Kam Latvija ir donorvalsts?

© Scanpix

Fakts, ka Latvija no Eiropas Savienības dažādiem fondiem un projektiem saņem vairāk līdzekļu nekā izdod, ir nepastrīdams un vispārzināms. Tomēr maz tiek runāts par to, ka arī mums pēc iestāšanās savienībā ir pienākumi sniegt palīdzību citām valstīm, kuru sarakstā ir Gruzija, Moldova, Ukraina un citas.

Katru gadu tiek izstrādāts attīstības sadarbības aktivitāšu un tam iedalītā finansējuma plāns. 2015. gada sākumā noteica Latvijas prioritārās valstis, proti, Gruziju, Moldovu un Ukrainu. Centrālāzijas reģions saglabājās kā prioritāte Latvijas attīstības sadarbības politikā no iepriekšējiem gadiem.

Par to, ka regulāri finansiāli atbalstām iepriekš minētās un vēl citas valstis, var izlasīt vienīgi Ārlietu ministrijas mājaslapā. Pagājušajā gadā tik realizēti vairāki projekti Moldovā reģionālās attīstības jomā, transporta un tehniskās izglītības jomā Afganistānā, kā arī vairāki projekti Centrālāzijā, kas veltīti izglītības un nevalstiskā sektora attīstībai. Lielu daļu līdzekļu sniedz arī nevalstiskajām organizācijām Latvijā.

Ārlietu ministrijas un LAPAS.lv mājaslapā atrodama informācija par to, ka Latvija ieņem arvien nozīmīgāku lomu globālu jautājumu risināšanā, kā arī ir globāli nozīmīga ar savu unikālo pieredzi. Vairākus projektus nevar atrast LAPAS.lv mājaslapā, savukārt Ārlietu ministrija vēl nav publicējusi 2015. gada īstenoto projektu apskatu. Ņemot vērā, ka par attīstības politiku bieži netiek runāts, interesanti izpētīt, kur tieši un kādā veidā tiek izlietoti projektiem piešķirtie līdzekļi. Vai tie tiek izlietoti saprātīgi?

Svarīgākais