Latvijas simtgade

29.nov 2018
Latvijas simtgades pasākumu kulminācija ir notikusi, un atliek izvērtēt to, kas izdevies, un to, kas sanācis ne pārāk labi. Svinību intensīvākā diena bija 18. novembris, bet valsts nākamo simtgadi ievadīja koncerts pie Nacionālās bibliotēkas Mīlestības vārdā. 18+. Iespējams, konstruktīvam vērtējumam vēl ir par agru, arī Kultūras ministrijas izveidotā darba grupa plāno līdz šā gada nogalei sagatavot 18. novembra svētku programmas izvērtējumu. Biznesa augstskola Turība vakar rīkoja diskusiju Simtgades pasākumi – veiksmīgs ieguldījums vai līdzekļu izniekošana?, kurā jau tika salikti akcenti, ko ir vērts uzklausīt un kā rīkoties turpmākajos trīs gados – kamēr beigsies Latvijas simtgades svinību piecgade.
 
28.nov 2018
Aizkraukles deju reģiona kolektīvu virsvadītāja Una Stakle ir ļoti laba skolotāja – šo viņas talantu ievērojis jau Tautas deju ansambļa Liesma vadītājs Imants Magone. Viņš savā tiešumā pateicis, ka dejotāja viņa esot viduvēja, taču pedagoga krampis gan nenovērtējams. To tagad noteikti var apliecināt arī desmit viņas vadīto kolektīvu.
 
28.nov 2018
Jau četrus gadus Zemessardzes 55. kājnieku bataljona, kura vēsture sākas 1991. gadā, komandieris ir pulkvežleitnants Ingus Manfelds. Sava dzīves ceļa izvēli viņš izdarījis pirms 20 gadiem, kad pēc vidusskolas beigšanas izlēmis stāties Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā. Laikam esot ierunājusies asinsbalss, jo senčos bijuši vīri, kam tuva bija kara māksla. Savu izvēli I. Manfelds nekad neesot nožēlojis.
 
28.nov 2018
Dzintra Cepure jau duci gadu vada Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeju, kurš pa šo laiku ieguvis otro elpu un gājis plašumā – tam ir divas ekspozīcijas: lauku sētā Kalna Ziedi un Aizkraukles pagasta kultūras namā. Viņa ir daudzpusīgs cilvēks, kam ir pamatīga izglītības bagāža.
 
28.nov 2018
Koncerts Mīlestības vārdā. 18+ vienas dalībnieces – Evijas Vēberes – dēļ ticis un vēl tiek apspriests. Par koncerta jaunajiem muzikālajiem horizontiem lai izsakās muzikologi. Nodokļu maksātājus varētu interesēt simtgades nozīmīgāko pasākumu izmaksas. Šis 19. novembrī sarīkotais koncerts arī bija viens no Kultūras ministrijas finansētajiem Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem. Precīzas kopējās koncerta izmaksas Neatkarīgajai vēl nav pieejamas, bet tās varētu būt vairāk nekā 200 000 eiro. Salīdzinājumam: 234 999 eiro izmaksāja pirotehnisks gaismas uzvedums Saules mūžs 11. novembra krastmalā 18. novembrī.
 
27.nov 2018
Pirmdien, 26. novembrī, Latvija no Eiropas Kosmosa aģentūras saņēma dāvinājumu - uzņemtu attēlu, kurā iemūžināta Rīga 800 kilometru augstumā.
 
26.nov 2018
Precīzu ugunsgrēka likvidēšanas laiku patlaban nav iespējams prognozēt, taču dzēšanas darbi šovakar turpināsies vēl vairākas stundas. Latvijas valsts simtgades pasākumu kulminācija iezīmējās ar gaismas uzvedumu “Saules mūžs”, kuru klātienē vērojuši ap 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Savukārt televīzijā simtgades salūtu ir skatījušies vairāk nekā 500 tūkstoši iedzīvotāju, liecina Kantar TNS TV metru pētījuma dati.
 
26.nov 2018
Rīgas pilī notika svinīga Ministru kabineta sēde, atzīmējot simtgadi kopš pirmās protokolētās valdības sēdes 1918.gadā. Šai sēdē pirmo reizi pēc valsts neatkarības atjaunošanas tika aicināti piedalīties arī visi bijušie Ministru padomes un Ministru kabineta locekļi.
 
