Pielaistie un nepielaistie

© f64

Partijai „Vienotība” rokās ir vēl nebijis ierocis konkurentu apkarošanai – Jāņa Maizīša vadītais Satversmes aizsardzības birojs (SAB). SAB ir vēl daudz efektīgāks par KNAB, jo Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, kad agrāk bija pilnīgā „Vienotības” kontrolē, nācās pielikt lielas pūles, izsekojot, noklausoties politiķus.

Pēc tam materiāli bija kaut kādā veidā jāsašuj ar baltiem diegiem par krimināllietām. Tagad tas vairs nav vajadzīgs. Ar ikvienu konkurējošu politiķi, kas traucē, var tikt galā pavisam vienkārši – SAB nedod viņam pielaidi valsts noslēpumam un lieta darīta. Pret šo lauzni nav nekādu paņēmienu, jo arī iemesls, kāpēc SAB nedod pielaidi, ir valsts noslēpumus. SAB nav nevienam jāatskaitās, nav jāizpauž, kāpēc politiķi uzskata par neuzticamu. Politiķim, kuru skārusi nepielaišana, nav nekādu iespēju nomazgāties, izārstēties no nepielaišanas, jo viņš pats nezina, kāpēc tiek nepielaists.

Tā iepriekš no iespējas piedalīties nozīmīgu Saeimas komisiju darbā tika izslēgti Saskaņas centra politiķi Andrejs Elksniņš un Jānis Urbanovičs, kuriem netika dotas pielaides valsts noslēpumam. Tagad SAB ierocis kā napalms kritis arī pār Nacionālās apvienības politiķiem Baibu Broku un Romānu Naudiņu. Broka nupat jau ir demisionējusi no tieslietu ministres amata un nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās.

Politikas vērotāju aprindās pašlaik viens no apspriestākajiem jautājumiem ir, kāpēc Broka iznīcināta, kas bijis iemesls vai iegansts. Ar to, kāpēc, viss ir skaidrs – Broka pašvaldību vēlēšanās parādīja labāku rezultātu nekā „Vienotības” Sarmīte Ēlerte, Broka nepatīk Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai, turklāt „Vienotība” negrib dalīties informācijā ar Nacionālo apvienību par „Citadeles” pārdošanas niansēm.

Bet, ko tādu varētu būt nogrēkojusies Broka? Pastāv vairākas versijas, bet visas ar vienādu ievirzi – Brokas paziņu lokā ir cilvēki, kuru paziņu lokā savukārt ir cilvēki no ārzemēm. Baumosfērā figurē dažādi cilvēki un dažādas valstis. Tad, ja Broka izpļāpāšot kādu valsts noslēpumu saviem paziņām, šie paziņas šo noslēpumu varot nodot tālāk saviem ārzemju paziņām.

Iznāk, ka jebkurš politiķis, kam ir kaut vai viens paziņa, kurš pazīst kādu ārzemnieku, var tikt atstāts bez pielaides valsts noslēpumam. Murgs un paranoja.

Brokai vēl bija niecīgas cerības uz Ģenerālprokuratūru, taču Ģenerālprokuratūra nevērtē lietu pēc būtības, nevētī iemeslus, kāpēc netiek dota pielaide, bet izvērtē tikai procedūru. Ar pielaides nedošanas procedūru viss ir bijis kārtībā.

Tieslietu ministra krēsls paliek tukšs, veselības ministra krēsls tāpat ir brīvs, jo neviens negrib tajā sēsties. Varenajai, reitingotajai lielpartijai „Vienotība” nav neviena kadra, ko ielikt par veselības ministru!

Tāpat pilnvērtīgi nevar strādāt arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Naudiņš, kuram arī joprojām nedod pielaidi. Rezultāts ir tāds, ka valdība līdz vēlēšanām strādās pusizjukušā režīmā un premjere Laimdota Straujuma kā plaša profila speciāliste savu darba dienu būs spiesta sadalīt vairākās daļās – vienā brīdī viņa būs premjere, pēc tam stundu risinās veselības problēmas, pēcpusdienā iedziļināsies tiesību jomā, bet vakarā dosies aizsargāt vidi un reformēt reģionus. Pārējie politiķi tikmēr jau klāj sev uz deguna grima kārtu, lai fotografētos priekšvēlēšanu plakātiem un vingrina balss saites, lai pārliecinoši skandētu solījumus.

Viedokļi

Demogrāfisko izmaiņu un finansējuma pārdales starp skolām rezultātā arī šogad daļai Latvijas pedagogu pie vienādas slodzes ir algu samazinājums. Šo apstākļu dēļ cieš ne vien pedagogi, bet kopumā tiek apdraudēta arī izglītības kvalitāte. Tā, kā ir šobrīd, nedrīkst turpināt – izglītības finansēšanā ir nepieciešamas izmaiņas. Lai nodrošinātu taisnīgu darba samaksu ikvienam pedagogam neatkarīgi no skolas atrašanās vietas vai skolēnu skaita tajā, Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi jaunu modeli “Programma skolā”, ko plānots ieviest ar 2025. gada 1. septembri.