Gaidāms piena cenas kritums

Latvija ir viena no piecām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurā pārtikai netiek piemērots PVN likmes samazinājums, liecina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) rīcībā esošā informācija. Šo kā vienu no iemesliem piensaimnieki min tam, ka Latvijas veikalos pārtika, tajā skaitā piena produkti, nereti ir dārgāka nekā citās valstīs.

Tā kā Latvijas valdība līdz šim nav atsaukusies pārtikas ražotāju rosinājumiem samazināt PVN likmi, tad, visticamāk, šāda varbūtība ir visai maz iespējama arī tuvākā nākotnē, jo īpaši ņemot vērā nepieciešamību konsolidēt nākamā gada valsts budžetu. LPCS priekšsēdētājs Jānis Šolks gan minēja, ka kopš gada sākuma pasaules tirgū samazinās industriālo piena produktu cenas. Tās ir kritušās aptuveni par 5 līdz 12%. Tas varētu ietekmēt piena iepirkumu cenas Latvijā. Taču, vai arī veikalos piens varētu kļūt lētāks, pagaidām ir neatbildēts jautājums.

Pēc LPCS datiem, 2010. gadā piena iepirkuma cena pieaugusi par 13 procentiem – no 173,31 lata par tonnu gada sākumā līdz 196,23 latiem par tonnu gada beigās. Gada vidējā piena iepirkuma cena pērn bijusi 177,82 lati tonnā, kas bija par 38% augstāk nekā 2009. gadā.

«Neskatoties uz piena kā izejvielas cenas pieaugumu, visa 2010. gada garumā bija vērojams neliels tā deficīts. Tajā pašā laikā katru dienu no Latvijas uz Lietuvu izvestas 444 tonnas svaigpiena. Šādu apjomu šobrīd bez papildu ieguldījumiem varētu pārstrādāt divi trīs mūsu lielākie piena pārstrādes uzņēmumi. Tas mūsu valstij papildus dotu vismaz četrus miljonus latu gadā nodokļos, būtu darbs papildu vismaz 450 cilvēkiem. Tas palielinātu gada IKP vismaz par 11,4 miljoniem latu. Piena deficītu 2010. gadā uzturēja arī ražošanas apjoma pieaugums. Tieši neticība piena nozares nākotnei no zemnieku puses rada problēmas ražošanas uzņēmumiem. Pēc 2008./2009. gada krīzes, kas būtiski skāra piena nozari, esam atguvušies un atsevišķās pozīcijās pat pārsnieguši 2007. gada līmeni. Līdz šim 2007. gada rādītāji nozarē bija labākie pēdējos 15 gados,» uzsvēra J. Šolks.

Piensaimnieki priecājas, ka pagājušais gads ir bijis pirmais, kad piena produktu eksports ir pārsniedzis tā importu. Pēc LPCS datiem, pērn kopumā eksportēti piena produkti 50 miljonu latu apmērā. Arī apjoma ziņā eksports ir krietni audzis, salīdzinot ar 2009. gadu, tomēr kāpums nav tik liels kā naudas izteiksmē. Pēc J. Šolka teiktā, gan pērn, gan šogad Latvijas piena pārstrādātāji vairāk sākuši eksportēt produkciju ar lielāku pievienoto vērtību un līdz ar to arī dārgāku produkciju. Turklāt pērn pieaugušas arī piena produktu cenas. Kopumā pērn eksportēta ceturtā daļa no Latvijā saražotajiem piena produktiem.

Šogad pirmajā ceturksnī Latvijas piena pārstrādātāji eksportējuši 10 793 tonnas piena produktu, kas ir par 64% vairāk nekā 2010. gada attiecīgajā periodā.

LPCS apvieno 12 piena pārstrādes uzņēmumu un četrus sadarbības partnerus, kas kopā realizē aptuveni 90% no Latvijā pārstrādātā piena.

Ekonomika

Turpinot darbību dažādos biznesa virzienos un tehnoloģiju inovācijās, kā arī saglabājot daudznozaru uzņēmuma asi un apgūstot eksporta tirgu, Latvijas vadošais telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT ar esošo klientu portfeli jau tuvākajos 6 - 7 gados varētu sasniegt 500 miljonu eiro lielu apgrozījumu. Tas būtu 60% pieaugums, salīdzinot ar 2023.gadu. Tiesa, šāda plāna īstenošana būs atkarīga no uzņēmuma nākotnes izaugsmes turpmākā scenārija, īpašnieku ambīcijām un iespējas eksportēt, informē LMT.