Arī pēc svētkiem pastāv iespējas, ka paliek pāri ēdiens, viens no tiem ir Jāņu siers. Virtuves huligāns Pipars secina, ja pēc svētkiem palicis pāri Jāņu siers, no tā var droši taisīt salātus, jo būšot garšīgi arī pēc tam.
Jāņu siers ir viens no tradicionālākajiem vasaras saulgriežu simboliem, un lai arī tas visbiežāk galdā tiek celts tieši Jāņos, tas ir iecienīts arī visa gada laikā.
Vai esi gatavs baudīt īstu siera garšu šajos Jāņos? Šova "Slavenības. Bez filtra" veterāne Magone Liedeskalna atklāj, kā pagatavot gardāko Jāņu sieru no lauku labumiem, kurš liks pat pirkstus aplaizīt!
Pircējiem trūkst izpratnes par Jāņu sieru kā Eiropas Savienības (ES) aizsargājamo produktu, pauž biedrības "Siera klubs" valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova.
Svinot Jāņus lielākā vai mazākā pulkā, bieži vien katrs uz svinībām ierodas ar savu siera rituli. Tāpēc nav brīnums, ka siers pēc svētkiem paliek pāri. Izmēģiniet šo recepti un pagatavojiet gardu siera uzkodu!
Patlaban siera ražotāji slēdz līgumus ar lielveikaliem par Jāņu siera piegādi, taču to apjomi ir vēl mazāki nekā pērn, atzina biedrības "Siera klubs" valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova.
Jāņu svinēšana, iespējams, daudziem no mums asociējas arī ar svētku galda klāšanu. Lai gan veikalu plaukti ap šo laiku gluži vai lūzt no dažādajiem tur nopērkamajiem sieriem, tomēr šoreiz nolēmām, ka šis varētu būt tas gads, kad siers taps pašu mājās. Lūk, kas no tā visa sanāca.
Šobrīd tikai seši uzņēmumi savus nenogatavinātos skābpiena sierus drīkst saukt par Jāņu sieru. Taču nevienam nav liegts gatavot ķimeņu vai Līgo sierus vai pat sieru “Jāņu prieks”, kas starp citu ir ražots Vācijā speciāli Līgo svētkiem Latvijā.
Gada īsākās nakts svinībām esam pieraduši sarūpēt krietnus alus un siera krājumus, bet ko iesākt, ja līgošana jau beigusies, Jāņu nakts ēdieni jau maliet apnikuši, taču ledusskapī vēl gozējas saulainais Jāņu siers?
Nra.lv sadarbībā ar mobilo televīziju, lietotni LMT Straume piedāvā Līgo vakaram un Jāņu svinībām veltītu video padomu sēriju, kas ikvienam līgotājam palīdzēs paša spēkiem radīt īstu vasaras saulgriežu noskaņu.
Iespēja ražot Eiropas tradicionālo īpatnību reģistrā iekļauto Jāņu sieru tika dota visiem piena pārstrādes uzņēmumiem, taču to izmantojuši tikai pieci – Valmieras piens (Food Union), Straupe, Dundaga, Rankas piens un Lazdonas piensaimnieks.
Portāls nra.lv jau vairākkārt rakstījis par sabiedrības neapmierinātību, ko raisījis jaunais aizliegums "pašdarbniekiem" ražot Jāņu sieru. Proti, pagājušā gada novembrī Jāņu siers tika iekļauts Eiropas Savienības īpatnību reģistrā un tagad tiek aizsargāts ar preču zīmi "Garantētā tradicionālā īpatnība”. Tas, savukārt nozīmē, ka Jāņu siers ir jāgatavo pēc stingrām, autentiskām receptēm un tikai tādu produktu drīkst tirgot.
Šogad Jāņu sieru drīkstēt ražot un tirgot tikai retais. Tas saistīts ar stingriem kritērijiem, ko šim produktam uzliek prestižā zīme autentisks produkts".
Līdzās nacionālajiem ēdieniem sklandrausim, salinātai rupjmaizei, Carnikavas nēģiem un Latvijas pelēkajiem zirņiem arī Jāņu siers iekļauts Eiropas Savienības (ES) nacionālo produktu reģistrā, liecina Eiropas Komisijas (EK) paziņojums.
Līgo un Jāņu svētku galdā tradicionāli tiek likti visādi lauku labumi, bet galvenais svētku cienasts un simbols ir īsts Jāņu siers ar ķimenēm. Siera apaļā forma simbolizē sauli un pasauli tās veselumā, tādējādi, nolaužot pa gabaliņam, mēs paņem sev daļu saules spēka, veselības un veiksmes.