Tehnisko palīglīdzekļu nepietiek pat ārkārtas situācijās; rindā 10000 cilvēku

Tāda situācija ar tehniskajiem palīglīdzekļiem, kāda tā ir pašlaik, šķiet, nav bijusi ilgu laiku. Pēc protēzēm, ratiņkrēsliem, ortopēdiskajiem apaviem rindā gaida gandrīz 10 000 cilvēku.

Neatkarīgā rakstīja, ka no šā gada krūts protēzes, kas arī skaitās kā tehniskais palīglīdzeklis, vairs nevar saņemt sievietes, kurām bijis krūts vēzis un kuras pēc operācijas palikušas bez krūts. Pacientu organizācija Dzīvības koks norādīja, ka daudzas sievietes nevar atļauties par savu naudu iegādāties krūts protēzes, tāpēc krūts protēžu vietā izmanto griķu vai linsēklu maisiņus. Par pazemojošo situāciju informētas arī pacientu organizācijas Eiropā.

Labklājības ministrija (LM) savu skaidrojumu par to, kāpēc šīm sievietēm netiek nodrošinātas krūts protēzes, sāk ar ziņojumu par finanšu rādītājiem valsts budžeta programmā Valsts sociālie pakalpojumi, no kuras tad arī tiek finansēti tehniskie palīglīdzekļi (protēzes, ortozes, ortopēdiskie apavi, personiskās pārvietošanās palīglīdzekļi, personiskās aprūpes palīglīdzekļi, acu protēzes, tiflotehnika un surdotehnika). Saskaņā ar LM informāciju 2008. gadā tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanai kopumā bija piešķirts finansējums 3 444 820 begin_of_the_skype_highlighting              3 444 820      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              3 444 820      end_of_the_skype_highlighting latu apmērā, 2009. gadā tas tika samazināts līdz 1,07 miljoniem latu, bet šogad pieejamais finansējums ir 1 435 746 lati, tātad nedaudz vairāk nekā pērn.

Tā kā finansējums tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanai tika samazināts trīs reizes, izstrādājot jaunus Ministru kabineta noteikumus, tika pārskatīti tehnisko palīglīdzekļu veidi – rezultātā no valsts budžeta apmaksāto tehnisko palīglīdzekļu saraksta svītroti atsevišķi tehniskie palīglīdzekļi, savukārt atsevišķu tehnisko palīglīdzekļu veidu saņemšanai noteikts ierobežojums – tos var saņemt tikai tās personas, kurām noteikts trūcīgās personas statuss, situāciju izklāsta LM speciāliste Liene Užule. Priekšlikumi – kurus palīglīdzekļus atstāt – izstrādāti, ievērojot pieprasījumu pēc tehnisko palīglīdzekļu veidiem.

Rinda uz tehnisko palīglīdzekļu saņemšanu ir šokējoši gara – pašlaik tos gaida 9917 personu, turklāt šī rinda visai ātri pieaug, vēl pirms pāris mēnešiem rindā bija ap 6000 cilvēku. To nenoliedz arī LM – pieaugot rindai pēc tehniskajiem palīglīdzekļiem, pakāpeniski pieaug arī gaidīšanas laiks rindā. Atsevišķu palīglīdzekļu veidu, piemēram, ratiņkrēslu, dzirdes aprātu vai acu protēžu, saņemšanai rindā jāgaida vidēji divi gadi.

Rinda ir tik gara, ka laikus netiek nodrošināta pat palīglīdzekļu saņemšana steidzamības kārtā tiem cilvēkiem, kuriem ir tiesības uz palīglīdzekļu saņemšanu ārpus saņēmēju rindas, tas ir, neatliekamā kārtā – pēc operācijām, avārijām, hroniskām saslimšanām un arī bērniem. Pēc LM aplēsēm, steidzamie gadījumi ir 1105 personas no kopējā rindā stāvošajiem. Ja sociālajās programmās finansējums tiks samazināts vēl (un tas, visticamāk, notiks), būšot atkal jāpārskata palīglīdzekļu saraksts un saņēmēju kategorijas.

Svarīgākais