Tā Latvijas iedzīvotājiem TV24 raidījumā „Dienas personība ar Veltu Puriņu” šodien ziņo veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) un atklāj vēl kādu faktu – no 2029.gada varētu sākt darboties vienota e-veselības sistēma Eiropā.
Izmaiņām zāļu cenu regulējumā ir nepieredzēti plaša opozīcija, intervijā Latvijas Radio sacīja Zāļu valsts aģentūras Zāļu drošuma nodaļas vadītāja, kādreizējā veselības ministre Ilze Viņķele.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, vēlēdamies ieviest skaidrību par zāļu cenām līdz ar jaunās kārtības ieviešanu, sasauca uz sarunu farmācijas nozares pārstāvjus, tomēr tāpat kā līdz šim diskusijā izskan divi pretēji viedokļi. Farmācijas nozare – lieltirgotavas un aptiekas – biedē ar zāļu nepieejamību un aptieku slēgšanu, savukārt Veselības ministrija apgalvo, ka jaunā kārtība ir pacientu interesēs un līdz jaunās kārtības spēkā stāšanās brīdim visi neskaidrie jautājumi tiks atrisināti.
Iedzīvotāju maciņiem pēc aptiekas apmeklējuma jākļūst smaidīgākiem jau no 2025. gada 1. janvāra, bet tas var notikt, ja darbā pie jaunā zāļu uzcenojuma modeļa Veselības ministrija (VM) un Konkurences padome (KP) turpinās strādāt kopsolī; līdz šim modeļa izstrādē ministrija balstījusies uz KP atzinumiem un rekomendācijām un cer uz tikpat produktīvu sadarbību arī zāļu cenu modeļa īstenošanā, – atbildē “Neatkarīgajai” norāda veselības ministrs Hosams Abu Meri (“Jaunā vienotība”).
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē ceturtdien, 25.jūlijā, spriedīs par valdībā apstiprinātajiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos par zāļu cenu veidošanas principiem.
Pēc vairāku stundu diskusijām valdība otrdien atbalstīja Veselības ministrijas sagatavoto zāļu cenu veidošanos reformu. Veselības ministrs Hosams Abu Meri to nosauca par vēsturisku lēmumu, jo šī kārtība nebija mainīta turpat 20 gadus.
Bažās par aptieku slēgšanu reģionos Veselības ministrijas (VM) zāļu cenu reformas rezultātā Latvijas Pensionāru federācija (LPF) aicina pārskatīt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi zālēm.
Farmācijas nozare atkārtoti aicina premjeri Eviku Siliņu (JV) un Veselības ministriju (VM) apturēt pašreizējo zāļu cenu regulējuma reformu, aģentūrai LETA norādīja vairāku nozares organizāciju pārstāvji pēc tikšanās ar veselības ministru Hosamu Abu Meri (JV) un premjeres biroja pārstāvjiem.
Izrādās, ka represīvai valsts varu realizējošai iestādei Konkurences padomei (KP) pietiek ar to, ka farmācijas tirgū esošais faktiskais monopolists sola mazināt savu ietekmi un pieņem lēmumu, ka notiekošais farmācijas tirgū nav jāpēta. Rodas jautājums – kāda jēga no šādas valsts iestādes? Varbūt arī prokuratūrai vērts ņemt piemēru, uzticēties “pirmšķietami” noziegumus veikušajiem un izbeigt krimināllietas?
Veselības ministrijas iecerētās zāļu cenu reformas apsolījums samazināt zāļu cenas par 20% nav balstīts reālos aprēķinos, intervijā aģentūrai LETA atzina zāļu ražotāja "Olpha" (iepriekš "Olainfarm") valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis.
Pacienti, kas slimo ar vēzi vai citām nopietnām slimībām, reti saprot, ka viņu liktenis var būt atkarīgs no slepeniem cenu darījumiem, kas noslēgti starp valsts amatpersonām un farmācijas vadītājiem, raksta " Investigate Europe".
Latvijas nacionālā zāļu apgādes asociācijas (LNZAA), Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas un Mazo aptieku asociācijas pārstāvji nosūtījuši vēstuli amatpersonām, paužot bažas par to, ka diskusija ar nozari par zāļu cenu samazināšanu patlaban nenotiek, aģentūrai LETA pauda LNZAA valdes loceklis Jānis Lībķens.
"Es arī saviem studentiem aiznesu pagaršot kukaiņus, sajūsma nebija," TV24 raidījumā "Uz līnijas" pastāsta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja Ingūna Gulbe.
Veselības ministrijas pieteiktais kārtējais mēģinājumu samazināt zāļu cenas jau ierasti saskāries ar nozares, īpaši tās lielo spēlētāju, pretestību. Ziņu virsrakstos nonāk brīdinājumi pat par 150 aptieku iespējamo slēgšanu. Tā nav pirmā reize tik asai reakcijai. Līdz šim Veselības ministrijas centieni kaut ko mainīt pretestības dēļ ierasti beigušies ar plānu nonākšanu atvilktnēs pat uz vairākiem gadiem, vēsta LTV raidījums “de facto”.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri (“Jaunā vienotība”) pie sava amata pienākumu pildīšanas ķērās sparīgi, solot panākt, lai Latvijas aptiekās medikamentu cenas kļūst zemākas. “Es neiešu atpakaļceļu, bet došos uz priekšu kā agrākajos gados Šlesera kunga buldozers,” viņš apņēmīgi izteicās publiski.
Arī Latvijas nacionālās zāļu apgādes asociācija (LNZAA) iebilst pret Veselības ministrijas (VM) plāniem, kā sekmēt zāļu cenu samazināšanu, jo uzskata, ka ministrijas ieceres apdraudot zāļu apgādi Latvijā.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) plāno ar veselības nozares pārstāvjiem analizēt, kāpēc Latvijā zāļu cenas ir lielākas nekā Igaunijā vai Lietuvā.