Sestdiena, 24.februāris

redeem Diāna, Dina, Dins

arrow_right_alt Sports

Pielāgotajam sportam trūkst valsts atbalsta

© Rūta Kalmuka, F64 Photo Agency

Valsts attieksme līdz šim pret pielāgoto sportu Latvijā bijusi pēc «pārpalikuma principa», un cilvēkiem ar invaliditāti un citiem šajā jomā strādājošajiem nākas ļoti aktīvi pierādīt, ka cilvēki ar invaliditāti nav sliktāki par pārējiem, uzsver Latvijas Paralimpiskās komitejas ģenerālsekretāre Liene Apine.

Paralimpiskā komiteja uzskata, ka valstī ir jārisina jautājums par visu bērnu, tostarp arī bērnu ar invaliditāti, piedalīšanās sporta nodarbībās, jo patlaban tie, kam ir kāda invaliditāte, ir atbrīvoti no piedalīšanās sporta stundās. Kā arguments tam tiek minēts metodikas trūkums, norāda L. Apine, lai gan faktiski tāda ir izstrādāta un ir nepieciešama griba to ieviest. Tāpat patiesībai neatbilst atrunas, ka nebūs kas strādā ar šiem bērniem skolās. Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā jau vairākus gadus sagatavo trenerus, skolotājus un speciālistus pielāgotajā sportā, turklāt arī daudzi skolu skolotāji izteikuši vēlmi strādāt ar bērniem, kuriem ir invaliditāte. «Izglītības un zinātnes ministrijai būtu vairāk jāievērš uzmanība šai problēmai, tostarp nodrošinot bērniem ar invaliditāti iespēju apmeklēt sporta skolas, jo invaliditāte nevar būt šķērslis augstiem sasniegumiem kādā no sporta veidiem,» saka L. Apine.

Ļoti svarīgs jautājums ir par finansējumu - kaut gan noteikts, ka Latvijas Paralimpiskajai komitejai jāpārrauga visa pielāgotā sporta nozare, tās galveno rūpju lokā vajadzētu būt augstu sasniegumu sportam. Latvijas Paralimpiskās vienības sportisti ir pierādījuši, ka ir spējīgi gūt labus rezultātus un medaļas, par ko visi priecājas. Tomēr gada finansējums komitejai ir vien 365 000 eiro - visām 19 federācijām, kuras pārrauga komiteja. «Nākamgad ir paralimpiskā olimpiāde, kurai ir jāgatavojas, proti, sportistiem jābrauc uz dažādām kvalifikācijas sacensībām. Vajadzīgas arī sportistu formas. Tas viss prasa papildu finansējumu,» norāda L. Apine. Plašāku interviju ar Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidenti varat lasīt žurnāla Sporta Avīze janvāra numurā.

Atbalsta plecs

Sabiedrības integrācijas fondsPasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.