Dzīvnieki jāsargā no koronavīrusa paranojas

© Ilze Zvēra/F64 Photo Agency

Latvijā dzīvnieku vidū nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar Covid-19, un nav gūti pierādījumi, ka dzīvnieki nodotu cilvēkiem koronavīrusu SARS-CoV-2. Un tomēr, pieaugot stresa līmenim sabiedrībā, arī pret dzīvniekiem tiek vērstas nepamatotas aizdomas un agresija.

Tas notika nesen kādā Rīgas apkaimē, nelielā bodītē. Līdz ar valdības izsludinātā pulcēšanās ierobežojuma 2+2 stāšanos spēkā veikaliņā vienlaikus drīkst atrasties tikai divi pircēji. Sākumā saimnieki šo rīkojumu neuztvēra tik burtiski. Jā, attiecīgus paziņojumus izkāra, taču, ja nu vēl kāds trešais klients iekšā iespraucās, ārā nedzina. Taču tad atbrauca policija un sabāra. Vienu reizi, otru. Nu jau saimniece pati organizēja rindu ārpus veikala telpām. Bet trešo reizi tajā pašā dienā ekipāža piebrauca brīdī, kad iekšā atradās klients ar suni.

Suņu nīdējs uzplečos

Veikala saimniekiem patīk visi klienti, un viņi nediskriminē suņus. Policijas darbinieks aizrādīja, ka sunim nekavējoties jāatstāj veikaliņa telpas, un samelojās, ka suņiem ienākt pārtikas veikalos ir aizliegts un ka nākamreiz koronakrīzes sods veikalam tiks uzlikts pēc maksimālās programmas. Maksimālo sodu programmu valdība nesen paaugstināja, un saskaņā ar to veikalam būtu garantēts nekavējošs bankrots. Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 42. pantu: «Par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšanu - uzliek naudas sodu fiziskajām personām no desmit līdz divtūkstoš eiro, juridiskajām personām - no simt četrdesmit līdz piectūkstoš eiro.»

Tagad veikalā suņi vairs netiek ielaisti, baidoties, ka atkal piebrauks tā pati skarbā ekipāža. Tomēr, kā noskaidroja Neatkarīgā, šādai iebiedēšanai un draudēšanai attiecībā uz dzīvnieku klātbūtni sabiedriskās vietās nav ne mazākā pamata. Koronavīruss nekādi nav mainījis normatīvo regulējumu, un tāpat kā līdz šim par četrkājainā drauga atrašanos veikalā, tāpat kā jebkurā citā iestādījumā, lēmumu pieņem tikai un vienīgi šī veikala īpašnieks. Neviens policists nav tiesīgs viņam aizrādīt par suņu klātbūtni veikalā! Un Latvijā ir ļoti daudzi veikali, ēstuves, grāmatnīcas un citas suņiem draudzīgas iestādes, kur durvīs ieliek uzlīmi ar suņa ķepas nospiedumu un parakstu «Šeit ir laipni gaidīti labi audzināti suņi».

Tādu ierobežojumu nav

Pārtikas un veterinārais dienests Neatkarīgajai apstiprina, ka nekādi papildu ierobežojumi saistībā ar koronavīrusa pandēmiju attiecībā uz dzīvniekiem Latvijā nav ieviesti un katra tirdzniecības vieta pati izvērtē, laist suņus iekšā telpā vai nē. Turklāt no risku viedokļa nefasētu pārtiku tagad vispār nav ļauts tirgot. Tātad iespēja, ka caurvējš kādu suņa matu iepūtīs salātos, ir vēl mazāka nekā agrāk. Neatkarīgā sazinājās arī ar policiju un noskaidroja, ka nekāds iekšējs apkārtraksts par suņu klātbūtnes apkarošanu tirdzniecības vietās nav izdots. Tātad konkrētais gadījums ir tikai un vienīgi kāda policijas darbinieka nepamatota pašdarbība. Varbūt viņam vienkārši ir patoloģiska nepatika pret citām dzīvām būtnēm. Ja bodītes saimniecei labpatiktu sūdzēties par konkrēto amatpersonu, policists, visticamāk, saņemtu brāzienu no vadības par veikalnieka nepamatotu iebiedēšanu un suņu diskrimināciju. Neviens likums neaizliedz dzīvniekam atrasties publiskā vietā.