26.nov 2018
Patlaban atbildību par haosu, kas radās, cilvēkiem izklīstot pēc 18.novembra uguņošanas 11.novembra krastmalā, neuzņemas ne Rīgas dome, ne Latvijas valsts simtgades birojs, norādot, ka situācijas izvērtēšanu veiks līdz gada beigām.
 
26.nov 2018
Šomēnes, līdz 23.novembrim, Latvijā noslēgtas 282 laulības, tostarp viens pāris apprecējies 18.novembrī.
 
26.nov 2018
Ir vietas, kuras gluži dabiski pulcē cilvēkus un kurām īpašos mirkļos ir sava nozīme. Baznīcas, skolas, kultūras nami, skulptūras un laukumi tieši vai netieši kļūst par pieturas punktiem dzīves gājumā vai gada griezumā. Vietu, kur piestāt, varbūt nofotografēties, lai saglabātu mirkli, un kur arī kādu dienu atgriezties, lai gremdētos atmiņās par īpašiem brīžiem. Ar domu radīt īpašu vietu, kur atzīmēt ne vien Latvijas valsts svētkus, bet visus novadam, pilsētai svarīgos pasākumus, divās pašvaldībās ir tapuši simtgades skvēri.
 
23.nov 2018
Pateicībā par cilvēkmīlestību un nesavtīgo darbu, ko ārsti, māsas un citi mediķi ik dienas veic, komponists Jānis Lūsēns un dzejnieks Normunds Beļskis Latvijas simtgadē velta visiem Latvijas mediķiem, bet jo īpaši abu iemīļotajam Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas kolektīvam, savu dziesmu “Dzīvības zvaigzne".
 
23.nov 2018
Sagaidot Latvijas simtgadi, 15. novembrī Tukumā tika atklāts Latvijas pirmā ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica piemiņai veltīts piemineklis. Izcilo latviešu politiķi ar Zemgales apvidu saista gan dzimšanas vieta, gan skolas gaitas, kas aizvadītas Tukumā.
 
22.nov 2018
Sociālā tīkla facebook lietotāja un Anglijā bāzētās latviešu labdarības organizācijas aktīviste Lija Baha-Kaufmane savā profila ierakstā izsaka pateicību kādam pārim, kurš viņu pēc grandiozā simtgades salūta aizvedis uz lidostu.
 
21.nov 2018
Nedēļas nogalē, no 23. līdz 25. novembrim, kinoteātrī Splendid Palace notiks Rumānijas kino dienas, kas tiek rīkotas, atzīmējot abām valstīm nozīmīgas simtgades.
 
21.nov 2018
Svinot Baltijas valstu simtgadi, sestdien, 24. novembrī, pulksten 19 Lielajā ģildē būs iespēja vērot unikālu performanci – uz skatuves vienlaikus kāps triju Baltijas valstu diriģenti un trīs orķestri, atskaņojot amerikāņu mūsdienu komponista Maikla Dohertija divdaļīgo simfoniju Laika mašīna.
 
21.nov 2018
29. un 30. novembrī pulksten 18 kinoteātrī Splendid Palace tiks piedāvāta Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) konferences Vēstures poētika un politika teātrī un kino Simtgades filmu programma, ko veido četru jaunāko filmu izlase no Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Somijas.
 
21.nov 2018
Radot neaizmirstamas emocijas koncertstāsts “Pūt, vējiņi” turpina viesoties Latvijas pilsētās Rītvakar, 22. novembrī 19:00 izrāde būs skatāma jaunajā Siguldas koncertzālē Devons, pēc tam Jelgavā un citviet Latvijā.
 
21.nov 2018
Karaliskais Amsterdamas Concertgebouw orķestris nešaubīgi ir viens no labākajiem pasaules orķestriem. Tas ir slavens ar savu īpašo skanējumu, kas tiek slīpēts lieliskajā Amsterdamas koncertzālē, ar saviem neskaitāmajiem ierakstiem, un, protams, mēs lepojamies, ka no 2004. līdz 2015. gadam tā mākslinieciskais vadītājs bijis maestro Mariss Jansons.