Atbalsta plecs

Vakar, 13:00
Labklājības ministrija, realizējot deinstitucionalizācijas projektu, plāno līdz 2023. gadam samazināt valsts sociālās aprūpes centros dzīvojošo cilvēku skaitu par tūkstoti. Nodrošinot atbalsta pasākumus šo cilvēku dzīvesvietās, mērķis ir panākt, lai cilvēki dzīvotu sabiedrībā, nevis institūcijā.
 
Vakar, 12:30
«Nelaime, kuras dēļ cilvēks nokļūst ratiņkrēslā vai nespēj piecelties no gultas, nemaina tikai viena cilvēka dzīvi. Tā maina arī viņa tuvinieku dzīvi. Viņi bieži vien ir vēl lielākā izmisumā, jo nezina, kā tuvajam cilvēkam palīdzēt, kā par viņu pareizi rūpēties. Ergoterapeits ir speciālists, kas piederīgajiem var sniegt šīs zināšanas,» stāsta Rīgas Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas vadītāja, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Illa Mihejeva.
 
Vakar, 12:00
Strazdumuižas internātvidusskola – attīstības centrs vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem – ir Latvijā vienīgā izglītības iestāde, kas kopš 1997. gada, iegūstot attīstības centra statusu, sniedz konsultācijas visu vecumu bērniem ar redzes traucējumiem.
 
Vakar, 11:30
Aktualitātes.
 
Vakar, 11:00
Latvijā ir vairāk nekā 88 tūkstoši cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem, vairāk nekā 20 000 cilvēku ir noteikta 1. vai 2. grupas invaliditāte. Pēc Labklājības ministrijas datiem, pašlaik valsts sociālās aprūpes centros ir 4500 cilvēku. Šie dati jāmin, lai saprastu, par ko mēs valstī runājam, kad runājam par deinstitucionalizāciju.
 
11.okt
Gandrīz katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs ir pakļauts nevienlīdzības riskam invaliditātes dēļ, secināts Rīgas Ekonomikas augstskolas (SSE Riga) izveidotās darba grupas pētījumā Nevienlīdzības seja.
 
11.okt
Labklājības ministrija sākusi kampaņu Cilvēks, nevis diagnoze, lai veicinātu cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanos sabiedrībā, rosinātu dialogu ar sabiedrību par humānas un saprasties spējīgas vides radīšanu Latvijā.
 
11.okt
Līva Paleja pērn spēra drosmīgu soli, izlemjot mācīties vispārizglītojošā vidusskolā. Pirms tam viņa desmit gadu zinības apguva speciālā skolā kopā ar citiem bērniem, kuriem ir redzes problēmas. Šis gads Līvai ir īpaši atbildīgs – jāpabeidz vidusskola un arī saksofona klase mūzikas skolā.
 
11.okt
Latvijas iedzīvotāji ir ievēlējuši jauno Saeimu, vadoties katrs pēc savas mērauklas – subjektīva viedokļa, draugu un ģimenes ieteikuma, partiju reklāmām, politiķu diskusijām televīzijā vai radio. Vai un cik daudzi vēlētāji lasīja un vērtēja politisko partiju priekšvēlēšanu programmas, lai izdarītu savu izvēli, – to vislabāk varētu pateikt socioloģisko pētījumu uzņēmumi, izpētot sabiedrības viedokli, taču tieši priekšvēlēšanu programmas parāda, cik lielā mērā viens vai otrs jautājums politiskajai partijai ir svarīgs. Turklāt – svarīgs, ne tikai pieminot garāmskrienot, kā tas nereti ir partiju īsajās programmās, bet atvēlot konkrētam jautājumam vairāk nekā vienu rindu, kura visbiežāk sākas ar vārdiem «palielināsim», «nodrošināsim» vai «veicināsim».
 
