Šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti vēlējās noskaidrot, cik lielu finansējumu valsts atvēl privātajām aprūpes iestādēm, kuras nodrošina valsts apmaksātus izmeklējumus, tomēr Veselības ministrija (VM) skaidru atbildi uz šo jautājumu nevarēja sniegt.
Diskutējot par rindu jautājumu, VM valsts sekretāra vietniece Egita Pole sacīja, ka rindas uz pakalpojumiem veidojas katru gadu, tomēr pērn, atšķirībā no citiem gadiem, gada nogalē valsts nepiešķīra papildu finansējumu problēmas risināšanai.
Pole stāstīja, ka ierasta prakse ambulatorajā sektorā bija gada sākumā iztērēt vairāk, nekā paredzēts, pieņemot, ka gada beigās valsts budžetā būs izveidojies pārpalikums, kas ļautu iegūt papildu finansējumu. Pērn tā nebija, tāpēc šobrīd ir aktuāls jautājums par to, vai nauda izmeklējumiem visa gada garumā tiek plānota vienmērīgi.
Deputāts Andris Bērziņš (ZZS) vēlējās noskaidrot VM viedokli par situāciju, ka laikā, kad valsts slimnīcas spētu nodrošināt kvalitatīvus izmeklējumus, bet tam pietrūkst naudas, daļa līdzekļu tiek atvēlēti privātajām ārstniecības iestādēm par tādu pašu izmeklējumu veikšanu. Viņš piebilda, ka šāda situācija būtu atbilstoša, ja valstij pietrūktu cilvēkresursu vai, piemēram, nebūtu telpu, kur veikt izmeklējumus.
Pole norādīja, ka piekrīt šādam apgalvojumam, kā arī piebilda, ka VM jau mēģināja pērn šajā jomā veikt uzlabojumus, tomēr bijusi pretestība no nevalstisko organizāciju puses.
Tāpat deputāti vēlējās noskaidrot, cik lielu daļu no ambulatorajiem izmeklējumiem paredzētā finansējuma saņem privātās medicīnas aprūpes iestādes, kuras nodrošina valsts apmaksātus izmeklējumus. Pole sacīja, ka līdz šim šādi šis jautājums nav skatīts, proti, VM nav datu par to, cik liela finansējuma daļa par izmeklējumiem pēc "piederības" nonāk valsts, pašvaldību un privātās ārstniecības iestādēs.
Pole gan solīja, ka Nacionālais veselības dienests šādus aprēķinus sagatavos un sniegs atbildi.