Sestdiena, 24.februāris

redeem Diāna, Dina, Dins

arrow_right_alt Ekonomika \ Latvijā

Radušies jauni sociālie uzņēmumi; vispopulārākā joma - darba integrācija

© Vladislavs Proškins, F64 Photo Agency

Kopš Sociālā uzņēmuma likuma stāšanās spēkā 2018. gada 1. aprīlī sociālā uzņēmuma statuss ir piešķirts 27 uzņēmumiem. Vispopulārākā uzņēmumu darbības joma ir darba integrācija, jo 37 procenti uzņēmumu darbojas tieši šajā sfērā. Starp populārākajām jomām ir arī izglītība, atbalsta sniegšana trūcīgajiem un mazaizsargātajiem un dažādu sociālo pakalpojumu sniegšana.

Savukārt līdz likuma stāšanās spēkā brīdim Labklājības ministrijas īstenotajā pilotprojektā tika reģistrēti 98 sociālās uzņēmējdarbības veicēji, no kuriem 48 bija sabiedrības ar ierobežotu atbildību un 50 - biedrības un nodibinājumi. Vispopulārākā darbības joma ir darba integrācija (26%), otrā populārākā darbības sfēra ir iekļaujoša pilsoniskā sabiedrība un kultūras daudzveidība (20%), un trešajā vietā - sports, veselības veicināšana un medicīna. Pārējie sociālās uzņēmējdarbības veicēji darbojas tādās jomās kā atbalsta sniegšana trūcīgajiem un mazaizsargātajiem, izglītība, sociālie pakalpojumi, bērnu sociālā iekļaušana sabiedrībā un dzīvnieku vai vides aizsardzība.

Sociālās uzņēmējdarbības veicēji un sociālā uzņēmuma statusu ieguvušie komersanti var iesniegt biznesa plānus Attīstības finanšu institūcijā Altum sociālās idejas īstenošanai un pretendēt uz grantu līdz 200 000 eiro. Pērn saņemti 99 pieteikumi un noslēgts 31 līgums par kopējo summu 2,35 miljoni eiro. No visiem apstiprinātajiem pieteikumiem Altum ir izmaksājusi pieprasīto granta finansējumu 22 uzņēmumiem 1,03 miljonu eiro vērtībā. 31 granta pieteikumu Altum ir noraidījusi vai pats pretendents atteicies no tā.

Atbalsta plecs

Sabiedrības integrācijas fondsPasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.