Mārupes dome par Rīgas sabiedriskā transporta izmantošanu plāno diskutēt ar citām pašvaldībām

Mārupes novada dome pagaidām atturas no komentāriem un lēmumiem saistībā ar Rīgas domes ieceri diferencēt sabiedriskā transporta biļešu cenas atkarībā no pasažieru deklarētās dzīvesvietas.

"Lēmuma ietekmi uz Pierīgu, kuras iedzīvotāji strādā Rīgā, paredzēts savstarpēji apspriest ar citām Pierīgas pašvaldībām, kā arī ar Rīgas Plānošanas reģionu, kura kompetencē ir sabiedriskā transporta plānošana Rīgas plānošanas reģiona teritorijā, un Rīgas domes vadību," aģentūru LETA informēja pašvaldības pārstāve Kate Nītiņa.

Konkrēti datumi, kad šīs sanāksmes varētu notikt, netiek minēti, jo laiki vēl tiekot saskaņoti.

Nītiņa norādīja, ka Mārupes novada dome uzaicinājumu uz sarunām no Rīgas domes vēl nav saņēmusi. Ņemot vērā, ka Rīgas domes saistošie noteikumi vēl nav apstiprināti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), arī Mārupes novada dome no savas puses nav aicinājusi uz divpusējām sarunām Rīgas domes pārstāvjus.

Jau ziņots, ka Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC) un Siguldas novada domes priekšsēdētāja Uģa Mitrevica ("Reģionu alianse") pārrunas par sabiedriskā transporta izmantošanu noslēgušās ar abpusēji izdevīgiem nosacījumiem abu pašvaldību iedzīvotājiem.

Kā aģentūru LETA informēja Ušakova preses sekretāre Olga Proskurova, atvieglojumi tiks paredzēti kā siguldiešiem, kuri izmantos Rīgas sabiedrisko transportu, tā arī rīdziniekiem, kuri apmeklēs Siguldu.

Pēc sarunas Rīgas mērs informēja, ka starp abām pašvaldībām pašlaik notiek tehniskās un juridiskās konsultācijas, lai īstenotu šo ideju. Ušakovs cer uz tikpat veiksmīgām pārrunām ar citām Pierīgas pašvaldībām.

Kā ziņots, Rīgas domē 7.oktobrī apstiprināti grozījumi pašvaldības saistošajos noteikumos, kas paredz, ka no 1.janvāra Rīgā deklarētie iedzīvotāji līdzšinējo 50 santīmu vietā par biļeti Rīgas sabiedriskajā transportā maksās 42 santīmus jeb 0,60 eiro, savukārt Rīgā nedeklarētajiem pasažieriem biļete maksās dubultā - 84 santīmus jeb 1,20 eiro, kas atbilstot brauciena pašizmaksai.

Pēc Rīgas domes teiktā, 1,20 eiro ir brauciena pašizmaksa, bet galvaspilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem tiks piemērota 50% atlaide.

Līdzīgas atšķirības plānotas arī mēnešbiļešu cenās, kamēr skolēniem un studentiem, kas apmeklē izglītības iestādes Rīgas administratīvajā teritorijā, neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas atlaides tiks palielinātas no 60% līdz 80%.

Ar šādu soli Rīgas domes vadība cer pamudināt Rīgā dzīvojošos un strādājošos cilvēkus deklarēties Rīgā, lai tādējādi šo cilvēku maksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) nonāktu galvaspilsētas kasē. Savukārt Rīgas domes vadība mudinājusi Pierīgas pašvaldības vienoties par nosacījumiem, kā kompensēt saviem iedzīvotājiem biļešu sadārdzinājumu.

Daļa iedzīvotāju ir neapmierināti ar Rīgas domes ieceri palielināt sabiedriskā transporta cenas ārpus galvaspilsētas deklarētajiem iedzīvotājiem, tāpēc portālā "Mana balss" sākta parakstu vākšana par vienādu braukšanas maksu Rīgas sabiedriskajā transportā gan rīdziniekiem, gan nerīdziniekiem. Iedzīvotāji aktīvi paraksta iniciatīvu - pirmajā dienā parakstu skaits tuvojas 1000 no kopumā nepieciešamajiem 10 000 parakstiem, lai iniciatīvu varētu iesniegt skatīšanai Saeimā.

Pierīgas iedzīvotāji un vairums pašvaldību vadītāju šo ieceri kritizē, norādot, ka tādējādi tiks veicināta fiktīva deklarēšanās, saruks mazāko Pierīgas pašvaldību budžeti, turklāt daudzi Pierīgas iedzīvotāji sabiedriskā transporta vietā izvēlēsies personīgo auto, saasinot satiksmes un gaisa kvalitātes problēmas galvaspilsētā.

Tāpat Rīgai tiek pārmests, ka šāda rīcība neatbilst galvaspilsētas statusam, jo Rīgā koncentrējušies valsts iestāžu, pakalpojumu un kultūras centri, un tādējādi citu pilsētu un novadu iedzīvotāji tiek nepamatoti diskriminēti, jo viņiem būs jāmaksā dārgāk, lai piekļūtu šiem objektiem.

Svarīgākais