Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) ir gandarīta par Eiropas Parlamenta šī gada 15.februārī pieņemto lēmumu, kas paredz, ka piena apjoms, par kuru varēs vienoties sarunās starp ražotāju organizācijām un pārstrādātājiem vai savācējiem, drīkstēs sasniegt 3,5% no kopējā Eiropas Savienības (ES) saražotā piena apjoma un 33% no kopējā dalībvalsts piena apjoma vai 45% no piena apjoma dalībvalstīs, kur saražotā piena apjoms ir mazāks nekā 500,000 tonnu.
Šodien SIA "Latvijas piens" dibinātāji, lauksaimniecības kooperatīvi "Trikāta KS", "Dzēse" un "Piena partneri KS" iemūrē pamatakmeni jaunajai piena pārstrādes rūpnīcai.
Rīt, 20.septembrī valdībā izskatīs Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos grozījumus Ministru kabineta (MK) 2010. gada 9.februāra noteikumos Nr.123 "Veterinārās, higiēnas un nekaitīguma prasības svaigpiena apritei".
Latvija ir viena no piecām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurā pārtikai netiek piemērots PVN likmes samazinājums, liecina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) rīcībā esošā informācija. Šo kā vienu no iemesliem piensaimnieki min tam, ka Latvijas veikalos pārtika, tajā skaitā piena produkti, nereti ir dārgāka nekā citās valstīs.
Salīdzinot ar 2000. gadu, patēriņa cenas pieaugušas par 76,6 procentiem. Pārtika, degviela, elektrība, izglītība un veselības aprūpes pakalpojumi šo vienpadsmit gadu laikā kļuvuši divtik dārgi.
Lai gan Latvija ir viena no krīzes visdziļāk skartajām valstīm, pārtikas produktu cenas Rīgas veikalos par to nebūt neliecina. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs, salīdzinot dažādu pārtikas produktu cenas Rīgas, Viļņas un Tallinas lielveikalos, secināja, ka Latvijas galvaspilsētā aptuveni 38 procenti pārtikas preču maksā dārgāk nekā kaimiņvalstīs.
Valdība apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos Ministru kabineta (MK) noteikumus „Grozījumi Ministru kabineta 1998.gada 15.decembra noteikumos Nr.456 „Noteikumi par autoceļu valsts aizsardzību un kārtību, kādā ieviešami transportlīdzekļu satiksmes aizliegumi un ierobežojumi””, kuri reglamentē svaigpiena savākšanas transportlīdzekļu pārvietošanos pa autoceļiem laika periodā, kad noteikti sezonāli maksimālās masas ierobežojumi transportlīdzekļiem.
Pārtikas sadārdzināšanos Latvijā sekmē ne tikai izejvielu un resursu cenu kāpums, bet arī nodokļu nastas pieaugums un pārtikas ražotāju un tirgotāju nesaskaņas. Daļa pārtikas ražotāju draud ar protesta akcijām, no kurām pirmās varētu īstenoties jau šodien, kā arī ar produkcijas ražošanu tikai eksportam.
Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība (LPCS) vērsīsies Konkurences padomē (KP), lai tā veiktu padziļinātu piena tirgus izpēti. LPCS uzskata, ka piena tirgū valda tirgotāju patvaļa. Savukārt veikalnieki atzīst, ka šobrīd izjūt agresīvu piena pārstrādātāju spiedienu.
No nākamā gada septembra ražotājiem vārdu "izstrādājums" būs aizliegts lietot kopā ar piena produkta nosaukumu – krējums, siers, sviests un citiem. Tas saistīts ar Eiropas Savienības (ES) regulu, kas neatļauj lietot piena produktu nosaukumus tiem produktiem, kam pievienoti augu tauki, ziņo portāls Tvnet.
Ķīnas policija ir arestējusi 96 cilvēkus, kuri ir saistīti ar indīgas vielas melamīna pievienošanu piena pulverim, lai mērījumos šajā pienā parādītos augstāka olbaltumvielu koncentrācija.
Kooperatīvs SIA "Latvijas Piens" šodien iesniedza Lauku atbalsta dienestā projekta pieteikumu piena pārstrādes rūpnīcas Jelgavā būvniecībai ar Eiropas līdzfinansējuma piesaisti, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja uzņēmuma pārstāvji.
Piena cenas kāpumu, kas vērojams oktobrī un arī novembrī, pārstrādes uzņēmumi neiekļaušot gala cenā. Līdz ar to pircējs nejutīs vidējo piena iepirkuma cenas sadārdzinājumu, kas oktobrī bija trīs procentus liels un turpinās arī novembrī, raksta Latvijas Avīze.
Lai gan Latvijā šobrīd jau ir 38 piena pārstrādes uzņēmumi, kuru jaudas nav pilnīgi izmantotas, vēl vienu jaunu rūpnīcu plāno būvēt trīs piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības. Vieta rūpnīcas būvniecībai vēl tiek meklēta, visticamāk, tā būs Rīgas apkārtnē.
Lai gan priekšvēlēšanu kaujas vairāk attiecas uz politikas lauciņu, slēptā veidā tās ienākušas arī lauksaimniecības nozarē, stīvējoties par deviņu miljonu latu atbalstu piena nozarei.
Smiltenes novadā dažās lauku sētās pēc svētdien piedzīvotās vētras vēl pat ceturtdien nebija elektrības, Grundzāles pagastā trešdien bija palikusi pēdējā māja, kurai nebija atjaunota elektrības padeve. "Vairākumam Grundzālē elektrības nebija divas dienas. Zemniekiem, kam lielākas fermas ar slaucamām govīm, ir ģeneratori. Galā tika," stāsta pagasta pārvaldes vadītāja Alda Zvejniece.
Piena produktu cenu kāpums, kas sākās jūnijā un jau sasniedzis 10% līdz 15%, izejvielu sadārdzinājuma dēļ turpināsies, liecina biznesa portāla "Nozare.lv" veiktā ekspertu aptauja.
Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) turpmāk regulāri no nozīmīgākajiem tirgotājiem apkopos informāciju par cenu izmaiņām, ko noteikuši preču ražotāji. Drīzumā cenas kāps daļai pārtikas produktu, piemēram, pienam un gaļai, un jau jūlijā šīs izmaiņas būs vērojamas arī veikalu plauktos.
Piena iepirkuma cenas paliks stabilas arī turpmāk, savukārt graudu cenas pieaugs sakarā ar gaidāmo slikto ziemāju un vasarāju ražu, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" prognozēja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.