Piena cenas kāpumu, kas vērojams oktobrī un arī novembrī, pārstrādes uzņēmumi neiekļaušot gala cenā. Līdz ar to pircējs nejutīs vidējo piena iepirkuma cenas sadārdzinājumu, kas oktobrī bija trīs procentus liels un turpinās arī novembrī, raksta Latvijas Avīze.
Līdz jaunajam gadam piena produktu cenām veikalos vajadzētu būt stabilām. Visticamāk, būs mazāk akciju, tā pussantīmu lielo piena iepirkuma cenas sadārdzinājumu oktobrī vērtē a/s Valmieras piens valdes priekšsēdētājs Rolands Gulbis. Viņš vērš uzmanību – vienlaikus ar cenas kāpumu Latvijas piena produkti eksporta tirgos kļūst mazāk konkurētspējīgi. «Piena cena Latvijā jau patlaban ir vienāda vai augstāka nekā citās Eiropas valstīs,» piebilst uzņēmējs. R. Gulbis uzsver – viņaprāt, nepamatoti augsto piena cenu nosakot piena ražotāji, tās nemaksāšanas gadījumā solot sadarboties ar Lietuvas pircējiem, kas patlaban jau maksājot 23 santīmus par kilogramu. Sliktā ziņa ir industriālo piena produktu cenas samazinājums eksporta tirgos, kur Latvijas pārstrādes uzņēmumi šajā gadā darbojas veiksmīgi.
Nozares eksperti vērš uzmanību, ka pēdējo divu gadu laikā lielie lielveikalu tīkli par aptuveni 30% palielinājuši uzcenojumu piena produktiem.
Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība informē, ka oktobrī salīdzinājumā ar septembri par 14% samazinājās pārstrādei iepirktā piena daudzums, tomēr tas bija par 14% lielāks nekā pērn šajā laikā. Šā gada desmit mēnešos vairāku piena produktu, tostarp siera, sausā vājpiena, sauso siera sūkalu, sviesta, jogurta un piena, pārdošana citās valstīs pārsniedza pērn visa gada eksporta rādītājus.