Zatlerieši zem Valsts Ieņēmumu dienesta lupas

Ar jaunu sparu publiskajā telpā izsprukušas valdības veidošanā uzdzirkstījušās nesaskaņas starp diviem politiskajiem smagsvariem – Vienotību un Zatlera Reformu partiju (ZRP). Politiskajos kuluāros mēļo, ka Finanšu ministriju kontrolējošā Vienotība pasūtījusi vairāku ZRP politiķu personālo auditu un Valsts uzņēmumu dienests (VID) jau ķēries pie darba.

To, ka kuluāros nerunā tukšu, apliecināja vides un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs, kurš atzina, ka VID viņam pieprasījis informāciju par viņa uzņēmumu finanšu stāvokli. Likumam paklausīgs pilsonis būdams, viņš jau sācis pildīt VID prasīto, taču pagaidām visi dokumenti dienestam neesot nosūtīti.

Pārbauda vairākus

Zatlera Reformu partiju pārstāvošais ministrs arī apliecināja, ka viņš nav vienīgais ZRP politiķis, kas saņēmis šādu VID pieprasījumu, bet vārdus nosaukt nevēlējās, jo tā esot personiskas dabas informācija.

Šīs pašas partijas deputātam Vjačeslavam Dombrovskim VID ir licis mieru, taču arī viņš zināja teikt, ka bez E. Sprūdža vēstules saņēmuši vismaz divi ZRP politiķi. Arī viņš nevēlējās nosaukt VID pastiprinātas uzmanības lokā nonākušo vārdus, jo cilvēki to nevēloties afišēt un dalīties pārdomās par notiekošā iemesliem.

Citi ziņu avoti, kuru sniegtā informācija ir visplašāk pieejama, vēsta, ka VID uzaicinājumu atskaitīties par savām finansēm saņēmis ikviens ZRP deputāts, kuram pieder kapitāla daļas kādā uzņēmumā.

Ja šī informācija atbilstu patiesībai, tad saskaņā ar deputātu iesniegtajām deklarācijām VID uzmanības centrā būtu nonākuši pieci parlamentārieši (Inita Bišofa, Kārlis Enģelis, Jānis Ozoliņš, Edmunds Demiters, Inga Vanaga) un ministrs E. Sprūdžs. Tomēr šķiet, ka ticamāka ir V. Dombrovska sniegtā informācija, jo, piemēram, J. Ozoliņš, kuram pieder 67 tūkstošus latu vērtas kapitāla daļas SIA Zaļā enerģija un 3,5 tūkstošus latu vērtas daļas SIA Camel, noliedz, ka VID viņam būtu lūdzis atskaitīties par savām finansēm. Iztirzāt partijas biedru attiecības ar šo dienestu viņš nevēlējās.

Pieļauj Vienotības ieinteresētību

Jautāts, kā V. Dombrovskis pats skaidro VID iniciatīvu, V. Dombrovskis atzina, ka dienests dara to, kam viņš paredzēts, taču netieši arī norādīja uz iespējamo Vienotības ieinteresētību ZRP politiķu īpašā pārbaudē.

Šīm klusībā slēptajām aizdomām pilnīgi nekādu pamatu nesaskata Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis, kas lielajā politikā ienāca ar savulaik spēcīgus solījumus devušo partiju Jaunais laiks. Arī šīs partijas biedrus to pirmajos soļos parlamentā vajāja aizdomas, ka ikviena valsts institūciju darbība pret kādu no šīs partijas biedriem ir politisko konkurentu un valsti uz labo pusi mainīt negribošu stagnātu iedvesmota.

«Tas viss ir kārtējās muļķības un izgudrojums. Kad 2002. gadā politikā ienācām mēs – Jaunais laiks –, arī mums šķita, ka pret mums sazvērējušies. Tāpat savulaik šķita arī Tautas partijai. Tā patiesībā ir sena metode, kā sēt nemieru politisko partneru vidū,» uzskata Dz. Zaķis.

Saistību neizslēdz

Sarunā ar Neatkarīgo viņš pauda neapgāžamu pārliecību, ka šāds pasūtījums pret politisko konkurentu tiesībsargājošajās vai citās valsts iestādēs ir neiespējams. «Es nespēju iedomāties, kā politiķi praksē varētu realizēt šāda veida pasūtījumu. Turklāt nevienā no līdzšinējiem gadījumiem neviens no pārbaudītajiem nav notiesāts vai reāli sodīts,» saka frakcijas vadītājs.

Iespēju, ka šiem auditiem varētu būt saistība ar Vienotību, pilnībā neizslēdz politisko norišu eksperts Filips Rajevskis. «Personālie auditi aizsākās ar Jaunā laika [tagad ietilpst Vienotībā] ienākšanu politikā, kad viņi to ieviesa ikdienā. Tiesa, jāpiemin tas, ka viņi nežēloja arī savējos. Nebūtu brīnums, ka tam varētu būt kaut kāda saistība,» teica eksperts. Viņš gan piebilda, ka ZRP politiķi ir jauni šajā spēlē, tāpēc viņiem jārēķinās, ka ne tikai vēlētāji par viņiem vēlas uzzināt visu, bet arī valsts. Turklāt pirms vēlēšanām publiskajā telpā bija pieejama informācija par «dīvainiem» ziedotājiem ZRP, kas var izraisīt VID interesi, tāpēc «tam var būt arī objektīvi iemesli», uzskata F. Rajevskis.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais