Svara zaudēšanas formula, ja vien runa nav par nopietnām medicīniski risināmām problēmām, ir ļoti vienkārša: ēd mazāk un kusties vairāk! Visi to zina, un tomēr daudziem neizdodas sasniegt cerēto rezultātu. Vai tiešām atkal nepiepildīsies iecere sagaidīt vasaru ja ne labā, tad vismaz labākā formā nekā pašlaik?
Vienmēr ir vērts mēģināt vēlreiz. Dažas lietas varam mācīties no tiem, kuriem izdevies nomest plānotos kilogramus un šo rezultātu arī noturēt. Protams, ir svarīgi, ko, cik un kad ēst vai neēst, kā vingrot, kā plānot savu dienas režīmu un tā joprojām, bet ne mazāk svarīga ir arī paša cilvēka attieksme pret tievēšanas procesu, jo tieši tā bieži kļūst par klupšanas akmeni ceļā uz slaidāku augumu.
Konkrēti formulēt mērķi
Pierādīts, ka labākus panākumus gūst tievētāji, kuri izvirza pilnīgi konkrētu mērķi, piemēram: es vēlos svērt 70 kilogramus, bet šobrīd man ir 86 kilogrami, tātad jāatbrīvojas no 16 kilogramiem. (Nevis - es vēlos notievēt.) Tas palīdz mobilizēt resursus iecerētā mērķa sasniegšanai.
Izvērtēt progresu
Kad cilvēks ir ticis skaidrībā par esošo un vēlamo, viņam ir vieglāk sekot sava mērķa sasniegšanas gaitai. Ieteicams regulāri svērties, atzīmēt kalendārā vai speciāli iekārtotā dienasgrāmatā savu ēdienkarti un fizisko slodzi, vērot, kāds ir progress. Tie, kuriem sekmīgi izdevies tikt vaļā no liekā svara, arī norāda, ka nevajag pārāk sapriecāties par pirmajiem panākumiem. Ja tavs mērķis ir zaudēt 16 kilogramus un tu esi zaudējis sešus, tas, protams, ir labi, tomēr nevajag ieslīgt pašapmierinātībā un atslābt, bet gan vairāk domāt par tiem desmit kilogramiem, kas vēl jāzaudē, un koncentrēties šim mērķim.
Apzināties, ka tas nav viegli
Mums bieži stāsta, ka nevajag sevi noskaņot negatīvi, bet būt optimistiem, ticēt, ka viss izdosies - un tad tievēt būšot viegli un teju vai jautri. Protams, vajag ticēt sev, taču arī pārlieks optimisms ir nevietā, jo tas rada neadekvātas gaidas un noved pie drīzas vilšanās. Vislabākos panākumus gūst tie, kuri uz situāciju raugās reālistiski un apzinās: jā, man nebūs viegli, nāksies mainīt paradumus, tas prasīs zināmu piespiešanos un no kaut kā būs jāatsakās. Viņi izveido konkrētu rīcības plānu un jau iepriekš arī apdomā, kādas problēmas, kādi kārdinājumi varētu rasties un kā tiem pretoties.
Radīt plānus visādam gadījumam
Stāsti par to, kāpēc izgāzies kārtējais tievēšanas mēģinājums, mēdz būt ļoti līdzīgi: «Pāris nedēļas izturēju, bet tad aizgāju pie draudzenes uz dzimšanas dienu un tur bija viņas superīgā kūka - nu kā es varēju atturēties? Pēc tam gribējās vēl kaut ko saldu. Pēc dažām dienām arī darbā bija bankets, un tā mani plāni izjuka.» Vai arī: «Vienu laiku es čakli gāju nūjot, bet tad likās, ka būs lietus, un darbā arī sanāca lielāka slodze, un tā es vairs neeju.» Pazīstot sevi, šādus kritiskos brīžus var paredzēt un laikus izveidot konkrētu rīcības modeli. Piemēram, jubilejā, kad citi ēd kūku, tu vienkārši dzer kafiju. Ja jubilāre patiešām ir tev īsta draudzene, tad viņa neapvainosies, ja nepagaršosi kūku. Ja apvainosies - varbūt nav vērts iet uz jubileju. Savukārt fiziskās aktivitātes ir nopietni jāplāno un jāiekļauj darāmo darbu kalendārā noteiktā laikā. Vislabāk, ja var atrast tādu fizisku nodarbi, kas patīk, bet ja tas neizdodas - jāizturas pret tām kā pret svarīgu pienākumu, kaut arī nepatīk.
Trenēt gribasspēku
Gribasspēks nav mazsvarīgs komponents svara zaudēšanā, lai gan ir liels kārdinājums noticēt teorijām, kuras apgalvo, ka panākumi atkarīgi tikai no visādiem citiem faktoriem un gribasspēks ir neuzticams sabiedrotais. Lai uz gribasspēku varētu paļauties, tas jātrenē līdzīgi kā muskuļi. Iesākumam varētu, piemēram, atteikties no savas ikvakara čipsu paciņas un to vietā, sēžot pie televizora, apēst kādu ābolu. Vai arī pārvarēt impulsu ielēkt trolejbusā, lai nobrauktu vienu pieturu, un doties ceļā kājām.