Ceturtdiena, 22.februāris

redeem Adrians, Ārija, Rigonda

arrow_right_alt Veselība

Latvijā reģistrēti 530 bērnu ar autiska spektra traucējumiem

© Bērnu slimnīcas fonds

Bērnu slimnīcas Autisma kabineta atbalsta iespējas ir papildinātas ar bezmaksas praktiskām nodarbībām bērnu ar autiskā spektra traucējumiem vecākiem. Bērnu slimnīcas fonds pagājušajā gadā ir nodrošinājis bezmaksas diagnostiku 47 bērniem, kā arī iespēju saņemt nepieciešamo terapiju 58 bērniem. Kopumā Bērnu slimnīcas fonds bērnu ar autismu atbalstam 2018. gadā ir iztērējis teju 110 000 eiro.

«Esam varējuši jau pirmajā gadā palīdzēt tik daudziem bērniem, kā arī radīt labāku izpratni sabiedrībā par to, ko realitātē nozīmē šī diagnoze un kāds atbalsts nepieciešams gan bērniem, gan viņu ģimenēm,» stāsta Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa. «Mēs regulāri saņemam bērnu vecāku iesniegumus par terapijas nepieciešamību, kādu ir rekomendējis ārstējošais ārsts, bet kas nav valsts apmaksāta, tāpēc ļoti svarīgi, lai bērni var turpināt terapiju, kad jau ir novērojami pirmie sasniegumi un rezultāti, bet nav pabeigta visa nepieciešamā terapijas programma.»

Autisma kabinets jau vairāk nekā gadu darbojas kā atvērta tipa kabinets Bērnu slimnīcas novietnē Gaiļezers, kurā vecāki vai aprūpētāji, kuri audzina bērnu ar autiskā spektra traucējumu, var saņemt bezmaksas konsultācijas un psiholoģisko palīdzību. Kabinetā palīdzību ir saņēmuši 187 vecāki, taču, saprotot, ka daudziem nav iespējas fiziski apmeklēt kabinetu, jo dzīvesvieta atrodas ārpus Rīgas, ir radīta iespēja konsultāciju saņemt arī attālināti, izmantojot Skype, Whatsapp vai Messenger. Vecāki uz attālināto konsultāciju var pieteikties caur reģistratūru uz konkrētu dienu un laiku, kur min, ka vēlas attālināto konsultāciju, un precizē, caur kuru platformu vēlas sazināties. Pie Bērnu slimnīcas speciālistiem notiek arī bezmaksas nodarbības. Praksē redzot, kas bērnu vecākus interesē visvairāk un ar kādām problēmām viņi saskaras, ir izveidoti divi nodarbību cikli.

Lai veicinātu vecāku zināšanas par alternatīvās komunikācijas metodēm, iespējams apmeklēt piecas audiologopēdes Evijas Pugas vadītas nodarbības: teorētiskais ieskats alternatīvajā komunikācijā, tās nozīmīgumam ikdienā; praktiskā nodarbības - apģērbs, pašapkalpošanās, ēdiens, ēšana, galda piederumi, darbības vārdi, kuri saistīti ar šo tēmu, dienas režīms, aizlieguma zīmes, simboli, kad lietot šos attēlus, situāciju analīze. Otra nodarbību cikla mērķis ir paplašināt vecāku un aprūpētāju zināšanas par metodēm, ar kuru palīdzību pašiem novērtēt sava bērna vajadzības un pašsajūtu, kā arī lai iemācītu sastādīt vai koriģēt sava bērna rehabilitācijas plānu, izejot no reālajām vajadzībām. Šo piecu nodarbību ciklu ir veidojusi speciālā pedagoģe Anna Gubermane. Šī cikla ietvaros var apgūt teorētiskas un praktiskas zināšanas par tēmām - ko mēs zinām par autismu, uzvedības regulācijas pamatprincipus, kas ir piemēroti bērniem ar autismu, stratēģijas, kas palīdz uzturēt komunikatīvo iemaņu attīstību, nevēlamā uzvedība, emocionālā regulācija, kā arī metodes, kas palīdz bērnam pašam regulēt savu uzvedību. Uz bezmaksas nodarbībām var pieteikties, zvanot uz Gaiļezera novietnes dienas stacionāra numuru 25680043.

Sīkāk: www.autismsberniem.lv.

Pasaules statistika liecina, ka vidēji 0,7 procenta punktiem no cilvēkiem populācijā ir autisma spektra traucējumi, tāpēc, ņemot vērā bērnu skaitu, 2017. gadā Latvijā vajadzētu būt ap 2000 bērnu līdz 18 gadiem ar autismu, taču 2017. gada beigās reģistra uzskaitē bija tikai 530 bērnu. Viens no iemesliem ir ierobežota diagnostikas pieejamība gan augsto izmaksu, gan speciālistu trūkuma dēļ.

Atbalsta plecs

Sabiedrības integrācijas fondsPasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.