Cita lieta, ka dzīvnieks paliek dzīvnieks, un jo īpaši laikā, kad apkārt vazājas visādi vīrusi un sērgas, dzīvnieks var kļūt par šīs sērgas transportu. Vadoties no šāda apsvēruma, Pārtikas un veterinārais dienests ir izplatījis ieteikumus, kā koronakrīzes laikā ar suņiem biedroties. Ideja tā pati, kas cilvēku komunikācijā. Pēc iespējas mazāks kontakts, un pēc kontakta - roku mazgāšana.

Par higiēnu vienmēr jārūpējas

Pasaulē ir konstatēti atsevišķi gadījumi, kad konkrētais koronavīruss pieķēries arī dzīvniekiem. Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore skaidro, ka šo gadījumu izpēte vēl turpinās. Suņi jau ir reabilitēti - viņi neslimo ar Covid-19, bet kaķi gan varētu inficēties. Līdztekus neskaitāmām citām kaitēm, kuru dēļ klaiņojošos ielas kaķus vispār nedrīkstētu vest mājās. Tāpēc arī Rīgas domes praktizētā sadarbība ar tā saucamajām dzīvnieku aizsardzības biedrībām pēc būtības veicina dažādu sērgu izplatīšanos.

Kas attiecas tieši uz Covid-19 izraisošo koronavīrusu, dzīvnieku inficēšanās risks tiek uzskatīts par zemu. Izdevumi Nature un The Guardian vēsta, ka Harbinas Veterinārās izpētes institūtā Ķīnā laboratorijas apstākļos neliela grupa kaķu saņēma lielas vīrusa SARS-CoV-2 devas un katram trešajam sekojušo analīžu rezultāts bijis pozitīvs. Taču nevienam netika novēroti slimības klīniskie simptomi, līdz ar to nav arī tiešu pierādījumu, ka inficētie kaķi var nodot koronavīrusu tālāk cilvēkiem. Tomēr esot ieteicams, lai veterinārie dienesti saglabātu modrību attiecībā uz visiem iespējamajiem jaunajiem gadījumiem. Tāpat nav pierādījumu, ka vīruss var tikt pārnests no mājdzīvniekiem atpakaļ uz cilvēkiem vai citiem mājdzīvniekiem. Slimības pašreizējās izplatības iemesls ir vīrusa nodošana no cilvēka cilvēkam. Tomēr dzīvnieks var pārnēsāt vīrusu kā jebkura cita virsma, kā jebkurš cits - cilvēka apšķaudīts priekšmets. Tikai šī virsma vēl piedevām arī patstāvīgi pārvietojas. Tāpēc par higiēnu ir jārūpējas visiem dzīvnieku mīļiem.

Pārtikas un veterinārā dienesta ieteikumi:

* Neglaudi svešus un klaiņojošus mājdzīvniekus, netuvojies tiem, neņem uz mājām;

* Pēc jebkura kontakta ar mājdzīvnieku (arī tad, ja tas ir tavs mājdzīvnieks) mazgā rokas;

* Neļauj svešiem cilvēkiem glaudīt tavu mājdzīvnieku;

* Pastaigas laikā neļauj savam mājdzīvniekam kontaktēties ar citiem mājdzīvniekiem;

* Ja tev ir apstiprināta saslimšana ar Covid-19, izvairies no pārāk cieša kontakta ar savu mājdzīvnieku (netuvini mājdzīvniekam seju, neglaudi mājdzīvnieku);

* Ja slimošanas laikā nav kas par tavu mājdzīvnieku parūpējas, ievieto to PVD reģistrētā veterinārajā klīnikā, patversmē vai viesnīcā (iepriekš piesakoties, kā arī informējot šo vietu par to, ka dzīvnieka īpašnieks ir Covid pozitīvs);

* Iepriekš minētie piesardzības pasākumi būtu ievērojami arī ikdienā, lai pasargātu sevi no saslimšanas ar dažādām infekcijas slimībām.

Svarīgākais