Ja aiz loga termometra stabiņš ir noturīgi augsts, tādēļ svarīgi atrast veidus, kā ikdienā lietojamās zāles nepakļaut karstumam, lai tās darbotos veselības labā, nevis pret to.
Šā gada pirmajā ceturksnī pie Latvijas iedzīvotājiem caur aptiekām un ārstniecības iestādēm ir nonākuši nedaudz vairāk nekā 7,5 miljoni zāļu iepakojumu, kuru autentiskums un drošums pārbaudīts zāļu verifikācijas sistēmā, kas ir par 4% vairāk nekā 2023.gada pirmajā ceturksnī, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) apkopotie dati.
Kopš Zāļu valsts aģentūras (ZVA) sāktās sabiedrības informēšanas kampaņas "Lieto zāles? Novēro blaknes? Ziņo!" būtiski pieaudzis saņemto ziņojumu skaits par medikamentu blaknēm, aģentūru LETA informēja ZVA sabiedrisko attiecību speciāliste Tanita Tamme-Zvejniece.
Lai jaunas un inovatīvas zāles ātrāk būtu pieejamas pacientiem, no nākamā gada jaunajām zālēm onkoloģisko slimību ārstēšanai tiks veikts Eiropā vienots klīniskais novērtējums, un Zāļu valsts aģentūra sola, ka tas ļaus ātrāk pieņemt lēmumus par efektīvu zāļu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstos.
Vairāk nekā trīsdesmit diagnozēm no kompensējamo zāļu saraksta jau pēc dažiem mēnešiem būs paaugstināts kompensācijas apmērs. Medikamentiem, kuriem noteikts 50 procentu kompensācijas apmērs, to paaugstinās līdz 75 procentiem, “Neatkarīgā” noskaidroja Veselības ministrijā.
Tā kā Latvijā pēc Covid-19 pandēmijas nereti veidojas medikamentu trūkums un pagājušajā gadā šādu gadījumu skaits jau pārsniedza vairākus simtus, tagad Latvijā varēs ievest citam tirgum paredzētas zāles bez īpašas saskaņošanas.
Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA) aicina iedzīvotājus atbildīgi izmantot iespēju iegādāties savas e-receptes zāles citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.
Latvijas veselības aprūpes, mediķu, pacientu, farmācijas un drošības organizācijas atklātā vēstulē aicina Veselības ministriju (VM) un citas atbildīgās institūcijas nekavējoties sākt darbu pie zāļu valsts rezerves fonda izveides, informē vēstules autori.
Veselības ministrija (VM) iesniegusi saskaņošanai rīkojuma projektu, kas paredz pārdalīt 1,7 miljonus eiro kompensējamo zāļu kompensāciju apmēra palielināšanai no 50% uz 75%.
Iedzīvotāju parakstītā iniciatīva par zemāku pievienotās vērtības nodokli (PVN) medikamentiem jau četrus gadus “guļ” Saeimas komisiju plauktos, un ik pa brīdim šis jautājums tiek izcelts, bet diemžēl bez tālākas virzības.
Otrdien, 13.februārī, notiks ekspertu diskusija "Zāļu pieejamība Latvijā "X stundā": Ukrainas pieredze un Latvijas realitāte", aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas pārstāvji.
Vāja imunitāte, trausli kauli un slikta pašsajūta? Pie vainas, iespējams, ir D vitamīna deficīts organismā. Šobrīd par D vitamīna nozīmi vispārējās veselības uzlabošanā tiek plaši runāts, taču vai zinājāt, ka D vitamīna ārstniecisko īpašību atklājumi saistīti ar rahīta ārstēšanas iespēju meklējumiem?
Ja ilgstoši ir nogurums, vājums, trauksme, tam var būt pavisam vienkāršs izskaidrojums. Magnija deficīts organismā ietekmē gandrīz jebkuru funkciju, tādēļ pievērsiet uzmanību, vai ikdienā to uzņemat pietiekami. Vairāk par magnija nozīmi stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
Ņemot vērā, ka valsts kompensējamo medikamentu tirdzniecība jau patlaban nav rentabla, Veselības ministrijas (VM) ieceres attiecībā uz zāļu cenu mazināšanu aptiekām būs jāiznes uz saviem pleciem, aģentūrai LETA sacīja "AB City" uzņēmumu grupas stratēģiskās un veselības politikas direktore Kristīne Jučkoviča, komentējot VM informatīvo ziņojumu par zāļu finansiālo pieejamību.
Eiropas Savienības izsludinātais solidaritātes mehānisms, lai dalītos ar medikamentiem to deficīta gadījumā, nedos rezultātu, ja zāļu trūkst visiem. Tā var secināt, analizējot plānotos pasākumus zāļu deficīta novēršanai. Par nozari atbildīgajās Latvijas iestādēs atzīt, ka tas vien neatrisinās problēmas, un medikamentu trūkums ir kaut kas tāds, ar ko ik pa laikam var nākties saskarties.
Veselības ministrija (VM) rosina nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādes procesā vērtēt iespēju pārskatīt pievienotās vērtības nodokli (PVN) likmi zālēm, nosakot PVN likmi recepšu zālēm 5% apmērā, liecina saskaņošanai iesniegtais konceptuālā ziņojuma par zāļu finansiālo pieejamību projekts.
Reto slimību zāļu kompensācijas sistēmā Latvijā nav nodrošināta vienlīdzīga attieksme pret visām diagnozēm un visiem pacientiem, tādēļ miastēnijas pacientu organizācija ir vērsusies pie tiesībsarga, aicinot izvērtēt situāciju reto slimību medikamentu apmaksas jomā un novērst nevienlīdzīgo attieksmi un diskrimināciju, aģentūru LETA informēja biedrības "Motus Vita" Miastēnijas projekta vadītāja Marija Krūmiņa.
Zāļu cenas Latvijā ir vidēji augstākas nekā citās Eiropas Savienības valstīs. Valdība, neskaidrojot iemeslus, kavējas izskatīt un apstiprināt Veselības ministrijas piedāvātos risinājumus zāļu cenu samazināšanai. Tiesībsargs aicina Ministru prezidentu un Saeimu nekavējoties rast risinājumu, lai iedzīvotājiem nepieciešamie medikamenti ir pieejami un maksā samērīgi.