Kārtējo reizi sociālajā tīklā facebook publicēts stāsts par to, ka Lietuvā iespējams par visai niecīgu summu iegādāties medikamentu, kas Latvijā maksā krietni dārgāk.
Kā liecina informācija sociālajā tīklā facebook, tad kārtējo reizi Latvijas iedzīvotāji nav slēpuši sašutumu, cik dārgi maksā medikamenti Latvijā, bet lēti tepat netālajās valstīs.
Veselības ministrijā gadu strādājusī darba grupa nav vienojusies par uzcenojumu samazinājumu zālēm, kas būtiski ietekmē medikamentu cenu. Viens no priekšlikumiem darba grupā bijusi ierosme samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) medikamentiem, taču šis priekšlikums nav guvis atbalstu, visticamāk, pašā valsts aparātā, jo farmācijas nozares spēlētāji un pacientu organizācijas ideju samazināt šo nodokli zālēm apsveica.
Analizējot vairāk nekā 50 recepšu un bezrecepšu zāļu, tostarp valsts kompensēto medikamentu, cenas, Starptautisko Inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) secinājusi, ka Latvijā gandrīz visos gadījumos lieltirgotāju un aptieku zāļu cenu piecenojumi ir augstāki nekā Igaunijā un Lietuvā. Zāļu cenu Latvijā ietekmē arī pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kas ir augstāks ne tikai kā Lietuvā un Igaunijā, bet arī virknē attīstīto Eiropas valstu.
No vairāk nekā simt kompensējamo zāļu sarakstā esošiem medikamentiem zāļu ražotāji nolēmuši samazināt cenu 83 medikamentiem, taču divi medikamenti oktobrī tiks izsvītroti no šī saraksta. Tāpat uz jautājuma zīmes ir vēl vismaz 30 medikamenti, par kuru cenu nav panākta vienošanās, proti, zāļu ražotāji nav informējuši – vai un par cik procentiem gatavi samazināt cenu, lai izpildītu Veselības ministrijas noteikumus, kuri stājas spēkā jau šoruden.
Veselības inspekcija uzsākusi pārbaudi par zāļu ražotāja, iespējams, uzpirktajiem ārstiem, svētdienas vakarā vēstīja "Nekā personīga". Raidījuma rīcībā nonākuši dokumenti, no kuriem secināms, ka, nozīmējot pacientiem konkrētus medikamentus, ārsti no zāļu firmas pretī ir saņēmuši dāvanas.
Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) kategoriski noraidījusi viedokli, ka ārsti pacientiem apzināti izraksta dārgākas zāles. Mediķi uzskata, ka pacienti par zālēm pārmaksā, jo Latvijā ir pārmērīgi cēlušās zāļu cenas, kas sasniegušas augstāko līmeni Eiropā.
Latvijas aptiekās, iespējams, pastāv rekomendējamo zāļu saraksti un zāļu ražotāju atlaides līdz pircējiem nenonāk, svētdien vēsta LTV raidījums "De facto".