Visbīstamākās zāles: kāpēc tās joprojām tiek izrakstītas

© Oksana Džadana/F64

Medikamentu efektivitāte nenozīmē to drošību, un daudzi par to mūsdienās aizmirst, tāpēc turpinās plaši izplatīta tādu zāļu lietošana, kas patiesībā nodara lielu kaitējumu organismam.

Klasisks šādu zāļu piemērs ir opioīdi (morfīns, fentanils un oksikodons) - pateicoties iedarbībai uz smadzeņu receptoriem, tie veiksmīgi bloķē sāpju sajūtu, taču tie izraisa atkarību un nepieciešamību palielināt devu, kas noved pie bīstamām sekām.

Ne mazāk bīstami ir benzodiazepīni (diazepāms un alprazolāms), kas ir labi cīņā ar trauksmi, taču tiem ir nopietnas blakusparādības, tostarp augsts pārdozēšanas risks.

Vēl viens bīstamu, bet plaši lietotu medikamentu piemērs ir antibiotikas, jo to pastāvīgā izrakstīšana noved pie rezistentu baktēriju celmu veidošanās, kas būtiski apgrūtina infekciju ārstēšanu.

Citi

Aigars darbojas loģistikas nozarē un ir saimnieks vairāk nekā 100 smago kravas transportlīdzekļu plašam Saldū bāzētam autoparkam. Ņemot vērā plašo pārvadājumu tīklu pat aiz Latvijas robežas, uzņēmējs saķer galvu, kad runa ir par autovadītāju kultūru uz pašmāju ceļiem, vēsta "Bez Tabu".