27.sep
Pavisam nesen iesaistījos kādā sarunā par speciālo skolu likvidāciju un neizpratni, kā tad tā – visi oligofrēni tagad mācīsies parastās skolās, kuras nav ne fiziski, ne emocionāli gatavas uzņemt šādus bērnus un jauniešus. Tāda, lūk, esot ierēdņu politika – likvidēt skolas, nesaprotot, ka šie bērni nevar mācīties un apmeklēt vispārizglītojošu skolu.
 
27.sep
Tiesībsargs arī šogad sadarbībā ar invalīdu un viņu draugu apvienību Apeirons un Latvijas Nacionālo bibliotēku izsludina konkursu Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam, lai godinātu tos, kuri aizstāv cilvēku ar īpašām vajadzībām tiesības un veicina viņu iekļaušanu sabiedrībā.
 
27.sep
Latvijas paraolimpiskais jātnieks Rinhards Snikus izcīnījis sudraba godalgu pasaules paraolimpiskās iejādes spēlēs freestyle jeb brīvā stila disciplīnā. Sacensības noritēja Amerikas Savienotajās Valstīs, Traijonas pilsētā Ziemeļkarolīnā.
 
27.sep
Kad Inga Baļe savā un citu vecāku, kuri audzina bērnus ar invaliditāti, vārdā vasarā uzrakstīja vēstuli četrām ministrijām, tiesībsargam un Pārresoru koordinācijas centram, uzdodot konkrētus un loģiskus jautājumus, viņa patiešām cerēja, ka atbildes būs un tās būs saturīgas.
 
23.sep
Reinim bija vien 28 gadi, kad viņa dzīvi uz visiem laikiem pārvērta traģisks auto negadījums. Iepriekšējā vakarā bija lijis lietus, naktī uzsala. No rīta ceļu klāja mazas sniegpārslas, bet zem tām - melnais ledus. Mašīna, ar kuru ikdienas gaitās devās Reinis, saslīdēja, kūleņoja un atsitās pret milzīgu akmeni tieši ar to vietu, kur sēdēja Reinis. Tajā agrajā rudens rītā uz ceļa pie Cēsīm palika Reiņa ieceres un sapņi - par studijām, par laimīgu ģimenes dzīvi ar bērnu pulciņu, par ceļojumiem, kalniem un iespēju skatīt zemi no putna lidojuma.
 

Laikraksta Neatkarīgā Rīta Avīze tematiskie pielikumi personām ar invaliditāti "Atbalsta plecs".

Līguma numurs: 2018.LV/MA/053/09

Laikraksta Neatkarīgā Rīta Avīze tematiskie pielikumi (laikrakstā, žurnālā Sporta Avīze un portālā nra.lv) ar sabiedriski nozīmīgu saturu personu ar invaliditāti interešu un tiesību aizstāvībai, kas palīdz un stiprina izpratni par sabiedrībā notiekošajiem procesiem, reformu īstenošanu, lēmumu pieņemšanu, veicina sabiedrības saliedētību, balstoties uz pārbaudītu un kvalitatīvu žurnālistiku. Pielikumi nodrošina personas ar invaliditāti, viņu tuviniekus un atbalstošās organizācijas ar informāciju par:

  • personu ar invaliditāti iespējām darba tirgū;
  • kādas problēmas un risinājumi ir personu ar invaliditāti izglītībā – ne tikai bērnu, bet arī pieaugušo;
  • izsekosim galvenajiem un būtiskākajiem normatīvajiem aktiem sociālās attīstības un veselības jomā, kas attiecas uz personām ar invaliditāti caur konkrētu cilvēku prizmu;
  • pievērsīsimies deinstitucionalizācijas jautājumam (pāreja no institucionālas aprūpes uz cilvēku ar invaliditāti dzīvi sabiedrībā);
  • personu ar invaliditāti cilvēktiesību visplašākajā ziņā atspoguļojums, savu tiesību aizstāvības mehānismi;
  • pētīsim vides pieejamības jautājumus.
 
 
#{#}