Vienkārši pasmaržo

© publicitātes

Sajūtot kādu smaržu, mēs to vērtējam pēc principa patīk – nepatīk, un šis vērtējums ir subjektīvs. Bieži vien noteikts aromāts cilvēkam liek atcerēties kādu notikumu vai faktu, un šīs atmiņas var būt gan patīkamas, gan nepatīkamas.

Piemēram, skūšanās losjons, kuru vairums cilvēku uztver kā izsmalcinātu un neuzbāzīgu, kādai sievietei var radīt nepatīkamas asociācijas, ja to lietojis viņas šķirtais vīrs. Bet kūtsmēslu smaka, kas lielākajai daļai ļaužu liek saraukt degunu, kādam saistīsies ar saulainajām bērnības vasarām laukos pie vecmāmiņas.

Pētījumos par smaržu ietekmi uz cilvēkiem atklātas dažādas objektīvas likumsakarības, bet vēl vairāk atziņu ļaudis gadsimtu gaitā uzkrājuši no savas pieredzes un iemācījušies izmantot dažādus aromātus tautas medicīnā. Aromterapija šodien ir attīstīta, tā izmanto ēteriskās eļļas, ziedūdeņus un citus profesionāli ar noteiktu mērķi veidotus produktus, bet ikdienā mēs varam rīkoties daudz vienkāršāk – pasmaržot dažādus augus un vielas, lai panāktu kādu rezultātu – atbrīvotos no stresa, uzmundrinātos, koncentrētos, uzlabotu garastāvokli, mobilizētu organisma spēkus, jūtot, ka tūlīt sekos iesnas, galvassāpes vai kaut kas traucēs iemigt. Vai tas iedarbosies – šaubās cilvēki, kuri pat sīkas veselības problēmas pieraduši risināt ar medikamentu palīdzību. Simtprocentīgas garantijas, protams, nav, un gan jau sava nozīme ir arī ticībai. Bet kāpēc gan nepamēģināt – pat ja nelīdzēs, tad par ļaunu arī nenāks, un kaut ko pasmaržot taču ir tik vienkārši. Cilvēki, kuri mēdz iedziļināties savās sajūtās un tās analizēt, ir ievērojuši, ka patika vai nepatika pret kādu smaržu mainās atkarībā no noskaņojuma un citiem apstākļiem. Viņi saka – ja tev pēkšņi ļoti patīk kāds aromāts, kurš agrāk nepatika vai atstāja vienaldzīgu, tad baudi to, cik vien iespējams, jo organisms grib pateikt, ka tieši tas tev šobrīd ir vajadzīgs. Un otrādi – ja iemīļotā smarža pēkšņi šķiet uzbāzīga un nepatīkama, tad acīmredzot organisms prasa kaut ko citu.

Piparmētras

Tiek apgalvots, ka piparmētru smarža var palīdzēt mācībās – jaunas vielas apguvē, kā arī veicina jau zināmu lietu ātrāku atcerēšanos. Daži eksperimenti liek domāt, ka piparmētru aromāts ļauj uzlabot slodzes testa rezultātus sportistiem. Cilvēki, kuriem vienmēr jāpiespiežas, lai saņemtos vingrošanai, mēdz uzpilināt dažus pilienus piparmētru ēteriskās eļļas uz sporta tērpa piedurknes un to pasmaržot, kad rodas vēlme pārtraukt apgrūtinošo nodarbību, neizpildot visus paredzētos vingrinājumus. Vienlaikus piparmētru aromāts rada lielāku svaiguma sajūtu. Novērots, ka, uzturoties vidē, kur valda piparmētru smarža, nedaudz paaugstinās arī sāpju slieksnis.

Baziliks

Šķiet, Latvijā šis garšaugs ir popularitātes zenītā, nereti apsteidzot tradicionālās dilles, sīpolus un ķimenes. Tas joprojām nedaudz ir modes lieta – patīk arī tiem, kuriem nemaz nepatīk, jo smalkais stils liedz atzīties savās antipātijās pret tādu topa garšaugu. Bet, ja šī smarža patiešām patīk vai vismaz šķiet pieņemama, tad ieteicams baziliku turēt savā tuvumā, paburzīt pirkstos un pasmaržot, ja rodas aizdomas, ka tuvojas saaukstēšanās. Tas arī uzmundrina un dažiem, lai gan ne visiem, palīdz tikt vaļā no galvassāpēm. Ja uzmācas odi un dunduri, bet nekādu repelentu nav pa rokai, ar bazilika smaržu var mēģināt kukaiņus atbaidīt. Protams, jāņem vērā, ka bazilikam ir dažādas šķirnes, tas var būt audzēts un uzglabāts dažādos apstākļos, kas ietekmē auga sastāvu un līdz ar to arī aromātu.

Rozes

Rožu aromāts ir ļoti sievišķīgs, un to uzskata arī par afrodīziju, tāpēc smaržīgas rožu ziedlapiņas var kaisīt gultā, gatavojoties mīlas naktij. Rožu smaržai tiek piedēvēta arī spēja kliedēt nomāktu garastāvokli un mazināt nervozitāti, atstāt labvēlīgu ietekmi uz asinsriti un elpošanu, atvieglot nelielas gremošanas problēmas. Rožu eļļa ir viena no pirmajām, kuru cilvēki sāka iegūt un izmantot, tā joprojām ir arī viena no dārgākajām. Tās aromāts ir ļoti spēcīgs, tāpēc pietiek ar pilienu. Ja vēlas savā dārzā baudīt dabisku rožu aromātu, tad, iegādājoties stādus, jācenšas izvēlēties pēc iespējas smaržīgākas šķirnes.

