Strauji rūk sporta skolu audzēkņu skaits

Pēdējo trīs mācību gadu laikā sporta skolās audzēkņu skaits samazinājies aptuveni par piekto daļu, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcībā esošā informācija.

Lai arī ministrija izsaka cerību, ka skolēnu skaita samazināšanās netraucēs Latvijas sportistiem arī nākotnē sasniegt augstus rezultātus, Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) bažījas, ka pēc pāris gadiem valsts vairs nevarēs lepoties ar tik spēcīgiem sportistiem kā pašlaik.

IZM Komunikācijas nodaļas vadītāja Dace Jansone-Klasiņa informē, ka šajā mācību gadā pašvaldības dibinātajās sporta skolās audzēkņu skaits, salīdzinot ar situāciju pirms diviem gadiem, sarucis par gandrīz sešiem tūkstošiem. Murjāņu sporta ģimnāzijā skolēnu skaits gan pieaudzis par 210. Tiesa, tas skaidrojams ar vairāku valsts aģentūru statusā esošu sporta skolu pievienošanu ģimnāzijai.

D. Jansone-Klasiņa audzēkņu skaita samazinājumu skaidro ar demogrāfiskajiem procesiem valstī – bērnu kļūst mazāk –, norādot arī uz finansējuma samazinājuma ietekmi sporta nozarē. Šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, dotācija pašvaldību sporta skolām samazināta par gandrīz diviem miljoniem latu jeb 40%. Pēdējā gada laikā notikusi daudzu skolu un audzēkņu grupu apvienošana. Tomēr IZM cer, ka, neskatoties uz straujo sporta skolu audzēkņu skaita samazināšanos, mērķtiecīgākie un spējīgākie Latvijas sportisti treniņus nav pametuši un nākotnē sasniegs augstus rezultātus dažādās sacensībās.

LOK priekšsēdētājs Aldons Vrubļevskis gan ir daudz negatīvāk noskaņots. Viņš ir pārliecināts – to, ka pašlaik netiek veidotas jaunas treniņu grupas, sporta nozarē varēs ļoti labi pamanīt pēc pieciem līdz astoņiem gadiem. Tad būs daudz grūtāk atlasīt sportistus sacensībām, saruks potenciālo izlašu kandidātu skaits un samazināsies konkurence, kas sportā nozīmē – arī rezultātu pasliktināšanos.

"Sporta nākotne ir atkarīga no katras pašvaldības, no tā, cik ieinteresēti kultūras un izglītības izaugsmē ir pie varas esošie. Pilnīgi skaidrs ir viens – tajās pašvaldībās, ko vada kā uzņēmumus, sporta un kultūras dzīve beigsies,"

prognozē A. Vrubļevskis. Tāpat ļoti nozīmīga ir arī iedzīvotāju iniciatīva, jo tie var palīdzēt attīstīt sporta veidus, kas līdz šim nav bijuši valsts prioritāte. Tomēr, "lai arī iedzīvotāju iniciatīva var nest būtisku ieguldījumu sporta attīstībā, diemžēl pašu darīšana bieži vien nozīmē sakravāt čemodānus un atstāt Latviju", nožēlu pauž A. Vrubļevskis.

***

UZZIŅAI

Audzēkņu skaits pašvaldību sporta skolās

2007./2008. mācību gads 32 161

2008./2009. mācību gads 31 327

2009./2010. mācību gads 26 268

Svarīgākais