Latviskais risinājums

Latvijā visas problēmas tiek risinātas pēc standarta shēmas. Vispirms tiek noskaidroti ļaunie, un tad jau risinājums paliek vieglāks par vieglu – jādara viss, lai ļaunie dabūtu maksimāli ciest, un šīs ciešanas viņiem nekādā gadījumā nedrīkst mazināt. Liepājas metalurga (LM) problēmu gadījumā ļaunie ir skaidri izkristalizējušies.

Tie ir – LM lielākais akcionārs Sergejs Zaharjins un uzņēmuma vadība. Pa starpu vēl grozās mazākuma akcionārs – Kirovs Lipmans, taču arī viņš, atbilstoši Latvijā pieņemtajiem labā un ļaunā standartiem, ierindojams to pulciņā, kuriem jau dzīves laikā vajadzētu degt elles ugunīs.

Tieši pēc šīs shēmas LTV Panorāmā žurnālists Jānis Geste tirdīja Liepājas domes priekšsēdētāju Uldi Sesku, lai taču viņš beidzot skaidri pasaka, ka pie visām LM nelaimēm ir vainīga rūpnīcas izšķērdīgā vadība, kura nevēlējusies savilkt jostas ap saviem no taukuma uzblīdušajiem vēderiem un turpinājusi kampšanas orģijas arī pēc LM vārdā nosauktā kuģa sadursmes ar aisbergu. Taču Sesks stūrgalvīgi kaut ko bubināja par neadekvātu elektroenerģijas cenu kāpumu, obligāto iepirkuma komponenti, krīzi Eiropā un nelabvēlīgu tirgus konjunktūru metalurģiskajai produkcijai. Visi šie Seska argumenti bija pilnīgi garām priekšstatiem par to, ka LM nedienās vainīgs dārgais Zaharjina automobilis un viņa latviešu valodas nezināšana. Līdz ar to skatītāji (ar LM nesaistītie) šausminājās par Seska runas manierēm un izlocīšanos nepārprotami norādīt ar pirkstu uz tiem, kurus vilkt dedzināšanai uz sārta.

Balstoties uz šiem mitoloģiskajiem pieņēmumiem, var prognozēt, kā attīstīsies turpmākie notikumi. Sabiedriskais uzstādījums ir vienkāršs. LM ir jāvirza uz maksātnespēju un, ja vajadzīgs, tad pat jālaiž pa burbuli, kā tas jau izdarīts ar ne vienu vien mazāku Latvijas rūpniecības uzņēmumu. Galvenais, lai maksimāli dabū ciest Zaharjins un visi tie, kuri piedalījās viņa 60 gadu jubilejas rautā Liepājas Latviešu biedrības namā. 2500 LM strādājošo šajā situācijā pārvietojas uz to uztveres apgabalu, kuru oftalmologi dēvē par vistas akluma punktu. Proti, it kā esošajā redzes leņķī, taču ārpus uztveres zonas. Šie LM darbinieki un viņu ģimenes locekļi uz uztveres radariem atkal parādīsies tikai tad, kad uzņēmums reāli būs jāslēdz un valdībai patiešām nāksies lemt, ko darīt. Pagaidām valdība nelemj neko, izņemot ierasto – pieņem lēmumu atlikt lēmuma pieņemšanu. Taču vienā brīdī jālemj būs.

Ekonomiski LM ir ne vien Liepājas, bet visas valsts lielākais apstrādes rūpniecības uzņēmums. Uzņēmuma darbības izbeigšana būtu kā spilgts noslēguma akords pirms divdesmit gadiem iesāktajai vērienīgajai Latvijas deindustrializācijas kampaņai. Saglabājoties elektroenerģijas pieauguma tempiem, LM liktenim drīz vien sekos arī citi rūpniecības uzņēmumi, tādējādi Latvija kļūs par zaļāko valsti pasaulē. Par no rūpniecības un drīz arī no cilvēkiem brīvāko valsti pasaulē, kas pilnībā atbildīs Sprūdža pirms gada prezentētajai Latvijas attīstības vīzijai.

Politiski situācija ir sarežģītāka. Ne visi Liepājas metalurgā saskata vien padomju laiku rūpniecisko mostru, kuram vieta turpat, kur visam Padomijas mantojumam – vēstures mēslainē. Pat tie, kas tagad skaļi aicina laist LM pa burbuli, tad, kad uzņēmums patiešām būs nogrimis, kliegs pavisam citu saukli – kurš pie tā vainīgs. Tā kā Zaharjins & Co politiski un pat mitoloģiski bez sevis neko citu nepārstāv, tad viņus ātri aizmirsīs, tāpat kā tagad ir aizmirsti cukurfabriku īpašnieki. Atmiņā paliks superneizlēmīgais premjers Valdis Dombrovskis un viņa valdība, kas faktiski ir tas pats, kas Vienotība, jo Reformu partiju grūti uzskatīt par nopietnu spēku (ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts pat nav tās biedrs), bet Nacionālā apvienība faktiski lidinās rusofobās mitoloģijas stratosfērā.

Dombrovska valdība nav domubiedru klubiņš. Tā ir savstarpēji konkurējošu, nejauši vienā komandā nonākušu cilvēku kopa, kurai maz kopīgu mērķu un interešu. Šo kopu vada cilvēks, kurš slavens ar savu totālo neizlēmību. Taču dažādās aptaujās tieši viņš tiek nosaukts par visu laiku labāko Latvijas premjeru. Tātad LM risinājums būs tieši tāds, kāds latviešiem parasti sanāk. Izteikti latvisks.

Viedokļi

Premjerministre Evika Siliņa atzinusi, ka viņa ar saviem ministriem un Baltijas valstu premjeriem apspriedusi RB būves izbeigšanu un visi secinājuši, ka tāds lēmums dārgi maksāšot Praktiski lēmējiem bija jāizšķiras starp dārgu un nesamaksājami dārgu lēmumu nākotnē. Latvijai dārgais- nozīmētu ES atmaksāt nedaudz vairāk par vienu miljardu EUR vai nākotnē maksāt aptuveni 5 miljardus, lai būvi pabeigtu. Pie pēdējiem vēl būtu jāpieskaita sākotnējais miljards, ja būvi nepabeidz laikā, t.i. 2030. gadā. Eksperti gan saka, ka Latvijai nekādi neesot iespējams iekļauties grafikā un tuvākais varētu būt 2035. gads.