«Sāksim ar to, ka šis vīruss ir jauns un par to ir ļoti maz zināms. Līdz ar to rīcība visā pasaulē faktiski tiek koordinēta un tiek mainīta pieeja. Mēs šobrīd ne Latvijā, ne citviet pasaulē nevaram runāt par kādu skaidru uz priekšu zināmu plānu. Līdz ar to mums ir laimējies, ka Latvijā vīruss ir ienācis vēlāk nekā citur, piemēram, mūsu kaimiņvalstīs. Mums ir bijusi tā iespēja redzēt un mācīties no citu valstu pieredzes. Mūsu dienesti strādā ļoti augstā pakāpē. Vakar pirmais identificētais koronavīrusa pacients apliecināja, ka mēs spējam gan atklāt to, gan spējam adekvāti reaģēt atbilstoši situācijai. Šis gadījums bija no tiem astoņdesmit procentiem, kas noris ar vieglu inficēšanās un slimības gaitu. Pacients ir izrakstīts mājās novērošanai. Ko tas prasa veselības sistēmas aprūpei?
Ļoti precīzu koordināciju starp dienestiem un ārstniecības iestādēm. Tas ir tas, ko mēs diendienā aktīvi darām. Pie tās informācijas, bailēm un neziņas, kas nāk līdzi ar straujo vīrusa izplatību pa visu pasauli. Ieteikumi šķiet gandrīz vai naivi, bet jāsaka, ka tomēr ļoti iedarbīgi. Personīgā higiēna un uzsvars uz roku higiēnu. Tāpat kā gripas sezonas laikā regulāri un rūpīgi jāmazgā rokas. Labākais līdzeklis ir ūdens un ziepes. Ja ir tādi periodi pa dienu, kur ūdens uz vietas nav pieejams, tad ieteicams laiku pa laikam dezinficēt rokas ar līdzekli, kas ir nopērkams un satur vairākus procentus alkohola. Ieteicams nešķaudīt, neklepot un nešņurkāties citu cilvēku tuvumā. Vēlams izmantot vienreiz lietojamās salvetes, kuras tiek izmestas, nevis ieliktas atpakaļ somā. Ja tas nav pieejams, tad šķaudīt elkonī, nevis plaukstā. Neaiztikt seju ar rokām, jo tas ir vieglākais vīrusa ieejas ceļš organismā. Protams, ja ir kombinācija, ka cilvēks ir bijis skartajos reģionos, ir kāda no saaukstēšanās pazīmēm, temperatūra, sauss klepus un niezošs kakls, tad ir jāzvana uz 113. Koronavīrusa inficēšanās gadījumā tiek noņemtas analīzes. Ja stāvoklis nav smags, tad viņš var palikt mājās. Parasti desmit stundās cilvēkam paziņo testa rezultātu, kas ir Infektoloģijas centra laboratorijā. Ja tas nav pozitīvs, tad var dzīvot dzīvi tālāk netraucēti.
Ieteikums tagad nebraukt un neapmeklēt atvaļinājuma laikā Itālijas ziemeļus vai Ķīnu. Skatīties to valstu sarakstu, uz kurām nevajadzētu doties, jo tur varētu pakļaut sevi inficēšanās riskam. Mans ieteikums - būt saprātīgi piesardzīgiem, nevis pārgalvīgiem. Ja cilvēks bezrūpīgi izturas pret savu veselību, ir jāpadomā, ka viņš ar šādu attieksmi inficējoties var ietekmēt savus tuviniekus. Informācija, kas ienāk no Eiropas un Ziemeļamerikas, ir pietiekami uzticama. Šie ziņojumi un dati, kurus ir sastādījusi Pasaules veselības organizācija, ir precīzi. Irāna diplomātisku apsvērumu dēļ informāciju par saviem slimniekiem ir turējusi noslēpumā. Itāļu gadījums savukārt liecina, ka viņi ir bijuši diezgan vieglprātīgi. Tas lielais inficēšanās daudzums ir saistīts ar to, ka viņi vienkārši nav atpazinuši inficētus pacientus, kuri bijuši slimnīcā, un aizgāja ķēdes reakcija.
Visu rakstu lasi šīs nedēļas "Vakara Ziņās"