2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.
Visi Putina izteikumi par to, ka nav jēgas ieviest sankcijas, jo tās nedarbojas, ir tikai Kremļa propagandas gājiens, un tā galvenais mērķis ir mēģinājums iedragāt jaunu Rietumu sankciju ieviešanu, raksta “Bloomberg”.
Kur palikuši strīdi cik ilgam laikam palicis dažnedažādo resursu ar ko māte Zeme mūs baro? Piemēram tā pati nafta. Tie kam virs 40 noteikti atceras ka tā bija top tēma 90-s gados un šī gadsimta sākumā. Patiesībā tā bija tēma un dažādu zinātnisko prognozētāju maize jau krietni senāk.
Neskatoties uz sankcijām, Krievija turpina veiksmīgi papildināt budžetu ar dolāriem, kas iegūti no naftas pārdošanas. Viens no paņēmieniem, kas to ļauj izdarīt, ir ēnu flote, ko cita starpā vada arī Latvijas pilsonis Aleksejs Haļavins, raksta "The Insider".
Lībijas austrumdaļā bāzētā administrācija pirmdien paziņoja, ka slēdz naftas atradnes tās kontrolētajā teritorijā un aptur naftas ieguvi un eksportu, pieaugot saspīlējumam starp šo administrāciju un ANO atzīto Lībijas valdību Tripolē.
Krievija atklājusi milzīgas naftas rezerves Antarktīdā, apgabalā, ko Lielbritānija uzskata par savu - nu tas ir aizsācis cīņu par vērtīgajiem resursiem, un ir sagaidāma Krievijas rīcība konflikta izraisīšanā reģionā, ziņo err.ee.
Lai gan pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Eiropā attiecībā uz enerģētisko resursu piegādēm nācās piedzīvot izbīli, nepatīkamie momenti vismaz šķietami ir kļuvuši par pagātni. Šobrīd abu minēto resursu cenas ir kļuvušas ievērojami zemākas nekā Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā priekšvakarā.
Svētdien AS “Klaipėdos paplūdimiai” (Klaipēdas pludmale) Facebook lapā tika ievietots brīdinājums atpūtniekiem un piejūras iedzīvotājiem - Smiltīnes pludmalē tika pamanīta nafta, ziņo tv3.lt.
Naftas pieprasījums pasaulē maksimālo līmeni varētu sasniegt pirms šīs desmitgades beigām, jo enerģētikas krīze paātrinājusi pāreju uz videi draudzīgu tehnoloģiju izmantošanu, trešdien paziņoja Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA).
Čehijas valsts naftas cauruļvadu operators "Mero" parakstījis vienošanos par Transalpu naftas cauruļvada jaudas palielināšanu, lai līdz 2025.gadam izbeigtu Čehijas atkarību no Krievijas naftas.
Kataras enerģētikas ministrs Sāds al Kābi otrdien brīdināja, ka Eiropai ļaunākais vēl tikai gaidāms attiecībā uz reģiona naftas un dabasgāzes nepietiekamību.
Krievijas naftas eksporta apjoms aprīlī sasniedzis augstāko līmeni kopš Maskavas sāktā iebrukuma Ukrainā, otrdien paziņoja Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA).
Pēkšņais naftas cenu lēciens, kas pāršalca pasauli pagājušās nedēļas sākumā, neturpinājās, un pagaidām ir iemesls uzskatīt, ka melnā zelta sadārdzināšanās varētu būt izsmelta. Taču vēl pastāv iespēja, ka tuvāko nedēļu laikā tiks piedzīvots vien relatīvi neliels kāpums.
Naftas cenas pasaulē pirmdien pieauga par vairāk nekā 6% pēc Saūda Arābijas, Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) un Kuveitas lēmuma samazināt naftas ieguvi. Akciju cenas pasaules biržās pārsvarā nedaudz palielinājās.