"WikiLeaks" publiskotā informācija neietekmēs Latvijas attiecības ar Krieviju, šodien žurnālistiem uzsvēra Valsts prezidents Valdis Zatlers.
Prezidents norādīja, ka savstarpējās attiecības ar Krieviju veidojam mēs paši un ārēji fakti to neietekmēs. Arī gaidāmo vizīti Krievijā šī informācija neietekmēs un tā notiks, kā plānots, sacīja Zatlers.
Zatlers arī uzsvēra, ka gaidāmā vizīte un divu prezidentu sarunas ir labvēlīgs fons, ko uzņēmēji var izmantot, lai veicinātu ekonomisko sadarbību. Tāpēc Valsts prezidents vēlas redzēt aktīvu uzņēmēju rīcību, jo fons sadarbības attīstībai būšot ļoti pateicīgs.
Jau ziņots, ka NATO un ASV izstrādājušas plānus Baltijas valstu aizsardzībai pret Krieviju, liecina tīmekļa vietnes "WikiLeaks" atklātībai nodotie Savienoto Valstu diplomātiskās sarakstes dokumenti.
Kā atklāj laikrakstā "The Guardian" publiskotās diplomātiskās telegrammas, plānots paplašināt Polijas aizsardzības stratēģiju, iekļaujot tajā arī Igauniju, Latviju un Lietuvu. Šā gada janvārī ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone parakstījusi slepenu telegrammu, kurā teikts, ka militārajā aliansē panākta vienošanās paplašināt Polijas aizsardzības plānu un iekļaut tajā arī visas trīs Baltijas valstis.
Šajā plānā iecerēts iesaistīt deviņas NATO divīzijas no ASV, Lielbritānijas, Vācijas un Polijas.
Telegrammā ieteikts šos plānus neapspriest publiski, lai neradītu nevajadzīgu spriedzi NATO un Krievijas attiecībās.
Savukārt dokumentā, kas ASV Valsts departamentam nosūtīts no Savienoto Valstu pārstāvniecības NATO, teikts, ka ASV admirālis Džeimss Stavridiss janvārī ierosinājis paplašināt Polijas aizsardzības plānus, iekļaujot Latviju, Lietuvu un Igauniju.
Šorīt Latvijas Radio Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs un bijušais Latvijas vēstnieks ASV Ojārs Kalniņš ("Vienotība") sacīja, ka līdz šim "WikiLeaks" publiskotā informācija neietekmēs starpvalstu attiecības augstākajā līmenī.
"Līdz šim tas, ko mēs esam redzējuši, nedomāju, ka tas mainīs kaut ko attiecībās ar Krieviju. Informācija bija zināma, piemēram, par NATO stratēģiju attiecībā uz Poliju mums jau gada sākumā bija zināms, ka tiek gatavots šāds līgums. Nedomāju, ka tas būtu apdraudējums [Valsts prezidenta Valda] Zatlera vizītei Maskavā," sacīja Kalniņš.
Diplomāts uzskata, ka viena no lielākajā kļūdām, ko izdarīja "WikiLeak", - publiskoja ASV aizsargājamāko objektu sarakstu. Viņaprāt, tā vistiešākā veidā uzskatāma par informācijas nopludināšanu teroristiskajām organizācijām.
Interneta medija "WikiLeaks" izveidotājs Džūljens Asanža, pēc Kalniņa domām, "ētiski un morāli ir noziedznieks, pret valstīm tas bija negodīgi, viņš apdraud cilvēku dzīvības".
Jau ziņots, ka eksperti dažādi vērtē "WikiLeaks" publiskoto informāciju par NATO un ASV izstrādātajiem plāniem Baltijas valstu aizsardzībai pret Krieviju.