Sirds un asinsvadu slimības ir viens no galvenajiem saslimstības un mirstības iemesliem Latvijā un pasaulē. Tās ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā, veidojot aptuveni pusi no visiem nāves gadījumiem.
2024. gada pirmajā pusgadā Latvijas aptiekas un ārstniecības iestādes pret viltojumiem ir pārbaudījušas 15 miljonus zāļu iepakojumu, rūpējoties, lai pie pacientiem nonāk tikai drošas un autentiskas zāles. Salīdzinot ar 2023. gada pirmo pusi, pārbaudīto zāļu paku skaits pieaudzis par 4%, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) dati.
Veselības ministrija (VM) varētu apsvērt izmaiņas arī bezrecepšu zāļu uzcenojumos, taču tas noteikti nenotiks tuvākajā laikā, trešdien intervijā TV3 stāstīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).
Veselības ministrija neplāno atteikties no iecerētās zāļu cenu reformas, un veselības ministram Hosamam Abu Meri pašlaik acīmredzot ir valdības atbalsts šo pārmaiņu realizēšanā, jo pēc tikšanās ar farmācijas nozares pārstāvjiem Veselības ministrija ziņo, ka “notikusi tikšanās un iebildumi pārrunāti”. Savukārt reformas kritiķi norāda, ka “nozare ar ministriju nevienojas par zāļu cenu reformas apturēšanu”, kas nozīmējot aptieku skaita un zāļu pieejamības samazināšanos.
Lai no 1.novembra ieviestu jauno zāļu uzcenojuma modeli, būtu nepieciešami 1,58 miljoni eiro, teikts Veselības ministrijas (VM) saskaņošanai iesniegtajā rīkojuma projektā.
Farmācijas nozare spiež valsti palielināt izdevumus kompensējamiem medikamentiem un tad nu gan notikšot lielais brīnums – zāles aptiekās kļūšot lētākas. Ne nieka! Lētākas tās būs tad, kad zāļu tirdzniecībā atgriezīsies Eiropas Savienības standartiem atbilstoša konkurence. Šobrīd tirgu faktiski kontrolē monopols. Tikmēr Konkurences padomei, izskatās, uz to nospļauties. Pa to laiku politiķi izspēlē teātri izvēršot intensīvas zāļu cenu mazināšanas sarunas ar nozari.
Cita pēc citas no dažādām farmaceitus pārstāvošām organizācijām birst neapmierinātības pilnas vēstules: aptiekāri nav apmierināti ne tikai ar jauno Veselības ministrijas izplānoto zāļu uzcenojumu sistēmu, bet arī ar valsts iestādes komunikāciju un nespēju ieviest pārmaiņas.
Veselības ministrija plāno atteikties no proporcionālā uzcenojuma medikamentiem un noteikt fiksētu piemērojamo uzcenojumu lieltirgotavām. Savukārt aptiekām uzcenojums veidosies no divām daļām – uzcenojuma par medikamentu iepakojumu un maksas recepti.
Kopš informatīvās kampaņas sākšanas šī gada aprīlī Zāļu valsts aģentūra (ZVA) saņēmusi 70 iedzīvotāju ziņojumus par zāļu blaknēm, kas ir vairāk nekā pērn visa gada laikā, kad tika saņemts 61 iedzīvotāju ziņojums, aģentūru LETA informēja ZVA sabiedrisko attiecību speciāliste Tanita Tamme-Zvejniece.
Ja aiz loga termometra stabiņš ir noturīgi augsts, tādēļ svarīgi atrast veidus, kā ikdienā lietojamās zāles nepakļaut karstumam, lai tās darbotos veselības labā, nevis pret to.
Šā gada pirmajā ceturksnī pie Latvijas iedzīvotājiem caur aptiekām un ārstniecības iestādēm ir nonākuši nedaudz vairāk nekā 7,5 miljoni zāļu iepakojumu, kuru autentiskums un drošums pārbaudīts zāļu verifikācijas sistēmā, kas ir par 4% vairāk nekā 2023.gada pirmajā ceturksnī, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) apkopotie dati.
Kopš Zāļu valsts aģentūras (ZVA) sāktās sabiedrības informēšanas kampaņas "Lieto zāles? Novēro blaknes? Ziņo!" būtiski pieaudzis saņemto ziņojumu skaits par medikamentu blaknēm, aģentūru LETA informēja ZVA sabiedrisko attiecību speciāliste Tanita Tamme-Zvejniece.
Lai jaunas un inovatīvas zāles ātrāk būtu pieejamas pacientiem, no nākamā gada jaunajām zālēm onkoloģisko slimību ārstēšanai tiks veikts Eiropā vienots klīniskais novērtējums, un Zāļu valsts aģentūra sola, ka tas ļaus ātrāk pieņemt lēmumus par efektīvu zāļu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstos.
Vairāk nekā trīsdesmit diagnozēm no kompensējamo zāļu saraksta jau pēc dažiem mēnešiem būs paaugstināts kompensācijas apmērs. Medikamentiem, kuriem noteikts 50 procentu kompensācijas apmērs, to paaugstinās līdz 75 procentiem, “Neatkarīgā” noskaidroja Veselības ministrijā.
Tā kā Latvijā pēc Covid-19 pandēmijas nereti veidojas medikamentu trūkums un pagājušajā gadā šādu gadījumu skaits jau pārsniedza vairākus simtus, tagad Latvijā varēs ievest citam tirgum paredzētas zāles bez īpašas saskaņošanas.
Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA) aicina iedzīvotājus atbildīgi izmantot iespēju iegādāties savas e-receptes zāles citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.
Latvijas veselības aprūpes, mediķu, pacientu, farmācijas un drošības organizācijas atklātā vēstulē aicina Veselības ministriju (VM) un citas atbildīgās institūcijas nekavējoties sākt darbu pie zāļu valsts rezerves fonda izveides, informē vēstules autori.