Latviešu valoda

13.jan 2023
„Latvija – moja strana, russkij – moj jazik!” („Latvija – mana valsts, krievu valoda – mana valoda” – krievu val.) – tāds pirms dažiem gadiem bija viens no saukļiem pensionāru mītiņā pret latviešu valodu. Tagad piketēt vairs nav jāiet: lai nevajadzētu mācīties kaut kādu tur latviešu valodu, ir iespēja doties pie psihiatra un izlūgties izziņu par savu garīgo/mentālo atpalicību. Un tomēr ne viss ir tik vienkārši.
9.jan 2023
Rīgas pašvaldība informē, ka gandrīz visas latviešu valodas bezmaksas kursu grupas pirmajam pusgadam ir nokomplektētas. Šobrīd iedzīvotāji vēl var pieteikties uz vietām kursu grupās, kas mācības uzsāks rudenī, informē Edīte Matuseviča, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore.
7.jan 2023
Japānietei Naomi Jadžima ar „Twitter” vārdu "Lāsma" ir mērķis iemācīties latviešu valodu. To viņa dara, izmantojot dziesmas latviešu valodā.
7.jan 2023
Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) trijās ambulatorajās iestādēs uz konsultāciju janvārī pie ārsta par iespēju saņemt atzinumu personas atbrīvošanai no valsts valodas prasmes pārbaudes kopumā pieteicies 21 cilvēks, aģentūrai LETA pavēstīja RPNC komunikācijas speciāliste Ilze Krūkle.
3.jan 2023
Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) trijās ambulatorajās iestādēs uz konsultāciju janvārī pie ārsta par iespēju saņemt atzinumu personas atbrīvošanai no valsts valodas prasmes pārbaudes kopumā pieteicies 21 cilvēks, aģentūrai LETA pavēstīja RPNC komunikācijas speciāliste Ilze Krūkle.
2.jan 2023
Šobrīd plānots, ka valsts valodas pārbaudes process Latvijā pastāvīgajiem iedzīvotājiem ar Krievijas un Baltkrievijas pilsonību sāksies februārī, aģentūru LETA informēja Valsts izglītības satura centra (VISC) sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Bērziņa.
27.dec 2022
Iniciatīvu portāls „Mana.Balss.lv” atsakās publicēt daugavpilieša, uzņēmēja Andreja Faibuševica iniciatīvu par tiešās valsts pārvaldes ieviešanu Daugavpilī. Savukārt iniciatīva ar viegli absurdo nosaukumu „Pārtraukt nerrot Latvijas iedzīvotājus ar Krievijas un Baltkrievijas pilsonību” jau publicēta un gaida rindā uz Saeimas apspriešanu, jo savākti vairāk nekā 10 000 parakstu.
19.dec 2022
Latviešu valodas nozīmes palielināšanas jautājums parasti tiek skatīts kultūras, sadzīves, integrācijas un sabiedrības saliedētības kontekstā, lai gan tam ir arī ļoti būtiska ekonomiskā komponente. To bieži aizmirst.
15.dec 2022
Saeima šodien nolēma turpināt skatīt 13.Saeimā iesāktos grozījumus Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, kas paredz noteikt, ka aģitācija pirms vēlēšanām var būt tikai valsts valodā.
11.dec 2022
Skolā mēs apgūstam tik daudz ko jaunu, piemēram, "teikuma dramatisko centru".
20.nov 2022
Platformas "Latvian Apps" pārstāvji Pāvils Jurjāns un Arnis Gross izveidojuši rīku latviešu valodas vārdu locīšanai "Deklinators", aģentūru LETA informēja Gross.
20.nov 2022
Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes publiskotā informācija liecina, ka 2023.gada 1.septembrī visas Krievijas Federācijas pilsoņiem izsniegtās pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, kas izsniegtas saskaņā ar Imigrācijas likuma 24.panta pirmās daļas 8.punktu, kļūs nederīgas.
25.okt 2022
Medicīnas māsa Jūlija no Ukrainas Rīgas 1.slimnīcā sāka strādāt 27.maijā. Pagājuši tikai 4 mēneši, kopš Jūlija ir mūsu darba kolēģis, bet jau 6.oktobrī viņa veiksmīgi nokārtoja Latvijas valsts valodas prasmju pārbaudi, kas nepieciešama profesionālo pienākumu veikšanai. Jūlija turpina mācīties, bet nupat saņēma sertifikātu par nokārtoto A1 līmeni, ziņo slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Medne.
1.okt 2022
“Kantar TNS” aptaujā TV3 raidījumā "900 sekundes" noskaidrots, cik ļoti Latvijas iedzīvotāji pievērš uzmanību savas valodas tīrībai.
29.sep 2022
Labklājības ministrs Gatis Eglītis (K) uzdevis ministrijas iestādēs komunicēt tikai valsts valodā, līdz ar to no šī gada 1.oktobra Labklājības ministrija (LM), kā arī ministrijas padotības iestādes nodrošinās informāciju un komunicēs ar klientiem tikai valsts valodā, informē ministra padomnieks komunikāciju jautājumos Oskars Priede.
19.sep 2022
Satversmes tiesa (ST) atjaunojusi tiesvedību lietā par normām, kas noteic augstskolu un koledžu studiju programmu īstenošanu valsts valodā.
7.sep 2022
Valsts tiesiskais regulējums, kurš augstskolām uzliek pienākumu studiju programmas īstenot tikai un vienīgi šīs dalībvalsts oficiālajā valodā, ir saderīgs ar Eiropas Savienības (ES) tiesībām, ja vien šo tiesisko regulējumu attaisno ar nacionālās identitātes aizsardzību saistīti apsvērumi, proti, tas ir nepieciešams leģitīmā mērķa aizsardzībai un ir samērīgs ar to, atbildot uz Satversmes tiesas (ST) jautājumu spriedumā atzīst Eiropas Savienības Tiesa (EST).
27.aug 2022
Prokuratūra kādam vīrietim par viltotas latviešu valodas prasmes apliecības izmantošanu piemērojusi 90 sabiedriskā darba stundas.
17.aug 2022
Pirms vasaras brīvdienām pirmajā lasījumā pieņemtie grozījumi Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas radīti, lai pēc trīs gadu pārejas perioda mācības notiktu tikai valsts valodā, ir apauguši ar priekšlikumiem, kurus atbildīgā Saeimas komisija nu steidz izskatīt, lai, Saeimai atsākot darbu, likumprojekti vēl šajā sasaukumā tiktu apstiprināti galīgajā lasījumā. Darbs rit raiti, bet ne bez aizķeršanās, jo pārliecinošam vairākumam cenšas iebilst tie, kas izglītības sistēmā vēlas saglabāt vismaz divas mācību valodas.
31.jūl 2022
Maijā vidū izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece TV24 uzsvēra, ka no 2025./2026.mācību gada visi bērni Latvijā mācīsies tikai latviešu valodā