Jaunajām personas apliecībām jeb elektroniskajām identifikācijas kartēm (eID), kuras no šodienas var noformēt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), līdz plkst.15 visā Latvijā bija pieteikušies aptuveni 500 cilvēku.
Kā informēja PMLP sabiedrisko attiecību vadītājs Andrejs Rjabcevs, vairākums cilvēku jaunajam dokumentam piesakās lielākajās PMLP nodaļās. Interese par eID ir arī mazākajās reģionālajās pārvaldes nodaļās, taču tajās rindas neveidojas.
PMLP teritoriālās struktūrvienības šodien turpinās pieņemt apmeklētājus līdz plkst.18 vai 19 - kā kura nodaļa, piebilda Rjabcevs.
Jau ziņots, ka no šodienas iedzīvotājiem visā Latvijā PMLP teritoriālajās nodaļās ir iespējams noformēt jauna veida personu apliecinošu dokumentu - personas apliecību jeb eID.
Personas apliecība jeb eID dod iespēju apliecināt identitāti ne tikai klātienē, bet arī internetā, izmantojot autentifikācijas un droša elektroniskā paraksta piedāvātās iespējas.Iedzīvotājiem jauno dokumentu ir iespējams noformēt jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas vai Latvijas pārstāvniecībā ārvalstīs.
Valsts nodeva par kartes izgatavošanu standarta termiņā - desmit darba dienu laikā - ir desmit lati, savukārt bērniem un jauniešiem līdz 20 gadu vecumam, kā arī pensionāriem un invalīdiem par eID izgatavošanu jāmaksā divreiz mazāka nodeva - pieci lati.
Nepieciešamības gadījumā eID iespējams izgatavot arī paātrinātā kārtībā - divu darba dienu laikā, un tas maksā 20 latus, bet bērniem un jauniešiem līdz 20 gadu vecumam, kā arī pensionāriem un invalīdiem - desmit latus.
Personas apliecība jeb eID tiek izsniegta uz pieciem gadiem, savukārt bērniem līdz piecu gadu vecumam izsniegtās kartes derīguma termiņš ir divi gadi.
Jau ziņots, ka jaunā personu apliecinošā dokumenta ieviešanu paredz Saeimā janvārī pieņemtais Personu apliecinošu dokumentu likums.
Likumā noteikts, ka situācijās, kad Latvijas pilsonis vai nepilsonis ārzemēs būs pazaudējis pasi, elektronisko identifikācijas karti varēs izmantot kā atgriešanās dokumentu. Līdz ar to nebūs nepieciešams vērsties Latvijas vēstniecībā, lai saņemtu atgriešanās apliecību.
Paredzēts, ka elektroniskās identifikācijas kartes ārzemniekiem, bezvalstniekiem, bēgļiem, personām, kam piešķirts alternatīvais statuss vai pagaidu aizsardzība, kā arī trešo valstu pilsoņiem un nepilsoņiem, kas ieguvuši Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusu, vienlaicīgi kalpos arī kā uzturēšanās atļauja.
Jaunajā Personu apliecinošu dokumentu likumā saglabātas līdzšinējās normas attiecībā uz Latvijā izsniedzamajiem dokumentiem un šos dokumentus aizvietojošajiem dokumentiem, kā arī normas par pasēm. Tāpat saglabāts regulējums, kas nosaka personu apliecinoša dokumenta vai pagaidu dokumenta turētāja pienākumus, dokumenta nodošanas un izņemšanas kārtību, kā arī gadījumus, kad šie dokumenti kļūst lietošanai nederīgi.
Apliecības varēs izmantot kā ceļošanas dokumentu, dodoties uz Eiropas Savienības vai Šengenas zonas valstīm.
Paredzēts, ka šogad tiks izsniegts ap 140-150 tūkstošiem eID karšu.