Rasisma rēgs plosa Somijas politiķus

Somijas premjers Peteri Orpo uzskata, ka līdz ar Rīkas Purras publisko atvainošanos incidents, kas saistīts ar viņas senajiem komentāriem internetā, ir izsmelts © Scanpix/ZUMA Press

Somijas premjerministra Peteri Orpo labējā valdība nonākusi kritikas krustugunīs par to, ka nepietiekami vēršoties pret koalīcijā pārstāvēto Somu partiju, kuras politiķi vairākkārt pieķerti rasistiskos un naidu kurinošos izteikumos. Vairums šo incidentu notikuši pirms vairākiem vai pat daudziem gadiem – kā gadījumā ar premjera vietnieci un finanšu ministri Rīku Purru. Taču opozīcija uzskata, ka tie vienalga ir pamats, lai spriestu par neuzticības izteikšanu ministrei.

Somu partijas līdere Purra mediju, bet vēlāk arī politiķu uzmanības centrā nonāca šonedēļ, ziņo Somijas sabiedriskais medijs “Yle”. Atklājās, ka 2008. gadā, komentējot toreizējā partijas (tad vēl šo politisko spēku sauca “Īstie somi”) līdera Jusi Halas-aho, kurš pašlaik ir parlamenta spīkers, blogu, viņa atļāvusies nicīgi un naidīgi izteikties par imigrantiem. Purras ierakstos atrodams gan paziņojums par to, ka, ja viņai būtu šaujamierocis, tad imigrantu piepildītajā piepilsētas vilcienā būtu pāris līķu, gan neapmierinātības izteikšana par “nēģeriem, kuri uz ielām tirgo viltotas “Louis Wuiton” somiņas”, gan nicīgi izteikumi par “pārbarotiem” somāliešiem, kuri ieturas kādā ātro uzkodu restorānā, gan “turku mērkaķu” pieminēšana, gan ierosinājums pazemot ubagus, uzspļaujot viņiem.

Vicepremjerei un finanšu ministrei bija nepieciešamas vairākas dienas, lai nāktu klajā ar savu skaidrojumu par ierakstu tapšanu un atvainošanos, raksta “Politico.eu”. Purra uzsvērusi, ka viss sarakstītais bijušas “absolūtas muļķības” un impulsīva rīcība un šobrīd viņa neko tādu vairs neatļautos. Viņa arī norādījusi, ka tolaik, pirms 15 gadiem, vēl nebija iesaistījusies politikā un savu sašutumu par imigrantu visatļautību paudusi kā privātpersona. Sekojusi arī atvainošanās visiem tiem, kurus šie ieraksti varētu būt aizvainojuši, un papildu skaidrojums, ka tie bijuši vien emocionāli izteikumi, bet ne uz kādu vardarbību viņai pat prātā nav nācis mudināt.

Premjers Orpo centies nomierināt kaislības, paziņojot - Purras rasistiskās piezīmes, protams, ir nepieņemamas, taču pēc tam, kad Somu partijas līdere publiski atvainojusies (turklāt ne vienā, bet pat divās preses konferencēs), viņš šo incidentu uzskata par izsmeltu. Taču tā nedomā opozīcijas partiju politiķi, kuri rosinājuši parlamentā sarīkot balsojumu par neuzticības izteikšanu Purrai. “Ikvienam parlamenta deputātam jābūt iespējai izteikties par šo jautājumu, un labākais instruments ir neuzticības balsojums,” sacījis liberālās partijas “Kustība tagad” līderis Hari Harkimo. Viņa viedoklim piekrituši arī vairāki sociāldemokrātus pārstāvošie parlamenta deputāti.

AFP norāda, ka Nacionālās koalīcijas partijas līderim Orpo ir pietiekami stabils vairākums Somijas parlamentā - četru koalīcijā esošo partiju deputātiem ir 108 no 200 mandātiem. Taču jāņem vērā, ka viena no šīm partijām - Zviedru Tautas partija - ar Somu partiju sadarbojas diezgan negribīgi, un teorētiski ar tās 10 mandātiem var pietikt, lai gāztu pašreizējo valdību. Uz to norādījusi arī partijas vadītāja Anna Maja Henriksone. “Lai šī valdība varētu turpināt darbu arī rudenī, nepieciešama absolūta skaidrība, ka tā saka kategorisku nē visām rasisma izpausmēm, un tas pats attiecas uz atsevišķiem valdības ministriem,” viņas sacīto citē “Politico.eu”. Arī Somijas prezidents Sauli Nīniste, neraugoties uz saspringto darba grafiku (otrdien un trešdien viņš piedalījās NATO samitā Viļņā, bet vakar Helsinkos uzņēma ASV prezidentu Džo Baidenu), izbrīvējis laiku, lai oficiāli uzsvērtu, ka nekādai diskriminācijai un rasistiskiem izteikumiem valdībā nav vietas. To, ka tā arī notiks, preses konferencē apstiprinājis Orpo, paužot pilnīgu pārliecību, ka valdība noturēsies pat tādā gadījumā, ja patiešām tiks sarīkots neuzticības balsojums.

Somijas mediji atgādina, ka jau pēc 2. aprīlī notikušajām vēlēšanām, kurās Somu partija ieguva otro vietu (to atbalstīja 20,1% vēlētāju), bija skaidrs, ka šīs partijas iesaistīšanās valdošajā koalīcijā var būt “toksiska”. Somu partija ilgstoši tikusi uzskatīta par galēji labēju politisko spēku, un gan tās veterāni, gan jaunpienācēji nereti izcēlušies ar radikāliem pret imigrantiem vērstiem izteikumiem. Taču Orpo nebija citas izvēles kā veidot koalīciju ar Somu partiju, jo tā aktīvi atbalstījusi viņa plānu nākamajos gados ievērojami samazināt budžeta izdevumus, lai mazinātu Somijas parādu. Apmaiņā valdības vadītājs un viņa Nacionālā koalīcijas partija piekrituši samazināt Somijā uzņemamo imigrantu skaitu un mudināt jau ieceļojušos ārzemniekus strādāt, nevis paļauties uz pabalstu saņemšanu.

AP atgādina, ka jūnijā, tikai pēc desmit dienām amatā no ekonomikas ministra posteņa bija spiests atkāpties Somu partijas politiķis Vilhelms Junnila, jo kļuva zināms, ka 2019. gadā viņš kādā galēji labējo saietā Turku uzstājies ar runu, kuras fragmentus varētu traktēt kā neonacisma propagandu. Arī savos interneta sociālajos tīklos Junnila bija veicis ierakstus, kas vedina uz domām, ka nacisma idejas viņam nav nepieņemamas. Lai gan neuzticības balsojumu parlamentā politiķis izturēja, pēc īsa pārdomu brīža viņš uzskatīja par labāku demisionēt.

Pasaulē

Kamēr pa Rīgas ielām laiski klaiņo retais iebraucējs, tikmēr Čehijas galvaspilsētu katru gadu apmeklē astoņi miljoni tūristu. Prāgas iedzīvotājiem par to nemaz nav prieks. Tūristu pūļi ierodas pilsētā galvenokārt pēc lētā alkohola. Ko piedāvā pilsētas vadība? To pētījuši mediju platformas “Deutsche Welle” (DW) žurnālisti.

Svarīgākais