ES prezidentūras laikā eiropiešus iepazīstinās ar Raini un Aspaziju

© F64

Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē laikā Latvijā tiks īstenots īsfilmu projekts par dzejniekiem Raini un Aspaziju un viņu idejām, kura mērķis būs ne vien iepazīstināt eiropiešus ar Latvijas dižajiem dzejniekiem, bet arī mudināt cilvēkus visā Eiropā domāt, aģentūrai LETA pastāstīja Jura Podnieka studijas pārstāve producente Antra Cilinska.

Cilinska pastāstīja, ka īsfilmu projekts "#domasspēks" ne tikai iepazīstinās eiropiešus ar Raini un Aspaziju dzejnieku 150 gadu jubilejā, bet arī Latviju kā Eiropas Savienības (ES) Padomes prezidējošo valsti. Iecerēts, ka, skatoties īsfilmas, arī latvieši aizdomāsies par abu dzejnieku teikto.

Īsfilmas tiks uzņemtas katrā ES dalībvalstī. Kopumā paredzēts izveidot 29 īsfilmas. Pirmā no tām ir Raiņa un Aspazijas tikšanās Rīgā pie Gaismas pils. Raiņa un Aspazijas lomās iejutušies dziedātājs Goran Gora un Latvijas Televīzijas kultūras ziņu vadītāja Eva Ikstena-Strapcāne.

Kā pastāstīja īsfilmu režisors Olafs Okonovs, katrā no filmām piedalīsies kāda konkrētajā valstī pazīstama personība. Katras īsfilmas scenārijs esot saistīts ar personību, kura tajā piedalās. "Piemēram, filmā, kurā piedalās pirmā sieviete bīskape Irja Askole Somijā, tiek apspēlēts Aspazijas feminisms. Katrā sērijā scenārijs tiek veidots atkarībā no situācijas. Tam jābūt arī pietiekami vispārīgam, lai cilvēki dažādās Eiropas valstīs to spētu saprast," pastāstīja režisors. "Dzeju filmā ir ļoti grūti parādīt, tāpēc ir jādomā, kā uzbūvēt stāstu," piemetināja Cilinska. Viņa norādīja, ka katrā filmā ārzemēs ir klātesoša Latvija. "Eiropu un Latviju filmā savieno Aspazijas pulkstenis, kuru viņa ņēma līdzi visur, kur dzīvoja. Viņa tajā slēpa arī vēstules Rainim. Katrā sērijā mums ir līdzi šis pulkstenis," paskaidroja Cilinska.

Cilinska norādīja, ka projektam ES valstīs tiek meklēti sabiedrībā zināmi cilvēki, kuros klausoties cilvēki citās valstīs varētu uzzināt par Latviju, tās prezidentūru ES Padomē, kā arī dzejniekiem Raini un Aspaziju. "Slovēnijā, piemēram, filmā piedalās reperis. Tad nu viņš repo Slovēnijā un Aspazija - šeit," pastāstīja Cilinska. Cilvēkus ārzemēs, lai filmētos kopā ar Raini un Aspaziju, palīdz atrast vēstniecības, tiek izmantoti arī privāti kontakti un ES mājas iespējas.

Kā pastāstīja prezidentūras publiskās diplomātijas un kultūras programmas vadītāja Selga Laizāne, projekta ideja radusies, iedvesmojoties no Īrijā īstenotā dzejas projekta, kurā dažādu valstu dzejnieki lasīja savu dzeju. Dažādās valodās lasīto pavadīja arī video noformējums. "Domājām, ka kultūras programmā noteikti ir jāiekļauj Rainis un Aspazija. Šajā projektā varam iepazīstināt ES dalībvalstis ne tikai ar Latviju kā prezidējošo valsti, bet arī ar abiem dzejniekiem," pastāstīja Laizāne.

Projektā piekritis piedalīties Īrijas prezidents Maikls Higinss, zviedru televīzijas zvaigzne Pērs Morbergs, Helsinku bīskape Irja Askola Somijā, Lietuvas Nacionālā drāmas teātra aktieri Tads Grīns un Toma Vaškevičūte un citi.

"Abiem ar Goran Gora šī bija savdabīga pieredze - gan kļūt 30 gadus vecākiem, gan izkopt tā laika gaitu, domas, sapludinot ar tagadni. Brīžiem pat runāt sākām dzejā. Mēs caur savu pieredzi stāstījām par Raini un Aspaziju, paši kļūstot par viņiem un piedzīvojot viņu notikumus. Izrādās, ka Goran Goram Raiņa citāts bija viedtālrunī, savukārt es uzgāju jau aizmirstu dziesmu, kuru sarakstīju ar Aspazijas vārdiem. Nejauši vai jauši katram no mums ir stāsts par Aspaziju un Raini," pastāstīja Ikstena-Strapcāne. Preses konferencē viņa, iejūtoties Aspazijas lomā, stāstīja par to, ka ir Eiropas pilsone un viņas valsts ir brīvība. Savukārt Rainis, daloties savās pārdomās par Rīgu un Latviju, aicināja celties un ķerties pie darba.

Pirmā - ievada - epizode publicēta Latvijas prezidentūras tīmekļa vietnē "EU2015.LV", "Youtube" kanālā un projekta "Facebook" lapā. Turpmāk pusgada garumā katru nedēļu interesenti varēs iepazīties ar jaunu projekta sēriju. Īsfilmas veido Jura Podnieka studija, režisors Okonovs un operators Aleksandrs Grebņevs. Projektu atbalsta aviokompānija "AirBaltic", kā arī Raiņa un Aspazijas galvaspilsēta Jūrmala. Projekta filmēšanai un tulkošanai piešķirts prezidentūras finansējums 39 700 eiro apmērā.

Kā pastāstīja studijas pārstāve Marta Kontiņa, projekts nebeigsies ar pēdējās sērijas iznākšanu jūnijā. Īsfilmas nonāks muzeju rīcībā. Tās varēs izmantot arī skolās, stāstot par Raini un Aspaziju, jo ir saistošas arī jauniešiem. Projekts pieteikts arī Valsts kultūrkapitāla fonda Raiņa un Aspazijas mērķprogrammā.