Bijušo ASV vēstnieku apsūdz 40 gadu ilgā spiegošanā Kubas labā; viņš savu vainu atzīst

© f64.lv, Jānis Saliņš

Bijušais ASV vēstnieks Bolīvijā Viktors Manuels Roča, kuru decembrī aizturēja un apsūdzēja par spiegošanu Kubas labā 40 gadu gaitā, ceturtdien tiesnesim apliecināja, ka atzīs savu vainu apsūdzībās.

12. aprīlī notiks tiesas sēde, kurā Roča oficiāli varēs atzīt savu vainu un uzklausīt spriedumu.

Kādreizējais Baltā nama Nacionālās drošības padomes loceklis Roča tiek apsūdzēts, ka izmantojis savas pozīcijas valdībā, lai atbalstītu Kubas "slepeno izlūkošanas datu vākšanas misiju" pret ASV.

Apsūdzības pret 73 gadus veco pensionēto diplomātu atmasko vienu no ārvalstu aģentu iefiltrēšanās gadījumiem ASV valdībā, kas sniedzies visaugstāk un vilcies visilgāk, paziņojot par viņa aizturēšanu, atzina ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlends.

Roča, kurš ir kolumbiešu izcelsmes naturalizēts ASV pilsonis, palīdzējis Havanai kā Kubas Izlūkošanas ģenerāldirekcijas (DGI) slepenais aģents jau 1981. gadā, un viņa spiegošanas darbības turpinājušās līdz mūsdienām, paziņojusi ASV Tieslietu ministrija.

Gārlends pastāstīja par Ročas aizturēšanu Maiami un par Ročas sarunu 2022. gada novembrī ar kādu, kuru viņš uzskatīja par Kubas operatīvo darbinieku, bet kas patiesībā bija maskējies ASV Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) aģents.

Roča šajā sarunā vairākkārt nosauca ASV par "ienaidnieku" un stāstīja par saviem centieniem iefiltrēties Vašingtonas varas centrā un ietekmēt ASV ārpolitiku. Viņš vairākkārt lielījās ar izdarīto, sakot, ka tas "pamatīgi stiprinājis [Kubas] revolūciju". Roča uzteica bijušo Kubas līderi Fidelu Kastro un, "runājot par sevi un Kubu, lietoja vārdu "mēs"", liecina kriminālizmeklēšanas dokumenti.

Roča bija Nacionālās drošības padomes loceklis no 1994. līdz 1995. gadam Bila Klintona administrācijā un vēstnieks Bolīvijā no 2000. līdz 2002. gadam Klintona un Džordža Buša juniora prezidentūru laikā. Viņš arī bija padomnieks ASV armijas pavēlniecībai, kuras kompetencē ir Kuba.

Roča 1981. gadā sāka strādāt ASV Valsts departamentā un kā karjeras diplomāts strādājis arī Havanā, Buenosairesā, Mehiko, Dominikānas Republikā un Vašingtonā.

Svarīgākais