3.maijā Eiropas Komisija nākusi klajā ar jaunu stratēģiju Eiropas bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai un situācijas uzlabošanai nākamajos desmit gados.
Stratēģijā ir paredzēti seši uzdevumi, kuru uzmanības centrā ir galvenie bioloģiskās daudzveidības zuduma cēloņi un kuru realizācija samazinās lielākos dabas un ekosistēmu pakalpojumu apdraudējumus ES, iestrādājot bioloģiskās daudzveidības mērķus svarīgākajās nozaru rīcībpolitikās.
Tiek risināti arī bioloģiskās daudzveidības zuduma globālie aspekti, tādējādi panākot, ka ES piedalās cīņā pret bioloģiskās daudzveidības samazināšanos visā pasaulē. Stratēģija atbilst saistībām, ko ES pagājušajā gadā uzņēmās Japānas pilsētā Nagojā.
Labāka aizsardzība
Bioloģiskā daudzveidība Eiropā ir nonākusi krīzē. Sugas izzūd līdz šim nepieredzētā tempā. Daudzas ekosistēmas ir degradētas tiktāl, ka vairs nespēj piedāvāt plašo pakalpojumu klāstu, no kura mēs esam atkarīgi — no tīra gaisa un ūdens līdz augu apputeksnēšanai un plūdu novēršanai. Degradācijas rezultātā ES rodas lieli sociālie un ekonomiskie zaudējumi. Ir aprēķināts, piemēram, ka ekonomiskā vērtība kukaiņu nodrošinātajai apputeksnēšanai, kas Eiropā strauji sarūk, ES ir 15 miljardi eiro gadā. Pasaules mērogā situācija ir tikpat nopietna.
3.maijā pieņemtajā stratēģijā noteikti seši prioritārie uzdevumi un ar tiem saistītās darbības, kuru rezultātā var ievērojami samazināt bioloģiskās daudzveidības apdraudējumu. Darbības ietver:pašreizējo dabas aizsardzības tiesību aktu un dabas rezervātu tīkla pilnīgu īstenošanu, lai panāktu ievērojamu dzīvotņu un sugu aizsardzības statusa uzlabošanu, ekosistēmu un ekosistēmu pakalpojumu uzlabošanu un atjaunošanu, jo īpaši plašāk izmantojot zaļo infrastruktūru,
lauksaimniecības un mežsaimniecības darbību ilgtspējas nodrošināšanu, ES zivju krājumu aizsardzību, invazīvu sugu kontroli — šis aspekts arvien biežāk izraisa bioloģiskās daudzveidības zudumu ES, aktīvāku ES līdzdalību saskaņotā globālā darbībā pret bioloģiskās daudzveidības zudumu.
Stratēģija atbilst saistībām, ko ES līderi uzņēmās 2010. gada martā — pirmkārt, apturēt bioloģiskās daudzveidības zudumu ES līdz 2020. gadam un, otrkārt, aizsargāt, novērtēt un atjaunot ES bioloģisko daudzveidību un ekosistēmu pakalpojumus līdz 2050. gadam. Ar šo stratēģiju tiek pildītas arī starptautiskās sabiedrības apņemšanās, par kurām tika nolemts 2010. gada oktobrī Nagojā, saistībā ar Bioloģiskās daudzveidības konvenciju. Valstu vadītāji pieņēma pasākumu kompleksu bioloģiskās daudzveidības zuduma apturēšanai pasaulē nākamajos desmit gados.
Bioloģiskās daudzveidības stratēģija kā stratēģijas „Eiropa 2020” neatņemama daļa palīdzēs sasniegt ES resursu efektivitātes mērķus, nodrošinot to, ka dabas kapitāls tiek pārvaldīts ilgtspējīgā veidā, kā arī klimata pārmaiņu seku mīkstināšanas un pielāgošanās mērķus, uzlabojot ekosistēmu un to sniegto pakalpojumu izturību.