Piektdiena, 29.septembris

redeem Miķelis, Mihails, Miks, Mikus, Miģelis

arrow_downwardIzglītība&Karjera

Publiskots ziņojums "Īsumā par izglītību 2023" ("Education at a Glance 2023"). Atbilstoši šā gada ziņojuma tematiskajai ievirzei tajā uzsvērta profesionālā izglītība, vienlaikus sniedzot informāciju arī par citiem izglītības veidiem. Latvijai labi panākumi profesionālajā un augstākajā izglītībā, bet, neskatoties uz vairākkārtējiem paaugstinājumiem, joprojām zemas skolotāju algas.
24.sep Andra Ozola
Pirmā skolas diena jau gandrīz klāt, bērnu vecāki raugās savos ietaupījumos un ar bažām rēķina, vai pietiks naudas bērnu ikdienas, sporta un svētku apģērbiem, mācību piederumu iegādei. Vēl jo vairāk daudzus māc neziņa – trūkst informācijas no skolām, ko pirkt, bet ko nē. Tiesībsargam par to ir savs viedoklis. Tikmēr vecāki kā starp dzirnakmeņiem – klausīt skolu, tiesībsargu vai tomēr uzticēties savai izpratnei un intuīcijai.
15.aug Andra Ozola
“Mazākumtautību skolu pedagogi nav gatavi pēc mēneša mācīt skolēnus tikai valsts valodā,” brīnumainu atklājumu pirms dažām dienām publiskoja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV). Un kritiskākā situācija – kāds pārsteigums! – esot Rīgā, Daugavpilī un Rēzeknē. Par to, ka visām skolām jāpāriet uz mācībām valsts valodā, runā jau gadiem. Bet viss paliek tikai runāšanā. Gan politiķu, gan pedagogu vidē.
7.aug Elita Veidemane
Jautājumā par skolu tīkla optimizāciju skolēnu skaits skolā nevar būt universāla mērvienība, pret kuru tiek noteikti visi pārējie aspekti, šādu pārliecību aģentūrai LETA pauda Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas prezidents, Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns.
27.jūl Ziņu aģentūra LETA
Transporta un sakaru institūts (TSI) ir izveidojis jaunu studiju programmu “Datorinženierija”, kurā studentiem tiks piedāvātas vairākas specializācijas gan bakalaura, gan maģistra līmenī. Vairāk par jauno studiju virzienu intervijā ar augstskolas prorektoru akadēmiskajā un zinātniskajā darbā, profesoru, Dr. sc. ing. Mihailu Savrasovu (M.S.) un studiju programmu direktoru, profesoru Aleksandru Grakovski (A.G.).
20.apr Daiga Stokenberga
“Sabiedrības debilizācija sekmīgi turpinās. Bail iedomāties, kāds ir māsterplāns līdz, teiksim, 2033. gadam. Lai gan diezgan skaidrs: stulba, izlaista, bezierunpakļāvīga patērētājmasa bez ambīcijām, iniciatīvas un mugurkaula. Ar apziņu, ka lillā mati vien tevi padara par izcilību,” skarbi ironizē politikas vērotājs Ēriks Stendzenieks, vērtēdams kārtējo Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ieceri, kas ilgtermiņā pilnīgi noteikti veicinās valsts atpalicību.
28.mar Elita Veidemane
Ar pāļu dzinēja neatlaidību Izglītības un zinātnes ministrija turpina Latvijas skolu tīkla “optimizāciju”, latviski runājot, skolu iznīcināšanu. Rindā uz utilizāciju ir vairākas skolas, kuru vadība gan vēl cer uz brīnumu – palikt izglītības ierindā. Taču ministrijas absolūtā neinterese par skolotāju un bērnu likteni izsvītro brīnumu iespējas.
28.feb Elita Veidemane
“Mazināt Daugavpils universitātes kapacitāti un spēju būt pilsētas komandcentram, Latvijas pierobežā faktiski apstādinot lielākās reģionālās universitātes darbību – tas ir valsts drošības jautājums,” uzskata Daugavpils universitātes prorektors Arvīds Barševskis. Izglītības un zinātnes ministrija – bez paskaidrojumiem, bez koncepcijas, toties ar bruņutransportiera bezierunu uzbraucienu – izlēma, ka Daugavpils universitāte (DU) jāpievieno Latvijas Universitātei (LU).
23.feb Elita Veidemane
Lai veicinātu sadarbību inženiertehnisko speciālistu teorētiskā un praktiskā sagatavošanā un pētniecībā, "Rail Baltica" ieviesējs Latvijā SIA "Eiropas dzelzceļa līnijas", "Rail Baltica" Rīgas Centrālā mezgla būvnieks "BeReRix" un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) parakstījuši sadarbības līgumu, aģentūru LETA informēja "Eiropas dzelzceļa līniju" pārstāvji.
3.feb Ziņu aģentūra LETA
