Pirmdiena, 15.aprīlis

redeem Aelita, Gastons

arrow_right_alt Pasaulē

Asanžam jāpaliek apcietinājumā, kamēr tiks izskatīts lēmumu par viņa neizdošanu ASV

© Reuters/Scanpix/Leta

Tīmekļa projekta "WikiLeaks" dibinātājam Džūljenam Asanžam būs jāpaliek apcietinājumā, kamēr Lielbritānijas tiesa izskatīs ASV apelāciju par lēmumu neizdot viņu Savienotajām Valstīm, kurš viņš apsūdzēts spiegošanā.

Londonas Centrālās krimināltiesas tiesnese Vanesa Baraitsera trešdien nolēma neatbrīvot Asanžu no apcietinājuma pret drošības naudu.

Tiesnese norādīja, ka viņai ir pietiekams pamats uzskatīt, ka gadījumā, ja viņš tiktu atbrīvots, Asanžs varētu neierasties uz tiesas sēdi, kurā tiks izskatīta apelācija.

Jau ziņots, ka Baraisera pirmdien noraidīja ASV lūgumu izdot Asanžu tiesāšanai.

Baraitsera sacīja, ka ASV Asanžs atrastos apcietinājumā gandrīz pilnīgā izolācijā un, iepazinusies ar paredzamo apcietinājuma apstākļu un procedūru aprakstu, viņa konstatējusi, ka šīs procedūras nenovērsīs to, ka Asanžs var atrast iespēju izdarīt pašnāvību.

49 gadus vecajam Austrālijas pilsonim Asanžam izvirzītas apsūdzības par ASV pretspiegošanas likumu pārkāpumu saistībā ar 2010.gadā "WikiLeaks" publicētajiem tūkstošiem nopludināto militāro un diplomātisko dokumentu. Atbilstoši šīm apsūdzībām Asanžam draud 175 gadu cietumsods.

Asanžs septiņus gadus slēpās Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai, kur viņš tika turēts aizdomās par savu līdzstrādnieču izvarošanu. 2019.gada gada novembrī Zviedrijas prokuratūra beidza izmeklēšanu šajā lietā.

2019.gada aprīlī Asanžs no vēstniecības tika izlikts, un Lielbritānijas policija viņu aizturēja. Kopš tā laika viņš atrodas apcietinājumā.