Attiecību iesaldēšana starp Eiropas Savienību (ES) un Turciju ir tuvredzīga un nepareiza politika, jo Turcija ir svarīgs stratēģiskais partneris Eiropas reģionam, līdz ar to Beļģijas galvaspilsētā Briselē nepieciešams organizēt ES līderu un Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana tikšanos, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks (V).
Kā aģentūru LETA informēja politiķa birojā, Pabriks uzskata, ka ES nedrīkst pagriezt muguru Turcijai, tā vietā jārod risinājums, kā turpināt un stiprināt efektīvu sadarbību.
Politiķa ieskatā tuvākajā laikā, vēlams jau šogad, nepieciešams sasaukt augstākā līmeņa tikšanos starp Turcijas prezidentu un Eiropas līderiem, lai tiktu skaidrībā, kā tālāk attīstīsies ES un Turcijas attiecības.
"Šobrīd novērojama neapmierinātība abās pusēs, konstruktīvs dialogs un sarunas izpaliek, un Bosfora jūras šaurums kļūst arvien platāks. Tomēr ar sasteigtu lēmumu diplomātiskās attiecības uz nenoteiktu laiku nonāks strupceļā," uzskata politiķis, piebilstot, ka šāda retorika tiek izmantota, lai panāktu Turcijas rīcību jautājumos, par kuriem ar ES nav vienprātības.
"Tomēr tik krasi paziņojumi var radīt attiecību krīzi, nevis konstruktīvu sadarbību. Jāatceras, ka Turcija ir lielākais tirdzniecības partneris ar ES, un abas puses ir vienlīdz svarīgas viena otrai, tāpēc esmu pret jebkādiem vienpusējiem lēmumiem gan ES, gan Turcijas pusē," izteicās politiķis.
Tomēr Pabrika izteikums varētu būt pretrunā ar EP lielākās frakcijas - Eiropas Tautas partijas - vadītāja Manfrēda Vēbera viedokli, kurš norādījis, ka "ar Turciju nebūs darījumu kā līdz šim, mēs atbalstām ES iestāšanās sarunu iesaldēšanu".
Jau vēstīts, ka EP lielākās frakcijas otrdien paziņoja, ka šonedēļ balsos par iestāšanās sarunu iesaldēšanu ar Turciju, šādi reaģējot uz Ankaras izvērstajām represijām pēc 15.jūlijā notikušā puča mēģinājuma.
Balsojums ES un Turcijas attiecības varētu padarīt vēl asākas. Tiesa gan, tā iznākums nebūs saistošs, turklāt vairums ES dalībvalstu ir pret Turcijas iestāšanās procesa apturēšanu.
"Turcijas ES iestāšanās sarunas ir uz laiku jāiesaldē. Nav tādu apstākļu, lai procesu turpinātu," norādīja EP otras lielākās - sociālistu - frakcijas līderis Džanni Pitella.
Tas būs "politisks vēstījums [Turcijas prezidentam Redžepam Tajipam] Erdoanam", lai viņš pārtrauc "masveida apcietināšanas, politisko līderu un parlamenta deputātu apsūdzēšanu, represijas pret tiesnešiem un žurnālistiem", viņš piebilda.
Arī liberāļu frakcija "pieprasa apturēt sarunas ar Turciju", sacīja frakcijas līderis līderis Gijs Verhofstats.
Tomēr ES augstā ārpolitikas pārstāve Federika Mogerīni brīdināja, ka, apturot iestāšanās sarunas, "zaudētājas būs abas puses".
Erdoans vēl pagājušajā nedēļā pieprasīja, lai ES līdz gada beigām pieņem lēmumu par Turcijas dalību blokā. Ja tas nenotiks, Turcija šajā jautājumā rīkos referendumu, brīdināja Erdoans.