Augstākās izglītības sistēma ir jāatjaunina, lai sagatavotu mūsdienu sabiedrībai nepieciešamos speciālistus, nodrošinot tos ar 21. gadsimta kompetencēm. Daudzi nākotnes augstskolas elementi pastāv jau šodien, un tie visi pieder digitālās tehnoloģijas jomai. Bet kas nākotnē sagaida augstākās izglītības iestādes, lai tās samērā īsā laika posmā sagatavotu darba tirgū pieprasītos speciālistus?
30.jan Publicitātes materiāls
Skolotāju algu palielināšanai ir jānotiek sasaistē ar skolu tīkla sakārtošanu, šādu nostāju šorīt Latvijas Radio pauda izglītības ministre Anda Čakša (JV).
24.jan Ziņu aģentūra LETA
Ventspils Augstskolas bakalaura studiju programmas “Elektronikas inženierija” students Rodrigo Laurinovičs saņēmis starptautisku atzinību un ieguvis iespēju stažēties Eiropas Kosmosa Aģentūrā (ESA), kuras misija ir veidot un attīstīt Eiropas kosmosa kapacitātes un nodrošināt, ka investīcijas kosmosa nozarē nes ieguvumus Eiropas iedzīvotājiem un industrijai. Rodrigo ir pirmais bakalaura studiju students no Latvijas, kurš ieguvis šādu stažēšanās iespēju.
20.jan Portāls nra.lv
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija otrdien konceptuāli atbalstīja Augstskolu likuma grozījumus, kas paredz ieviest jaunu doktorantūras modeli.
10.jan Ziņu aģentūra LETA
Latvijas studenti un pētnieki aicināti pieteikties Austrijas Izglītības un internacionalizācijas aģentūras "OeAD" piedāvātām stipendijām, liecina Valsts izglītības attīstības aģentūras sniegtā informācija.
7.jan Ziņu aģentūra LETA
Pagājušajā gadā Transporta un sakaru institūts (TSI) sāka piedāvāt dubultā diploma programmas, kas tapušas sadarbībā ar Lielbritānijas universitāti UWE Bristolē, bet šogad ir kļuvusi par globālās tiešsaistes mācību platformas "Coursera" partneri Latvijā. Darba devēju vērtējumā TSI sagatavotie speciālisti ir visaugstāk novērtētie.
30.nov 2022 Daiga Stokenberga
Katru nedēļu samazinoties Covid-19 jauno infekcijas gadījumu skaitam, epidemiologi ir diezgan optimistiski noskaņoti par jaunā mācību gada norisi tikai un vienīgi klātienē. Arī Veselības ministrijā “Neatkarīgajai” apstiprina, ka koronavīrusa ietekme uz mācību procesu mazinās visos izglītības līmeņos un mācības var notikt klātienē.
2.sep 2022 Inga Paparde
Klāt ir 1. septembris, un kādam šī būs pirmā diena bērnudārzā, skolā vai augstskolā, kādam iesāksies noslēdzošais mācību gads. Lai zināšanām bagāts šis jaunais mācību gads un, ne mazsvarīgi – lai izglītošanās process noritētu klātienē visiem kopā, ne katram mājās pie monitora. Vismaz pagaidām epidemioloģiskā situācija ļauj mācības atsākt klātienē.
1.sep 2022 Portāls nra.lv
Vēl līdz pat 31. augustam turpinās uzņemšana brīvajās pamatstudiju un augstākā līmeņa studiju vietās lielākajā Latvijas biotehnoloģiju un starpdisciplinārās augstākās izglītības iestādē – Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU). Līdz ar to kļūšana par Jelgavas studentu jau šajā rudenī vēl ir iespējama ikvienam, kurš nepaspēja pieteikties studijām jūlijā. Svarīgi, ka, ņemot vērā plašo studiju programmu piedāvājumu, jaunajā studiju gadā LLU tiks pārdēvēta par Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti.
15.aug 2022 Publicitātes materiāls
Psihologi, mediķi, IT un sabiedrisko attiecību speciālisti, juristi, žurnālisti, uzņēmēji un arhitekti – šīs ir populārākās profesijas šā gada augstskolu reflektantu vidū. Kā redzams, arī šogad augstskolu uzņemšanas statistikā bez pārsteigumiem: joprojām studiju izvēlē dominē humanitārā un sociālā virziena specialitātes, lai arī tieši šo jomu pārstāvji darba tirgū jau tagad veido pārprodukciju.
22.jūl 2022 Līga Nestere-Nikandrova
14. jūlijā Transporta un sakaru institūts (TSI) aicina uz Atvērto durvju dienu. Pasākumā varēsi uzzināt visas interesējošās detaļas par uzņemšanu 2022./2023. studiju gadam, kas jau rit pilnā sparā! Studiju programmu jaunumi, budžeta vietas un granti no darba devējiem, ekskursija pa aizraujošām TSI laboratorijām – tas viss tevi gaida.
12.jūl 2022 Publicitātes materiāls