Pētījums: kā Latvijas iedzīvotāji pārvar emocionālo nogurumu Covid-19 pandēmijas laikā

© Tomas Urbelionis /F64 Photo Agency

Kantar Covid-19 Barometra pētījums Latvijā atklāj, ka 76% Latvijas iedzīvotāju ārkārtas situācijas laikā savu ikdienu pavada mājās, atšķirībā no agrākās ikdienas. Tas rada cilvēkiem papildu garīgu un emocionālu nogurumu. Kantar veiktā iedzīvotāju aptauja aprīļa beigās atklāj lietas, kas palīdz iedzīvotājiem pārvarēt emocionālo vai fizisko nogurumu, kas radies saistībā ar koronavīrusa radītajiem ierobežojumiem ikdienā.

Pētījuma dati rāda, ka ir daudz dažādu lietu, kas iedzīvotājiem palīdz pārvarēt nogurumu un emocionālo sasprindzinājumu. Katram tas atšķirīgi - sākot no pastaigām dabā līdz adīšanai, meditācijai, auto remontam u.c. Tomēr neatkarīgi no vecuma, dzimuma un reģiona, Latvijā iedzīvotājiem vislabāk emocionālo nogurumu un sasprindzinājumu šajā laikā palīdz pārvarēt pastaigas dabā, dabas vērošana (31%) un kopā pavadītais laiks ar ģimeni, savstarpējais atbalsts (25%).

Vērojamas atšķirības, kā ar nogurumu un sasprindzinājumu ārkārtas situācijas laikā tiek galā sievietes un vīrieši. Vīriešiem bez iepriekš minētajām lietām palīdz arī darbs, sporta aktivitātes un TV skatīšanās, sievietēm - gulēšana, miegs un grāmatu lasīšana.

Tāpat atšķirības vērojamas vecuma grupās. Jauniešiem vecumā 18-29 gadi starp piecām svarīgākām lietām bez pastaigām dabā un kopā pavadītā laika ar ģimeni, ir arī gulēšana, miegs, sporta aktivitātes un filmu skatīšanās on-line. Salīdzinājumā ar citām vecuma grupām, jaunieši daudz biežāk, lai līdzsvarotu nogurumu, izvēlas arī izbraucienus ar auto (19%), video un datorspēles (13%) un našķošanos (13%). Vecumā 30-39 gadi svarīgākās lietas ir pastaigas dabā, kopīgi pavadītais laiks ar ģimeni un gulēšana, miegs. Vecuma grupā 40-49 gadi kā svarīgākā lieta, kas palīdz tikt galā ar emocionālo nogurumu, ir dārza darbi (29%). Arī iedzīvotājiem vecumā 50-59 gadi dārza darbi ir viena no svarīgākajām lietām (28%), kas palīdz šajā laikā novērst domas no ārkārtas situācijas un tās radītajiem apstākļiem, bet līdztekus svarīgs ir arī darbs (33%) un TV skatīšanās (27%).


Aptauju veica pētījumu kompānija Kantar laikā no 2020. gada 28. līdz 29. aprīlim, ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujājot 800 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 60 gadiem. Kantar pētījums interneta vidē ir reprezentatīvs Latvijas iedzīvotāju kopumam vecumā no 18 līdz 60 gadiem. Izlases kopa ir veidota, balstoties uz gadījuma izlasi, un tās organizēšanā Kantar strikti ievēro ESOMAR rekomendācijas aptauju internetā izlašu veidošanā un veikšanā.

Latvijā

IZM solītie tūristu tūkstoši uz olimpisko atlasi basketbolā neatbrauca. 5 miljoni iztērēti, bet kļūdas prognozēs neatzīst. Ja pirms olimpiskā turnīra IZM un LBS solīja naudu budžetam, šobrīd atrunājas ar emocijām un patriotismu. Olimpisko atlasi ar pustukšajām tribīnēm un naudas izlietošanas lietderību neviens nevērtēs, vēsta TV raidījums "Nekā personīga".

Svarīgākais