Kamēr tiek gatavoti vajadzīgie grozījumi likumā, kas darba devējiem ļautu no amata atbrīvot darbiniekus, kas līdz septembra vidum nebūs ieguvuši derīgu Covid-19 sertifikātu, minēto nozaru arodbiedrības veic pārrunas ar saviem biedriem. Tās neizslēdz, ka daļa biedru būs neapmierināti ar prasību obligāti vakcinēties un darbu labprātāk pamestu. Tikmēr Valsts darba inspekcija atzinusi, ka tā neredz būtiskus šķēršļus šādas prasības ieviešanā, vēsta LTV.
Valdība otrdien, 6. jūlijā, konceptuāli vienojusies, ka darba pienākumu pildīšanai vakcinācija pret Covid-19 varētu būt obligāta šādās iestādēs nodarbinātajiem: tās ir ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādes.
Valsts darba inspekcija atzinusi, ka tā neredz būtiskus šķēršļus atsevišķās profesijās strādājošajiem piemērot prasību obligāti vakcinēties pret Covid-19.
"Domāju, ka noteikti vakcinācijas nepieciešamība ir izvērtēta. Izvērtēta no epidemioloģiskā viedokļa un vakcinācija kā priekšnoteikums darba veikšanai un pakalpojumu sniegšanai. Es domāju, ka šobrīd tas klusums ir tāpēc, ka nav vēl tā gala noregulējuma. Visi gaida. Protams, nemiers ir," sacīja Valsts darba inspekcijas direktora vietniece Andra Auziņa.
Tomēr likumā to pamatot varot. Tas ir izdarāms, sacīja arī valsts tiesību eksperts Edgars Pastars.
"Tas ir normāli, ka noteiktās profesijās sabiedrības intereses stāv pāri un tiek prasīts, ka cilvēks ar kaut ko nav slims. Atbrīvošanai no darba ir jābūt tā kā pēdējai izvēlei. Lai nav tā, ka darba devējs padomātu, - šie darbinieki nav vakcinēti, man viņi nepatīk un tāpēc es viņus atlaidīšu," sprieda Pastars.
Darbs pie likuma grozījumu izstrādes turpināsies līdz nākamās nedēļas vidum. Tad par to atkārtoti lems valdībā.