēkā no 8.marta.

LETA jau ziņoja, ka ministri konceptuāli vienojās, ka SPKC būs tiesīgs lemt par klātienes mācības atļaušanu 1.-4.klasei, ja pašvaldībā divu nedēļu saslimstības rādītājs nepārsniegs 220 slieksni uz 100 000 iedzīvotājiem un nebūs novērots straujš Covid-19 saslimstības pieaugums.

Iepriekš valdībā noteica, ka pašvaldībās klātienes mācības 1.-4.klasei var rīkot, ja pašvaldības 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs nepārsniedz 200 slieksni uz 100 000 iedzīvotājiem. Taču iepriekšējā valdības diskusijā ministri vienojās, ka pašvaldību 14 dienu kumulatīvajā rādītājā ir pieļaujama neliela nobīde.

Taču, ja SPKC epidemioloģiski drošajā pašvaldībā novēros strauju saslimstības pieaugumu, SPKC būs tiesīgs pašvaldībai noteikt klātienes mācību apturēšanu mazajām klasītēm līdz brīdim, kad situācija atkal būs atbilstoša "drošās skolas" principam.

Vērtējot pašvaldību saslimstības rādītājus, turpmāk SPKC ņems vērā arī tādus papildu faktorus kā uzliesmojums vienā kolektīvā un vai tas var būtiski ietekmēt saslimstības rādītāju kopumā nelielā administratīvajā teritorijā. Vai pašvaldībā kopumā iedzīvotājiem ir veikts pietiekams testēšanas apjoms, lai nodrošinātu saslimstības datu objektivitāti. Tāpat SPKC klātienes mācības ļaus rīkot, ja pašvaldībā nav jauno Covid-19 izraisītāja paveidu klātbūtne, kā arī pašvaldības saslimstības rādītājs neietekmē Covid-19 uzliesmojums slēgtā kolektīvā.

Lai nodrošinātu, ka SPKC publicētā informācija kļūst publiski ticami un saistoši Latvijas iedzīvotājiem, tiek noteikts, ka oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicē to pilsētu vai novadu sarakstu, kur, atbilstoši SPKC tīmekļvietnē trešdienā publicētajai informācijai, 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājs atbilst tādam līmenim, lai rīkotu klātienes mācības 1.-4. klasē.

LETA jau ziņoja, ka no 22.februāra klātienes mācības 1.-4.klašu skolēniem atsāktas pašvaldībās, kas atbilstoši valstī noteiktajiem kritērijiem uzskatāmas par epidemioloģiski drošākām. Tomēr, pašām izvērtējot epidemioloģisko situāciju novadā un apkārtējās pašvaldībās, pašvaldības klātienes mācības 1.-4.klašu skolēniem vienā vai vairākās skolās var arī neatsākt.

Veselība

D vitamīna uzņemšana ir būtiska visos vecuma posmos, bet īpaši svarīga tā kļūst senioru vecumā, jo ir viens no būtiskākajiem osteoporozes profilakses pasākumiem. BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece skaidro, kāpēc senioriem jānodrošina pietiekama D vitamīna uzņemšana, lai saglabātu veselību un mazinātu dažādu veselības problēmu riskus.

Svarīgākais