Piektā daļa nelegāli strādājošo saņem bezdarbnieka pabalstu

Gandrīz piektā daļa no nelegāli strādājošiem saņem bezdarbnieka pabalstu, liecina Valsts Darba inspekcijas dati. Šāgada nelegālās nodarbinātības pārbaudēs konstatēts, ka pieaug arī tā sauktās „pirmās dienas” līgumu skaits – lai gan cilvēks strādājis nelegāli jau ilgāku laiku, viņš apgalvo, ka tikai pirmo dienu ir darbā un vēl nav paspēts noslēgt līgumu.

Šogad nelegālās nodarbinātības samazināšanas politikas ietvaros Valsts Darba inspekcija jau veikusi 722 pārbaudes, atklājot 344 nelegāli nodarbinātas personas, visvairāk – 196 - būvniecībā, nra.lv uzzināja inspekcijā. Ēnstrādnieki atklāti arī tādās nozarēs kā apstrādes rūpniecībā, skaistumkopšanas pakalpojumi, uzkopšanas darbi, lauksaimniecībā un mežsaimniecībā.

Darba inspekcijas direktors Arnis Luhse stāsta, ka arī pērn būvniecība bijusi pirmajā vietā pēc nelegāli strādājošo skaita. Pārbaudēs atklāti 485 nelegāli strādājošie celtnieki. Tomēr tas ir ievērojami mazāk, nekā 2008. un 2007. gadā, kad tika atklāti 1453 ēnstrādnieki celtniecībā. A. Luhse piekrīt, ka tas ir tāpēc, ka samazinājušies būvniecības apjomi un ir mazāks celtniecībā nodarbināto skaits, bet otrs iemesls ir tāds, ka nelegāli strādājošos ir arvien grūtāk atklāt. „Darba devējs un ēnstrādnieks savstarpēji vienojas, ka šajos grūtajos ekonomiskajos apstākļos alga tiks maksāta aploksnē, darbinieks tam piekrīt un sūdzas tikai tad, ja nav saņēmis solīto aploksni vai saņēmis mazāk,” saka A. Luhse.

Pērn inspekcija apsekojusi kopumā 12 189 uzņēmumus, no tiem 4996 tieši saistībā ar nelegālo nodarbinātību, bet 3857 bīstamo nozaru uzņēmumus. A. Luhse atzīst, ka ļoti daudz nelegālo strādā tirdzniecībā, tomēr pērn nav izdevies atklāt „tik, cik būtu gribējuši”.

Latvijā

Ja standarta dienā traumpunkta apmeklētāju skaits ir aptuveni 60 līdz 70, tad ziemas periodos, it sevišķi slidenajā laikā, tas var sasniegt 100 un pat vairāk pacientu, norāda Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) galvenais ārsts Andris Džeriņš.

Svarīgākais