Igaunijas parlamenta jaunizveidotā koalīcija, kuru veido trīs partijas – Reformu partija, liberālā partija “Eesti 200” (partija “Igaunija 200”) un Sociāldemokrātiskā partija, plāno vairākas būtiskas nodokļu izmaiņas. Lielākā no tām ir ienākuma nodokļa palielināšana no 20% līdz 22% un PVN likmes palielināšana par diviem procentiem līdz 22%.
Jaunās valdības koalīcijas plānos ir paaugstināt nodokli automašīnām. Cik liels tas būs, vēl nav zināms, tomēr koalīcija uzsvēra, ka automašīnām ar zemāku piesārņojuma līmeni tas būs mazāks. Paredzēts palielināt akcīzes nodokļus alkoholam un tabakas izstrādājumiem, atcelt mājokļa kredīta procentus un ienākuma nodokļa atmaksu par otro un trešo bērnu, kā arī samazināt daudzbērnu ģimenes pabalstu, plānots palielināt arī citus mazākus nodokļus. Paaugstinot PVN un akcīzes nodokli, Igaunija iekļūs valstu trijniekā (Dānija un Ungārija) ar augstākajiem patēriņa nodokļiem Eiropā.
Igaunijā šobrīd spēkā esošā 20% PVN likme ir viena no zemākajām Eiropas Savienībā, starp ES dalībvalstīm tā ieņem 18. vietu. Šajā Eiropas Savienības dalībvalstī ir samazinātā PVN likme vairākām preču grupām - piemēram, medikamentiem, drukātajiem medijiem, grāmatām, tūrisma nozarei.
Vēl tikai četrās ES valstīs ir tāda pati PVN likme kā Igaunijā - Bulgārijā, Slovākijā, Austrijā un Francijā. Viszemākais PVN ir Vācijā, Kiprā, Rumānijā, Maltā un Luksemburgā.
Pagaidām nevar pateikt, kāda būs patēriņa nodokļa likmes ietekme Igaunijā pēc PVN palielināšanas un akcīzes nodokļa paaugstināšanas, taču faktiskā nodokļa likme visdrīzāk pieaugs. Kā tas reāli ietekmēs pašus Igaunijas iedzīvotājus?
Atsaucoties uz Igaunijas sabiedriskā medija “www.err.ee” aprēķiniem, var ieskicēt izmaiņas, kas skars dažādus sabiedrības modeļus.
Pirmais modelis: ģimenē ir māte un viens nepilngadīgais, kuri īrē dzīvoklī Tallinā, nav savas automašīnas, ienākumi pirms nodokļu nomaksas ir 1300 eiro, valsts piešķirtie uzturlīdzekļi bērnam ir 80 eiro mēnesī, un otra vecāka maksātie alimenti ir 250 eiro mēnesī.
Šādas mājsaimniecības kopējie ienākumi no plānotajām izmaiņām palielinātos līdz 1461 eiro mēnesī. Tādējādi viņi vidēji gada griezumā iegūs 70 eiro vairāk nekā līdz šīm.
Otrais modelis: abi vecāki un divi bērni. Ģimene dzīvo mazpilsētā par kredītu pirktā dzīvoklī, ģimenei ir viena mašīna, katra pieaugušā alga 2000 eiro mēnesī, katra bērna pabalsts 80 eiro mēnesī - kopā 160 eiro. Domājams, ka kopumā šajā ģimenē nodokļu pieaugums palielinās vidēji par 35-40 eiro mēnesī.
Trešais modelis: divi vecāki, četri bērni, dzīvo lauku apvidū savā īpašumā bez kredīta. Ģimenei ir divas automašīnas. Vecāku algas vienam ir 1700 eiro, otram 1200 eiro plus ģimenes pabalsti, ko šobrīd par pirmajiem diviem bērniem saņem 80 eiro, nākamajiem diviem 100 eiro, un klāt visam saņem daudzbērnu ģimenes pabalstu - 650 eiro. Tā kā jaunā koalīcija solījusi samazināt atbalstu ģimenei ar bērniem, līdz ar to ģimenē, kurā aug trīs vai vairāk bērnu, ienākumi pēc izmaiņām varētu būt mazāki nekā līdzšinējie. Turklāt mājsaimniecība vairs nesaņemtu ienākuma nodokļa atbrīvojumu par ģimenē audzināmajiem bērniem.
Kā tieši mainīsies Igaunijas nodokļu sistēma, būs skaidrs pēc koalīcijas līguma parakstīšanas. Tāpat šis līgums paredz piešķirt partnersavienībām un viendzimuma savienībām laulātiem pāriem līdzvērtīgu statusu.