Zemā vēlētāju aktivitāte Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās varētu būt saistīta ar "Saskaņas" vēlētāju vilšanos un nedošanos balsot, aģentūrai LETA sacīja partiju apvienības "Jaunā Vienotība" Rīgas domes priekšsēdētāja amata kandidāts Vilnis Ķirsis.
"Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) dati par aktivitāti vēlēšanu iecirkņos liecina, ka tajos iecirkņos, kur vēsturiski labākie rezultāti bijuši "Saskaņai", šogad aktivitāte ir zemākā. Man ir hipotēze, ka "Saskaņas" vēlētāji ir apmulsuši, varbūt viņiem ir kauns par pēdējos 10 gados "paveikto", tāpēc viņi nav devušies balsot," sacīja Ķirsis.
Viņaprāt, tas ir viens no galvenajiem zemās vēlētāju aktivitātes iemesliem, vienlaikus to varētu būt ietekmējuši arī daži citi faktori, piemēram, bažas par Covid-19 izplatību, tas, ka šīs ir ārkārtas vēlēšanas, vasaras faktors un citi iemesli.
Jautāts par vēlētāju aptaujas rezultātiem, Ķirsis sacīja, ka pret tiem izturas piesardzīgi un lielos secinājumus varēšot izdarīt tad, kad būs zināmi CVK oficiālie rezultāti.
Ķirsis piebilda, ka primāri būtu vēlams, lai valdošo koalīciju Rīgas domē varētu izveidot valdību veidojošās partijas.
Jau ziņots, ka jaunajā Rīgas domes sasaukumā ārkārtas vēlēšanu rezultātā varētu iekļūt pat astoņi partiju un to apvienību saraksti, liecina aģentūras LETA, Latvijas Televīzijas (LTV), Latvijas Radio un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) ar pētījumu aģentūras SKDS atbalstu veiktās vēlētāju aptaujas rezultāti.
Aptauja tika veikta šodien pie vēlēšanu iecirkņiem, un tās rezultāti liecina, ka lielāko atbalstu vēlēšanās varētu iegūt partiju apvienības "Attīstībai/Par!" un partijas "Progresīvie" kopīgais saraksts. Par to varētu būt nobalsojuši 26,6% vēlētāju.
Otrajā vietā varētu ierindoties partija "Saskaņa", kas varētu būt saņēmusi 18,9% vēlētāju balsu. Tās ilggadējā partnere partija "Gods kalpot Rīgai" vēlēšanās varētu finišēt piektajā vietā, iegūstot 7,4% balsu, tādējādi abas partijas kopā nesaņemtu vairākumu balsu, lai izveidotu koalīciju domē.
Trešajā vietā vēlēšanās varētu būt ierindojusies partiju apvienība "Jaunā Vienotība", par kuru varētu nobalsot 14,8% pilsoņu. Tālāk seko nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK un Latvijas Reģionu apvienības kopīgais saraksts, kas varētu būt saņēmis 8,8% vēlētāju balsis.
Jaunā konservatīvā partija šajās vēlēšanās varētu būt ieguvusi 6,2% balsu. Jaunajā domes sasaukumā varētu iekļūt arī Latvijas Krievu savienība, par ko varētu būt nobalsojuši 5,2% vēlētāju.
Iespējams, domē varētu tikt pārstāvēta arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kurai līdz 5% latiņas pārvarēšanai aptaujā pietrūkst tikai 0,2 procentpunktu.