Lavanda

Lavandas aromāts ir viens no iecienītākajiem pasaulē. Nu jau arī mūsu zemē tā aug puķupodos, dārzos un vietām pat lielākos tīrumos. Lavandas smarža ir labs līdzeklis cīņai pret stresu, tā palīdz atslābināties, relaksēties fiziski un garīgi. Lavandu var izmantot vannām vai izkaltēt, pildīt maisiņā un likt zem spilvena, lai labāk gulētu, ar to mēdz iesmaržināt arī drēbju skapī salikto gultasveļu. Lavandas smarža nāk talkā arī tiem, kuri saaukstējušies un saķēruši iesnas, nedaudz var palīdzēt mazināt deguna gļotādas tūsku.

Rozmarīns

Neuzbāzīgais, mazliet skuju smaržu atgādinošais rozmarīna aromāts palīdz atgūt prāta možumu tiem, kuri intensīvas garīgās slodzes laikā jūt, ka domāt kļūst grūtāk un galvā drīz būs putra. Kad telpā jūtama rozmarīna smarža, jau pēc kāda laiciņa domas sakārtojas, koncentrēšanās spējas un atmiņa uzlabojas. Tiek arī apgalvots, ka rozmarīna aromāts palīdz tik vaļā no galvassāpēm un sekmē saspringtu muskuļu atbrīvošanos.

Majorāns

Ja dārziņā pie mājas aug majorāns, tas nozīmē, ka allaž pa rokai ir garšaugs, kuru pasmaržot, kad cilvēks jūtas gluži kā uzvilkts, nevar rimties un ne mirkli nosēdēt mierā, grib visu laiku bezjēdzīgi rosīties. Majorāna smarža palīdz atvairīt nogurumu, nespēku un nomāktu garastāvokli, labvēlīgi ietekmē elpceļus un asinsriti.

Kanēlis

Tas ir īstais aromāts, kuru izvēlēties automašīnas salonam, ja pie stūres sēž nobažījies braucējs, kurš jūt, ka varētu zaudēt modrību. Kanēlis palīdz atvairīt nogurumu un spriedzi; šo aromātu iesaka arī cilvēkiem ar pazeminātu asinsspiedienu. Daži resnīši apgalvo, ka, pastāvīgi jūtot kanēļa smaržu, viņiem mazinās pārmērīgā kāre pēc saldumiem.

Kanēlis tiek uzskatīts arī par afrodīziju – dzimumtieksmi rosinošu līdzekli, taču tas iedarbojoties vienīgi uz sievietēm, kamēr stiprā dzimuma pārstāvjiem varot izraisīt pat pretēju efektu.

Citrusaugļi

Apelsīni, citroni un greipfrūti vasarā nav tik pieprasīti, tomēr veikalos arvien atrodami. Vissmaržīgākā to daļa ir krāsainā virsmiziņa.

Apelsīnu smaržu daudzi aromterapijas lietpratēji uzskata par vislabāko garastāvokļa uzlabotāju un satraukuma mazinātāju. Tā uzlabo atmosfēru telpā, kur kāds smēķējis, vai virtuvē, kur kaut kas piededzis.

Vēl labāk šim nolūkam kalpo citronu aromāts. Tas ir arī uzmundrinošs un atsvaidzinošs, palīdz uzlabot koncentrēšanās spējas. Arī greipfrūtu smarža liek justies enerģiskākam, palīdz no rītiem pamosties.

Ingvers

Tā smarža ir ļoti spēcīga un vairāk piederas aukstajam gadalaikam, jo ingveram piemīt sildošas īpašības; kopā ar citronu smaržu tas palīdz pretoties saaukstēšanās pazīmēm. Vieglu ingvera aromātu ieteicams baudīt tiem, kuri cieš no sliktas dūšas, braucot transportā.

Tīrīšanas līdzekļi

Te ir runa par visparastākajiem tīrīšanas līdzekļiem, kuru aromāts ir mākslīgs. Zinātnieki atklājuši, ka cilvēkiem to smarža izraisa pozitīvas asociācijas. Piemēram, telpā, kur smaržo pēc logu mazgāšanas līdzekļa, sanākušie ļaudis ir vairāk gatavi pieteikties brīvprātīgajam darbam un ziedot naudu labdarībai. Acīmredzot tīrība, tikums un labdarība cilvēku uztverē ir savstarpēji saistīti.

Veselība

Ģimenes ēšanas paradumi būtiski ietekmē bērna izpratni par veselīgu un sabalansētu uzturu, jo vecāki ir tie, kuri rāda bērnam piemēru un iemāca uztura pamatvērtības. Jaunākās aptaujas dati atklāj, ka lielākie izaicinājumi veselīga uztura ievērošanā Latvijas ģimenēs ir saistīti ar laika trūkumu.

Svarīgākais